Po páde komunizmu sa v 90. rokoch obyvateľom strednej a východnej Európy otvorili hranice a s nimi aj možnosti cestovania. Ale len tým, ktorí na to mali. Pre štvoricu podnikavých kamarátov Petyu, Akosa, Rozi a Laciho to nebola neprekonateľná prekážka. Rýchlo sa zorientovali a po intenzívnom skúmaní a experimentovaní s papierom a atramentom Pelikan Blue začali vyrábať falošné cestovné lístky do ľubovoľných destinácií. Netrvalo dlho a zistili, že s týmto žiadaným tovarom sa dá aj podnikať. Pravda, len do istého času. Polícia však bola zhovievavá a všetko sa riešilo pokutami. Humorné rozprávanie o období zrodu podnikateľského ducha v prostredí, v ktorom sa mohlo všetko, a v ktorom bola hranica medzi legálnym a ilegálnym až príliš krehká, je spomienkou na divoké deväťdesiatky plné neobmedzených možností (Art Film Fest)

HenryIvan

Presne pre takéto filmy, by človek mal navštevovať festivaly. Prepojenie animácie (na prvý pohľad statická, no mnoho dynamických prvkov, ktoré neskutočne bavili) a živých záberov v spojení s naratívom dokumentárneho filmu, vytvorili sondu do post-totalitného Maďarska, ktoré nenudilo. Vážne by som dokázal povedať, že prvky réžie a dizajnu boli až geniálne. Stopáž bola akurátna a výjav stredoeurópskej mentality je posolstvom, ktoré si z toho odnesiem najradšej. [AFF Košice 2024] ()