Kavej

Film Kavej s humorom rozpráva príbeh o tom, ako si možno sami občas komplikujeme život a nevnímame to, čo má skutočnú hodnotu. Je o láske, priateľstve a rodine. Dve kamarátky Veronika (Jana Kovalčiková) a Klára (Anna Jakab Rakovská) počas svojho pobytu doma zažijú rodinné a priateľské stretnutia plné situácií, ktoré ich životy otočia naruby. Počas troch svadieb a jedného pohrebu sa toho dokáže udiať naozaj veľa. Podarí sa im nájsť popri všetkých zážitkoch lásku, šťastie, a svoje miesto pre život? (Continental Film)

Johnny.ARN

Nie je to prvý počin, kde tvorcovia chceli pretaviť do filmu to, čo funguje v krátkych skečov. Nevyšlo to po väčšinou a ja som sa niekde v duchu obával, že rovnaký osud postihne aj Kavej. A no .... Film vyvolá veľa otázok, celú dobu pracuje s emóciami, snaží sa rozvíjať postavy, ktoré poznáme a končiť aspoň trochu pozitívne. Prvá vec, po Tatry dobré, tam to bude mať úspech, zvyšok Slovenka len výchoďňare pracujúci v iných mestách, hlavne v Blave. Pre zvyšok, bez znalosti reálií, je to nezrozumiteľný a nie až tak vtipný film. Podprahovo to chce strašne agitovať, aby sme sa na ten východ vrátili, lebo aj keď je už šicko porobeno, stále sa miesto (po známostiach) nájde. To úplne od letnej komédie nečakám. A bolo to zbytočne dlhé. Skvelý úderný úvod, ktorý mal všetko, vystriedal plaziaci sa a na vnútornom rozpore hlavnej hrdinky postavený stred, aby potom prišiel záver, ktorý bol nevyhnutný. Neviem si predstaviť film z východu bez veľkej svadby! (bazinga) Karmickým oblúkom sa opäť dostávame k tým emóciám, ktoré som už spomínal. Hlavne pre ľudí za tunelom Branisko, ktorý Klárke rozumejú. A rovnako ako v nej, aj vo vás sa to celý čas bije a opäť, to veľmi od letnej komédie neočakávam. Keď už sme pri tej komédií, Ander to držal tak, jak nikto, ľudze mojo! Zvyšok vtipu vychádza opäť zo situácií, kde je katalyzátor alkohol, žiarlivosť alebo závisť, čiže priemerné poobedie v random dedine. Po technickej stránke tam chýbali ilustráky, ktoré by oddeľovali jednotlivé dni, niektoré zábery na seba nie úplne dobre nadväzovali a celé to pôsobilo takým rozbitým, kostrbatým dojmom. Hudba ale fajn, v rámci možností. Záverom, čakal som väčšiu komédiu, v kratšej stopáži, ktorá by si ale udržala tvár. Čiastočne sa to naplnilo a cielovku to zasiahlo, čo bol asi zámer. 3 z 5 (Kino Mladosť) ()

Zeduke

Prvá tretina naložená humorom, druhá tretina rozpovedania príbehu a deja, v ktorej to "kuštik" škrípalo a klasický happy-end záver. Film si neodpustil zbytočnosti v podobe strateného ženícha a snaha vytvoriť každej postave priestor, aby 'mala čo robiť' tiež nevyšlo stoperecentne. Podobne, ako pri Štepkovej hre Deti Doby, je kar najzábavnejšou časťou filmu, v ktorom sa prelínajú nedokonalosti, ambície, bizarnosti a potmehúcke zámery. Priznám sa, že som očakával samozvané excentrické pokračovanie filmu Cuky Luky, a preto bolo príjemné vidieť, že Kavej narozdiel od toho niesla skutočný hodnotu a morálno-spoločenskú tému týkajúcu sa demografie a regiónov. Spracovanie témy, aj keď odľahčené, či až parodizujúce sa nesie naprieč filmom (azda na niekoho vkus až príliš okato), no rozhodne problematiku nezľahčuje, ba naopak, popularizuje ju - to je v tmavej slovenskej kinematografií Svíň, Únosov a Policajných vojen skutočne obdivuhodný počin. Film pochopia mnohé kúty Slovenska, no v tom kľúčovom (Bratislave) sa asi veľkej odozvy nedočká - kultúrna, ale aj jazyková bariéra (ako film ukazuje) je už priveľká. ()

