Perimetr - Série 2 (2024) (série)

Epizoda 11 (S02E11)

(epizoda)

Jedenáctý díl vojenského magazínu Perimetr přináší dalších pět obsahově zajímavých reportáží. V té historické „Vojenské memorandum 1968“ připomíná historik VHÚ Prokop Tomek vznik dokumentu, v němž vojáci a historici Vojenské politické akademie v roce 1968 popisovali, že Československo má své vlastní a poněkud odlišné zájmy než země Varšavské smlouvy. Tento text byl vnímán našimi tehdejšími spojenci jako snaha odtrhnout naši armádu od vlivu SSSR. Tomek o tomto dokumentu mluví jako o příspěvku vojáků k reformnímu hnutí Pražského jara, ovšem normalizátoři ze začátku 70. let jej označili za kontrarevoluční akt. Signatáři byli z armády vyhozeni a vesměs skončili na dvacet let v podřadných profesích.  Od 2023 vyrábí francouzská firma Nexter ve spolupráci s českou Tatrou kolové bojové „Vozidlo Titus“ ve třech modifikacích, které slouží spojení, velení a řízení. Starší instruktor přípravy řidičů bojových vozidel praporčík Vlastimil Basovník, představí podrobné technické údaje a detaily jednotlivých prvků vozidla, které patří k nejmodernějším svého druhu v armádě. Rovněž „4. brigáda rychlého nasazení“ disponuje nejmodernější vojenskou technikou a širokým spektrem odborných profesí. Byla jedním z prvních útvarů, které vznikly po osamostatnění Československa a vzniku České republiky. Jejím úkolem je obrana České republiky, ať už na jejím území nebo mimo, na územích členských států NATO. Bývá vysílána na početné zahraniční mise. O něco kratší historii má „Prapor podpory nasaditelných sil“, který vznikl k 1. lednu 2020 v Rakovníku. Podobné prapory jsou v Evropě tři – v Holandsku, Norsku a Německu. Fungují jako podpora hostitelských zemí, jimiž procházejí konvoje spojeneckých armád, jako doprovod konvojů spojeneckých armád přepravujících se přes naše území nebo i mimo něj. Je jim poskytnuta veškerá podpora, ať už se jedná o ubytování, hygienické zázemí, možnost pro opravy techniky, zdravotnické ošetření, zkrátka veškeré zázemí. Stejně jako každý rok se i letos konaly v Plzni „Plzeňské oslavy vítězství“, Slavnosti svobody, které jsou několikadenním festivalem na počest vítězství ve 2. světové válce. Představí se zde současná Armáda ČR, která propaguje svou činnost, vojenské historické kluby s vozovým parkem a dobovými uniformami a také Muzeum Patton Memorial Pilsner, založené v roce 2004. (Česká televize)