Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Poslední film Charlie Chaplina je rozkošná romantická komedie plná chytrých gagů, kterými se proslavil. Chaplin je tentokrát podepsán pod režií, scénářem i hudbou. Příběh filmu se točí kolem krásné ruské emigrantky, hraběnky Nataši (Sophia Loren), která byla proti své vůli přinucena k prostituci v Hong Kongu. Aby z něj unikla, skryje se v osobní kajutě bohatého Američana Ogdena (Marlon Brando) a jako černá pasažérka si vynucuje cestu do Ameriky. Ogden ale není z těch, kteří s sebou nechají manipulovat a hravě odolává útokům Natašina profesionálního šarmu. Otázkou je, jak dlouho? Vedle obou hvězd uvidíme ve filmu i řadu známých herců. Chaplinův syn Sydney hraje Brandova společníka na výletní plavbě. Tippi Hedren ztvárnila jeho ledově chladnou manželku. Patrick Cargill se představí jako příkladný komorník a Margaret Rutherford jako bláznivá stará dáma. Chaplin sám se objeví jako lodní stevard! Všudypřítomné gagy a ztřeštěné situace nezapřou Chaplinovu mistrnou ruku a jeho herci si je užívají s famózní lehkostí a grácií. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (76)

Skuby47 

všechny recenze uživatele

Tuto romantickou komedii bych námětem zařadila mezi předchůdce Pretty Woman. Jednoduchý příběh, kterému by spíše slušela divadelní prkna než filmový pás se odehrává většinu času v uzavřeném prostředí lodní kabiny a stálý pohyb osob ze dveří do dveří by ho řadil mezi kdysi slavné Chaplinovy grotesky. Prostě to k sobě nesedělo. Marlon Brando v nezvyklé roli působil strnule a ani Sophia Loren nepodala svůj obvyklý živelný výkon. Jinak je to na svou dobu pěkný film s řadou vtipných situací a s mými oblíbenými herci, jenom je škoda, že na něm zapracoval čas. Z dnešního pohledu by to chtělo větší dynamiku. Oba hlavní aktéři jsou spíše hvězdy dramatických rolí, než komici. Řekla bych, že film je určen starší generaci, která si u něj s nostalgií zavzpomíná na staré zlaté filmové časy. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Hraběnka z Hongkongu je lehkým romantickým osvěžením. Starý cirkusový klaun měl i v pokročilém věku stále nutkavou potřebu rozdávat radost ze života a opětovaná láska dokáže přinášet šťastné stavy vnitřním světům. Zběsilost cirkusového klauna zkrotla věkem, ale žádostivost neztratila energickou kuráž a s šibalským úsměvem se kochá změtí lidských tužeb a střetem vášní. Komunikace je schopná udržet si nadhled kultivovaného šarmu a s pobaveným úsměvem ve tváři pokouší společenskou ctihodnost. Cirkusové estrádní výstupy jsou omezeny jen na drobné hrátky schovávání, satirická invektiva se smrskla do drobných poznámek, vždyť hlavním tématem je láska. Hlavním předmětem zájmu posledního natočeného filmu Charlieho Chaplina je Nataša (šarmantní Sophia Loren), atraktivní žena aristokratického původu na útěku od přítomnosti exilového místa pobytu. Ženskost patří k nejnebezpečnějším zbraním, bohaté životní zkušenosti přidávají odvahu i půvab a opěrným bodem je zdání svitu americké svobody. Hlavní mužskou postavou je Ogden Mears (sympatický Marlon Brando), synek bohatého amerického ropného magnáta s ambicí politického prosazení. Ženský půvab je překážkou pro jeho vlastní ctižádost a ctihodnost. Důležitou postavou je Harvey Crothers (velmi příjemný Charlieho synek Sydney Chaplin), Ogdenův nejbližší spolupracovník, zasvěcený do delikátní situace na lodi. Laskavost a podaná pomocná ruka jsou jeho znamením. Výraznou postavou je také Hudson (příjemný Patrick Cargill), spolehlivý Ogdenův sluha. Je pečlivý ve svých pracovních úkonech, přesto je intimně rozrušen náhlým manželstvím. Z dalších rolí: Ogdenova nevyzpytatelná manželka z lepší třídy Martha Mears (Tippi Hedren), bezstarostný hongkongský obchodník a starý známý Ogdenova otce Clark (Oliver Johnston), Natašiným půvabem zneklidněný spolucestující na lodi John Felix (Michael Medwin), ochotný kapitán luxusní lodě (John Paul), rozmarně nemocná stará panna Gaulswallow (Margaret Rutherford), na Ogdena stále číhající mladá dívka (Angela Scoular), další a mdlý Ogdenův spolupracovník Crawford (Bill Nagy), Natašininy hongkongské společnice aristokratického původu, baronka (Angela Pringle) a hraběnka (Jenny Bridges), či starý lodní steward (sám režisér Charlie Chaplin). Film Hraběnka z Hongkongu nepatří mezi zásadní filmová díla proslulého cirkusového klauna, je určena k zábavě a k lehkému osvěžení. Chvění vášně má příjemné způsoby vychování a nezávazně potěší. ()

