Stručná historie jedné rodiny

(festivalový název)
  • Čína Brief History of a Family (více)
Čína / Dánsko, 2024, 99 min

Když se Shuo ve škole zraní, spolužák Wein ho pozve k sobě domů. Po seznámení s jeho rodiči se Shuo do Weinovy rodiny stále vrací – a oni jej až překvapivě vřele přijímají. Čím více se však jejich životy proplétají, tím více je jasné, že ne všichni jsou s novým stavem věcí spokojeni. Každý má totiž svá tajemství. Znepokojivě plíživé drama dotýkající se čínské politiky jednoho dítěte mělo premiéru v sekci Panorama na Berlinale, a ačkoliv jde o celovečerní debut, vyznačuje se formálně soustředěný film přesným režijním vedením a pečlivě vystavěnou strukturou. (MFF Karlovy Vary)

prokop04

Průměrný festivalový snímek, který by mohl někoho zaujmou, někoho naopak popudit svým nastavením a hraní si s kamerou. Záběry jsou vytvořeny stylem Bollywood (zoomování). Ne všechny, ale rozhodně, spousta z nich je tím poznamenána. To mi trochu vadilo, i když...pokud se uvolníte a naladíte na asijský minimalismus, kamera vám dovolí prožít každý moment děje. Velmi mě bavily nečekaně úsměvné momenty, které doprovázeli nejisté soužití dvou kamarádů. Byly to vůbec kamarádi? Spíš se zde mírně naráží na politiku jednoho dítěte. Jakmile se povolily děti dvě, rodina kamaráda svého syna vřele uvítalyla jeho přítomnost za účelem náhrady za druhé dítě. ()