Zabijačka se u stařečků na Osoblažsku koná každý rok. Je to jediný den v roce, kdy se sejde celá rodina, aby si zanadávala, pojedla, popila a prostě jenom žila. Letos je ale všechno jinak. Děda od rána přešlapuje a neví, jak zeťákovi Karlovi oznámit, že je to zabijačka poslední. Karlově dceři Romaně chybí máma a její sestře Lucii se rozpadá manželství. Její syn Dušan neví jak se ve srážkách ženského a mužského světa orientovat, strýc Šupina od rána nebezpečně nasává, řezník Tonda tají, že má navlhlé patrony a problematický soused osnuje, jak se všem pomstít za svůj zpackaný život. V průběhu takového dne je testována odolnost vzájemných pout odhalujících pevnost a křehkost vztahů utvářených tradicemi, láskou i křivdami. (Cinemart)

lucascus

A já jsem nadšený. Na takovýto film čekala česká kinematografie moc dlouho. A jako perličku pak film zakonzervuje dnes již vymírající kulturní dědictví českých zabijaček, které si pamatuji z dětství prakticky v totožných konturách, jaké nám film nabídl. A že film nemá žádný děj? Nesouhlasím, já ho tam našel hodně. Na režiséra se zaměřím!! ()

psychoJoa

Ve Varech zaznělo “druhé Pelíšky” a nedobrovolně jsem si tak vytvořila očekávání, kterého film nemohl dosáhnout. V české kinematografii se jistě zařadí do dědictví - a to hlavně tím, že zachycuje dobu, která pomalu mizí a zaniká. Kámen úrazu rozhodně nejsou neherci, ale povrchnost děje. Aby film skutečně naplnil svůj (velký!) potenciál, bylo by třeba zmíněné mikropříběhy více rozpracovat. O postavách nevíme téměř nic a je těžké k nim cítit cokoliv jiného než zmatený smutek a nekonkrétní lístost. Nemáme informace, neznáme minulost a motivy… v dialozích se pak člověk těžko orientuje a většina chabých vtipů se ztratí v nepřehledných dialozích. Humor je to, co filmu taktéž velmi shází. Pár poznámkám se člověk uchechtne, ale od srdíčka se nemá čemu zasmát a střet s realitou tak působí hlavně smutně a depresivně. Není to špatný film a upřímně doufám, že se pan Adamec ještě vyšvihne mezi naši režizérskou špičku! ()

Ondra16

Koncept a zasazení toho filmu je na tom vlastně nejlepší. Milionový nápad, který by s lepším provedením a více penězi mohl být novou Rodinnou oslavou a sbírat ceny po celé Evropě. Až příliš často jde cítit, že se jedná o první film, na čemž by nebylo nic špatného, ale když se po určité době nakupí pár netrefených přízvuků, zbytečného tlačení na pilu výraznou hudbou nebo naopak sem tam chybějící pauzy či jedna, dvě ploché postavy, které tam jsou jen proto, aby tam byly, tak už to diváka příliš vytrhne. Filmu by slušela o dvacet minut delší stopáž, ve které by se dotáhly jednotlivé linie a odvaha ukončit ho doopravdy, ne jen nechat vyšumět. Za zmínku stojí krásná kamera a obecně art direkce, která vytváří dokonalý obraz vesnického podzimu. ()

Majkak

Zajímavý pokus s vydařeným začátkem, pak už trochu došly nápady. S přibývajícími panáky se uvolňuje tempo vyprávění a celá struktura se točí dokola. Trochu drhnou reálie, je to spíše představa člověka z města o zabíjačce. Lehce mě iritovalo, že se postavy chovaly, jakoby na zabíjačce byly poprvé a ne každý rok. Snaha jít pod kůži existovala, ale nebylo to dotažené. ()

darjeeling

Příjemná tragikomedie o vesnické zabijačce a rodinných vztazích, která se nepochybně inspirovala československou novou vlnou, překvapila. Tento žánr prostě Češi umí a je pro českou literární i filmovou tvorbu signifikantní. Mělo to vibes Slavnosti sněženek, Homolků a Formana, přičemž z každého si vzala něco, co filmu dodává na autenticitě. Překvapil mě zejména pozitivní konec. Myslím si, že není moc režisérů, kteří by měli koule na to, aby takovýto typ filmu zakončili happyendem, spíše by dofinišovali na dramatické až tragické lince. Ono vlastně kdyby film skončil tragicky, bylo by to celkem klišé, ale takto to bylo nějak víc uspokojivé a dodalo to příběhu lepší atmosféru a dojemnost. Herci i neherci odvedli výbornou práci. Nejvíce se mi líbila epická hudba ve spojení se zpomalenými záběry utíkajícího prasete a za ním běžící ožralové. Těším se na další dílka od Adama Martince. 8,5/10 (KVIFF 2024) ()

