Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Plavba je považována za jeden z nejlepších filmů v historii polské kinematografie, dodnes existují fankluby, jejichž členové znají tento film nazpaměť. Na palubu výletní lodi, která pluje po Visle, se dostává černý pasažér. Kapitán ho považuje za nového kulturněosvětového referenta a černý pasažér se ochotně vpravuje do této role. Zorganizuje seznamovací setkání, během něhož se zrodí nápad na další večírky a zábavy. Kulturní referent se stále více opájí svou funkcí a získává spojence mezi cestujícími s organizačními sklony. Film vyvolává dojem spontánnosti, je natočen téměř jako dokument. Je nejen originální studií trapnosti, ale i kritikou nesvobody všeho druhu. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (20)

Exkvizitor 

všechny recenze uživatele

Natočeno ve stejném stylu a ve výsledku stejně geniální jako první Formanovy filmy vzniklé v Československu. Rejs pak připomíná zejména Hoří, má panenko: Stejně jako ve Formanově filmu, i zde se postavy chystají zorganizovat společenskou událost - místo soutěže krásy na hasičském bále jde o oslavu narozenin na výletní lodi - a tento proces odhaluje obdobné (mírně alegoricky motivované) charakterové vady zúčasněných: tvůrčí a rozhodovací impotenci, trapnost, znuděnost, užívání prázdných floskulí, manipulativní sklony... A stejně jako u Formana je to hrozná sranda. ()

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Tahle polská věcička zaslouží smeknutí klobouku, natočit povedenou parodii na celý socialistický systém v roce 1970 bylo odvážné, absurdita socíku v celé své „kráse“ a stačí k tomu jedna loď, kulturní referent (komunistický koordinátor, po pravdě černý pasažér) a organizovaná zábava, kde musí být vše veselé a optimistické, může začít.. No, nasmála jsem se dosyta, zaplať Pán Bůh, že je to za námi.. Poděkování Willymu za parádní tip, díky moc, stálo to za to vidět.. ()

Reklama

kondor77 

všechny recenze uživatele

V Polsku má film kultovní status, ale asi jen pro ty díváky, kteří ignorují filmovou produkci svých jižních sousedů. Československá nová vlna byla kvalitativně někde úplně jinde a také zřejmou inspirací tvůrců. Ale i díky krátké stopáži stojí film za shlédnutí. Barevnou i černobílou verzi naleznete na youtube zde a zde (v původním znění). Nicméně tu barevnou nedoporučuji. Vznikla tak, že film prohnali počítačem a softwarový algoritmus ho "nabarvil", výsledek je vizuálně příšerný. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Polský film, to máte tak... Nuda... Nic se neděje... Dialogy špatné... A polští herci... Nic." Je mi líto, že ale obávám se, že za mě toto tvrzení jednoho z pasažérů výletní lodi po Visle dost charakterizuje celý tento film. Pokud ve zdejších komentářích čtu o paralele s Formanovým snímkem "Hoří má panenko", tam to úplně nechápu. Ne že bych měl tento snímek nějak ve velké  oblibě, ale v porovnání s tímto polským filmem, se tu aspoň něco děje. Zde se ale jen nebetyčně "žvaní".  A to žvanění je tak absurdní, až je to někdy až zábavné. Ale fakt jen někdy. Přesto právě za to žvanění (a vcelku dobrou hudbu) dávám ty dvě hvězdičky, ale víc ani náhodou.  Jinak mi totiž všechno to dění na výletní lodi (různé nácviky zpěvu nebo přednesu či různé quasi "soutěže") přišlo o ničem a na takovéto lodi bych fakt plout nechtěl. ()

evapetra 

všechny recenze uživatele

Jasně, že je to zjevná alegorie na socialismus. Na to bezduché plácání a žvatlání na povinných stranických a odborářských schůzích, nuceně organizovanou společnou zábavu a podobně. Několikrát jsem se dobře pobavila, taky jsem se ale často nudila, stejně jako na těch tehdejších akcích, takže mi to vychází na 3* ()

Galerie (17)

Zajímavosti (6)

  • Úćastníci plavby představují polský lid - od profesorů, přes inženýry po pijáky, kteří se přizpůsobují novému „diktátorovi“ - kulturně-osvětovému referentovi. (majky19)
  • Loď, na které se celý děj snímku odehrává nese název „Neptun“ - tento název měl symbolizovat Polsko. Tvůrci původně přemýšleli i o jménu „Józef “ podle čelních vůdců - Józef Pilsudski, Józef Stalin, Józef Cyrankiewicz. (majky19)
  • Původně měl roli falešného kulturně-osvětového referenta ztvárnit populární polský herec Bogumil Kobiela, který ovšem zemřel na následky autohavárie 10. června 1969, tj. v době, kdy se začal snímek natáčet. (majky19)

Reklama

Reklama