Reklama

classic 

všechny recenze uživatele

Loren+Brando= CHAPLIN. Alebo: „Akýsi záver filmovej legendy pred kamerou i za kamerou“ _ Na milovanú Sophiu som bol skrátka už len tradične zvedavý, ako rozpráva plynulo po anglicky, bez dabingu, bez svojho materinského jazyka- taliančiny. Marlon bol nudný, ktorý tu bol, akoby na silu, a samotný Velikán má svoje najlepšie časy dávno za sebou, t.j. režisérske a herecké, ale i napriek niekoľkým negatívnym črtom, ktoré Grófka bezpochyby má, dá sa na ňu aj tak celkom dobre pozerať, s tým, že iba jeden jediný krát, bez opakovanej reprízy po rokoch, asi len sotva by som sa na to podujal, aj keď si tu zahrali tieto herecké kapacity. Najzaujímavejší z celého ansámblu je určite Sydney Chaplin, ktorý bol synátorom, veď veľmi dobre musíte vedieť, koho ? Mihla sa tu taktiež Geraldine plus okuzľujúca blondýna Tippi Hedren neostala svojmu pôvabu nič dlžná, aj na pár filmových minút, ktoré tu strávila, zaujala ! V obsadení je takmer každý CHAPLIN, čo len podtrhuje, že ide o tzv. ”labutiu pieseň” . ()

Mrkvič 

všechny recenze uživatele

Takových legend stříbrného plátna a přitom tak jalové vystupování herců. Hlavně ústřední duo je otřesné. Do dramat to byli možná dobří herci, ale do grotesek opravdu ne. A ač nejde vyloženě o grotesku, snahu místy jít touto cestou Chaplin měl. Kdykoliv Sophia vykulila oči, vzpomněl jsem si na feministickou otravnou učitelku hudebky ze základky. Hrozná to představa a věřím, že zrovna jí by se tyto scény moc líbily. Potom tu jsou ale herci, kterým prvky grotesky vyloženě svědčí. Pár scén Patricka Cargilla jsou hodně parádní a syn Chaplina Sidney také ukázal, že po otci toto nadání zdědil. Jinak se ale na filmu nejspíš podepsal hojně zmiňovaný Chaplinův despotismus. A snaha herců film se zdravou kůží a rozumem dokončit. ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Charlie Chaplin režisér ponúkol divákom vo svojom poslednom filme smutno-smiešny príbeh plný skvelých situačných vtipov. Nie je to však len o zábave, príde aj na sentiment a romantiku. Sophia Loren sa vyzná v komediálnom svete, ale príjemne ma prekvapil Marlon Brando, v podobnej polohe je málo vídaný. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (8)

  • Chaplin se při psaní scénaře inspiroval svou plavbou do Šanghaje, kterou podnikl v roce 1931. (everlong)
  • Jediný Chaplinův barevný film. (everlong)
  • Marlon Brando o spolupráci s Charlie Chaplinem ve své biografii prohlásil: ,,Odhalil jsem ho jako patrně toho nejsadističtějšího člověka, jakého jsem kdy potkal. Byl to egoistický tyran a lakomec. Vozil se po lidech, kteří náhodou přišli pozdě, a nemilosrdně na ně štěkal, aby pracovali rychleji. Nejhorší bylo, jak krutě zacházel se svým synem Sydneym, který hrál mého mladšího kumpána. Přede všemi ho bez ustání ponižoval." (Cimr)

Reklama

Reklama