crackonosh

Prostý divák bude čekat bezuzdnou vesnickou řachandu, ale Adam Martinec se rozhodl, že nabídne víc než jen trapné figurky a hlášky, jak to známe z většiny zaprděné tuzemské produkce. Na výsledku je hrozně moc vidět, že má režisér téma odžité a že se chtěl vypořádat s běsy, strachy a křivdami, které dřímají v každém z nás, ať už jsme děcko, ženská, chlap nebo starý dědáček. Přestože film kombinuje herce s neherci, není to většinou poznat, a tak tata Karel hraje místy skoro tak dobře jako ostřílený Zdeněk Pecháček z blízkého prasečáku, nemluvě o naprosto přesné babi, která zosobňuje něhu, křehkost i racio souběžně, třeba když lakonicky konstatuje, že se děda dusí. Nečekaná (a nečekaně dobrá) je hudba, zneklidňující a zdánlivě nepatřičná k žánru rustikální povídky, ale celý ten snímek je technicky a stylově mnohem lepší, než bychom čekali od debutu. Velmi osvěžující počin. ()

chraskic

Hoří, má Panenko to není. Nejsem si jistý poměrem atmosferické pozorovačky a osobního dramatu. Ale někde vespod to správně bublalo. ()

Yuri69

Solidně vystižená atmosféra současného venkova se zasazenými vtipnými situacemi je bohužel nasměřována k nezapadajícímu vyvrcholení ve stylu drama pro drama. Samotný doslovný závěr z Na samotě u lesa (1976) pak nepřekvapí. Bonus: scéna, kdy správce prasečáku nepoznává vesnický evergreen "jedničkovou ovci" jen proto, aby bylo možné vyjádřit odpor vesnice k elektromobilům byla těžký cringe. ()

RadkaCW

Co s Mordem, když bývají moje komentáře spíš osobní, nikoliv filmově-teoretické? Tady totiž Adam Martinec ťal hodně do živého – mně blízkou lokalitou (Osoblažsko, v mém případě zapadlý trojúhelník Bruntál-Krnov-Opava, což je dost podobné), narušenými vztahy (sebestředným otcem počínaje, ale máme 21. století, tak se aspoň trochu omluvil a třeba si leccos uvědomil) a vědomím nějaké končící tradice přinášející nejistotu. Chlapi dávají jednu půlku za druhou, nespokojené roby krájejí cibuli a stařečci už jsou v té smutné roli pokorných pozorovatelů, kteří nechtějí zavázet a obtěžovat svými starostmi. Komediální momenty střídají chvíle, ze kterých mrazí, nakonec jde i o život a je fajn, že aspoň to dobře dopadne, příště se už stejně nesjedou. Povedlo se obsazení – maximálně autentické postavy, ani bych nesrovnávala s čs novou vlnou, prostě život, každý známe nějakou figurku, jako je pan řezník nebo nebezpečný soused. Ještě tu máme bonus pro měšťáky a děcka: zachycení zabijačkové tradice, než to EU opravdu zakáže. A fakt škoda toho sádla 😊 ()

MirkaP

Zabijačka, bude zabijačka! Sjede se celá rodina, to bude super, řekl by si jeden. No, není. Unavená nemocná babička s ještě unavenejším nemocným dědou musí to prase téměř celý rok krmit, aby pak pan syn mohl přijet a celý den řvát na dospělé děti, na pomocníky z okolí, a jediný, na koho nepochopitelně neřve, je soused na zabití. Barák na spadnutí (prej není tu vlhko, cha, to bych chtěla vidět), staří rodiče těsně nad hrobem a pan syn se vyšklebuje, když mu děda řekne, že tohle prase je poslední. Musím říct, že když sebou seknul s tím lavorem a vypadal jak vypadal, tak jsem mu to normálně přála. A přesto, že mě ten chlap tak vytáčel (česky sral), jsem to sledovala s celým kinem velmi pozorně. Finále s dusícím se dědou a zběsilou jízdou sanitě naproti bylo tak vyšponované, že jsem zapomínala dýchat. A nakonec jsme se dočkali i drobného happyendu. Co byla zápletka? Rozpletla se? Nevím a je mi to jedno, byl to nečekaně ostrý vstup do vzpomínek na mé mládí (u nás ještě babičkou protežovaný strýc vařil tlačenku v žaludku přes noc a vždycky mu to prasklo, haha, měli jsme z toho prču všichni; něco jak to sádlo) a jak už tady někdo psal, nebýt tam mobilů a poznámek o EU, mohlo se to klidně odehrát před 40 lety. Slibný pan režisér, budu sledovat. ()