Fibonacci

Upozornenie: Táto recenzia je úprimná.  Kavej bude asi pekný film pre východniarov a priemerný až smiešny pre zvyšok republiky (chcel by som sa míliť). Avšak aj napriek tomu, objektívnym očkom treba uznať, že film má veľmi zábavné momenty, veľmi smutné momenty, momenty na zamyslenie a momenty, kedy to nedržalo pokope a bolo to dejovo kostrbaté...a to je v poriadku, predsa sa natáčalo s východňiarmi, na východe, pre východňiarov. A tu sa im to páčilo, bol som totiž svedkom premiéry na košickom vypredanom amfiku s 5000 divákmi, ktorých to skrátka bavilo a mňa tiež. Bol som unesený úžasnou a neopakovateľnou atmosférou. Veľmi chválim tvorcov, že slovenský filmový diapazón rozširujú o tento podarený malý kúsok, šak čo večše jak hnida, šicko še prida. Ochraňujte ho. ()

jesuisnobody

Pane Bože, to už nech sa radšej točia tie remake-y.  Ale tak, asi sa tvorcovia riadili  už osvedčením heslom - ĽUDOM STAČÍ MÁLO !!!  Ale tlieskalo sa, aj keď sa v kine svietilo mobilmi jak na koncerte.  Ale tlieskalo sa.  Aj sa trochu smialo.  Aj sa veľa papalo.  Aj prosečko sa všade pilo. Aj sa na plátno pri cameách prstíkom ukazovalo.  Aj sa fotilo v sedačke, aj pri plagáte (prízračne umiestnení pri hajzlíkoch). Aj sa rozprávalo ako doma na gauči.   Zhrnme si to takto, keď chodíte primárne pozerať film, Kavej asi nie je pre Vás.  Ale divákom tomu prajem, aj keď je to katastrofa.  Pane Bože, daj slovenskému filmu už dobrého dramaturga, prosííííííííím !!! ()

jedna_vrana

„Kavej“ sa odohráva v mojom meste, alebo v blízkom Kysaku (tretie najväčšie mesto Slovenska má prestupnú stanicu na rýchliky v asi 23 km vzdialenej „diere“ Kysak). Vždy máte asi dve minúty na to, aby ste nastúpili (ovešaní kuframi) na rýchlik. Brrr. Ako dieťa som túto stanicu neznášala. A viete čo, tam zastal čas, vyzerá a zapácha presne tak, ako si ju pamätám. Je mi jasné, že tento film nemá šancu uspieť vo väčšom meradle. Je totiž celý v šarištine (okrem pár filmov ako Loli-paradička, sa to podarilo len Milke Zimkovej v „Pásla kone na betóne“. Legendy hovoria, že aj na Slovensku potrebovali obyvatelia iných regiónov titulky). Z dialektu vyplýva aj humor postáv, dej sa celý rozvíja okolo dvoch hlavných hrdiniek Veroniky, Kláry a Klárinej rodiny. Prídu z Bratislavy – Klára na pohreb babky a Veronika na tri svadby. Filmu pristalo premietanie na amfiteátri a pokojná atmosféra letného večera s hviezdnou oblohou bola prerušovaná hlasnými výbuchmi smiechu divákov ako výstrelmi z kanóna. ()

• Film navazuje na skeč Kavej z roku 2019, který popisoval běžné situace prostých východoslovenských dívek žijících v hlavním městě Slovenska v Bratislavě na západním Slovensku. (Johnny.ARN)
  • Keď sa na začiatku filmu stretnú vo vlaku Veronika (Jana Kovalčiková) a Klára (Anna Jakab Rakovská), Veronika povie, že nemá miestenku. Keď však vystupujú z vlaku v Kysaku, môžeme počuť z hlásenia, že vystupujú z povinne miestenkového vlaku (IC). Veronika by tak týmto vlakom nemohla cestovať bez miestenky. (lots.amnell)