Reklama

Reklama

O myších a lidech

  • USA Of Mice and Men (více)
TV spot

Amerika po hospodářské krizi, dva přátelé putují z farmy na farmu a hledají práci a touží si vydělat na svuj vlastní vysněný statek. George (Gary Sinise) slíbil Lennieho (John Malkovich) rodině, že se o něj postará, protože Lennie na tom není po duševní stránce nejlépe a má obrovskou slabost pro hebké věci, ale za to má obrovskou sílu a odvede práci za dva. Na nové farmě je čeká práce, přátelé i nepřátelé... (Sonnik)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (437)

castor 

všechny recenze uživatele

Když v roce 1930 najdou námezdní dělníci George a Lennie konečně práci na jedné farmě, neznamená to, že tím končí jejich problémy, které je neustále provázejí. Lennie je totiž mentálně zaostalý, což v téhle těžké době znamená nemalé břímě. Přesto oba rádi sní o menší farmě, na které by rádi začali podnikat. Novou práci jim ale znepříjemňuje majitelův syn, který v hromotluckém Lenniem vidí svého soupeře. Kartami navíc začne míchat i jeho povětrná manželka.. John Malkovich zase jednou perfektně zvládl náročnou roli, ve které je moc příjemné sledovat, jak se nebojí pohrávat si se svou image. Zato režisér Gary Sinise nesází na nějaké vizuálně agresivní jízdy kamery nebo zběsilé střihy, jeho režie je překvapivě suverénní a disponuje přirozeným vypravěčským talentem. Přesto je třeba férově říci, že remake Steinbeckovy novely Of Mice and Men není nějakým přelomovým snímkem, který zasáhne a nepustí. Jde si jen svou cestou, která nikomu neublíží a tu a tam mile překvapí. ()

nunka 

všechny recenze uživatele

Knižná predloha od Steinbecka má svoje špecifiká, film zasa tie svoje. Príbeh je krutý a bolestný, vzťah Lennieho s Georgom dojemný. Filmová reč hovorí hlavne prostredníctvom príbehu a vzťahu týchto dvoch ľudí. Zobrazenie prírody je pekným estetickým doplnkom, no aj tak úspech filmu zostáva len na kvalite knižnej predlohy. ()

Reklama

MontyBrogan 

všechny recenze uživatele

Steinbeckova novela o obyčajných snoch obyčajných ľudí, o priateľstve, oddanosti, samote a hladkaní jemných vecí, z pohľadu Gary Sinisa. Spracoval ju do tejto podoby za pomoci geniálneho Malkovicha a samého seba v hlavných úlohách. Sinise už ale taký geniálny výkon nepodal, miesto toho sa podieľal na ďalšom neúplnom stvárnení klasiky. Nerozumiem prečo tomu tak je. Vezmime si napríklad Annu Kareninu. Tam je to úplne jasné, nechcem ani odhadovať koľko by musel trvať film, ktorý z nej nevynechá nič, čo i len trochu podstatné. Pri takých veľkých dielach ide práve o to, čo do filmu vtesnať a čo nie. Ale pôvodná novela Of Mice and Men je taká tenká záležitosť, že by som naozaj čakal minimum vynechaných pasáží. A kľudne by som šiel aj do toho preludu, ktorý Lennie pred koncom mal. Ale ok, chápem, nato si Sinise netrúfol. To by chcelo skúsenejšieho režiséra. No nechápem prečo tam chýbala akákoľvek zmienka o zákaze rozprávania pred ľuďmi, ktorý mal Lennie od Georga. Ja viem, filmy a knihy majú odlišný jazyk. Ale to čo je podstatné pre vyznenie myšlienky, by nemalo byť zamlčané. ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

O myších a lidech jsem prvně viděla před léty, jako divadelní inscenaci Zlínského divadla a velmi na mě zapůsobila. Snímek, který režíroval Gary Sinise nezůstává se svými kvalitami pozadu a přináší příběh stejně silný, jako byl ten, který jsem viděla v divadle. Možná jen ten závěr jsem čekala více emotivnější, v divadelním provedení měla ona osudná scéna mnohem delšího trvání, a když člověk nevěděl, co se vlastně stane, byl její dopad mnohem větší. Ve filmu mi tento zvrat přišel zbytečně rychlý, useklý, takže pro mě osobně nevyzněl natolik silně. Ale možná to tak mělo být a bylo to vlastně správně. Nač zbytečně oddalovat to, k čemu se člověk chystá a ví, že je to neodvratné, ač mu to způsobuje muka. Takže z tohoto pohledu to bylo vlastně rychlé řešení. Krutý je osud k člověku. Moc se mi líbil John Terry, který ztvárnil Slima. Takový ten typ mlčenlivého "kovboje", který více pozoruje, než mluví. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Jen mohu všem vřele doporučit původní a první verzi z roku 1939, která by stejnými měřítky vzato rovněž tedy měla mít své místo v topce... Kolegu Rob Roye potom prosím, aby svůj zjevně nevyspělý komentář (patrně jeho začátky zde) uvážil, případně upravil. Hovořit v případě zfilmování literární klasiky 20. století o překvapivém konci je hovadina (není sám, kdo tak činí). ()

Galerie (60)

Zajímavosti (4)

  • Pro natáčení byly vybrány lokality v Los Angeles a Santa Ynez Valley (Kalifornie). (rawboy)

Reklama

Reklama