tlesk

Mord je jedním z nejupřímnějších a nejrealističtějších českých filmů, jaké jsem viděl. Díky výborným hercům i „nehercům“ vás doslova vtáhne. Míra autenticity je zde opravdu značná. Problém je, že nejen ústřední téma zabijačky, ale i jednotlivé postavy a vztahy mezi nimi příliš nerozvíjí. Nejde se do hloubky, ani na to pro krátkou stopáž není dostatečný prostor. Zůstává tak skvělá komedie s prvky dramatu, u které jsem se ale místy neubránil dojmu, že ji ve Varech maličko „přechválili.“ Přesto jsem se nad postavami, postavičkami a situacemi tu dojal, tam upřímně zasmál. Protože žiji na vesnici a občas jsem viděl archetyp někoho, koho sám znám. Je to dobrý film a Adam Martinec je rozhodně výrazný tvůrce, který se svou prvotinou skvěle uvedl. Snímek je velmi komorní, místy bohužel působí možná až příliš „televizně.“ Není to nový Černý Petr, Hoří, má panenko, nebo snad další Pelíšky. Minimálně na posledního jmenovaného se nechytá osudovostí a drží se při zemi. Rámec vesnické rodinné zabijačky nemá ambice vynášet do popředí nějaká širší témata. Rýpne si do nějakých těch rodinných stereotypů a ukáže, že někdy není příliš pozdě na to, snažit se narovnat rodinné vztahy. Přesto jde o výrazný český filmový počin, který si rozhodně zaslouží pozornost. A vůbec. Na mě: pisálka nedejte a zvažte zhlédnutí sami! ()

Cobur

V Čechách se točí tři druhy filmů. První druh vypadá jako hovno. Druhý je žluto hnědo černý se spoustou lesku v každém záběru a třetí vypadá jako reklama na T-Mobile. Mord spadá do třetí kategorie. ()

Alden_Larson

Je škoda, že podobných filmů nemáme v naší kinematografii víc, protože tento je film je vynikající. Tak autentické ztvárnění vesnické zabíjačky a disfunkční rodiny jsem ještě neviděl. Sám jsem vyrůstal na vesnici, takže mám trochu zkušenost s tím, jak se tam věci odehrávají, a tento film to pochytil výborně. Postavy byly výborně napsané a měly mezi sebou skvělou dynamiku. Herecké výkony byly fantastické, prezentace, až na střih, byla perfektní, a hudba, i když místy kýčovitá, se mi také moc líbila. 9/10 ()

Endurion

Když natočíš svůj první celovečerák a všichni ho okamžitě začnou přirovnávat k těm největším legendám československýho filmu, znamená to, že děláš něco dobře. Adamovi a jeho týmu gratuluju a všem ostatním doporučuju, ať na Mord zajdou do kina. Ne proto, že by připomínal Formana, ale proto, že je to prostě fakt dobrej film. ()

Slepejsek

(Staré dobré) tradice, rodina, vesnice. Samé věci, na které se dneska víceméně kašle. Velké kecy versus obyčejná realita. Exkurze z nadoblačných výšin zpátky na zem. Nechť každý - v rámci svého životního horizontu - posoudí sám, jak tu blátivou kaluž zvládáme... Za mne jen škoda zbytečně dramatického finále a pár míst, kde za bezradnost nemohou postavy ale sám autor. ()

Bluemasej

Metla "lepších" českých komedií, které se stanou buď legendárními, jako Pelíšky a nebo skončí v propadlišti dějin (Přišla v noci).  Festivalový film v hlavní soutěži bez politicko-historických psychoanalytických diagnóz, prostě slivovice s mrtvým prasetem. ()

Honza_Gregor

Klišé, které říká, ze Adam Martinec je nový Forman s Papouškem, zamlčuje, jak moc osobní je evidentně tenhle snímek a jak moc je empatický ke svým postavám. Tatínek režiséra v hlavní roli je naprostá hvězda. ()

Českým kandidátem na Oscara budou Vlny

Českým kandidátem na Oscara budou Vlny

10.09.2024

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která mimo jiné každoročně stojí i za udílením cen Český lev, v úterý 10. září 2024 prostřednictvím tiskové zprávy oznámila výsledek hlasování svých… (více)

MFF Karlovy Vary v číslech ČSFD a očima agentů

MFF Karlovy Vary v číslech ČSFD a očima agentů

07.07.2024

V sobotu 6. července skončil 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V rámci slavnostního zakončení byly samozřejmě rozdány festivalové ceny, a jak jsme zde psali, hlavní ocenění… (více)

V Karlových Varech byly rozdány ceny

V Karlových Varech byly rozdány ceny

06.07.2024

Po rozmanitých devíti dnech končí největší tuzemský filmový svátek, jímž je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Během jeho 58. ročníku bylo na plátnech karlovarských kinosálů uvedeno na 180… (více)