Lijavec

(divadelní záznam)
TV spot

Když na sklonku života bilancoval Cimrman svou uměleckou činnost, došel neradostnému poznání: ani jedno z děl, které podepsal, nedošlo uznání. A proto se rozhodl ustoupit do anonymity a stát se autorem folklórním. Jasnozřivě rozpoznal, že moderní doba odsoudí k zániku lidovou tvořivost v takových oblastech, jako je národní píseň, pohádka, pověst, přísloví či pranostika. Jediné, co z ústní folklórní tvorby nezemře a zůstane živé, je anekdota. A právě ona hraje významnou roli v jeho hře Lijavec. (oficiální text distributora)

topi80

Seminář si jakž takž úroveň drží, ale hru bych nazval téměř ztrátou času. Zajímavé je to jen v jistém vizionářství. Svěrák ani Smoljak dozajista netušili, že na internetu se po roce 2020 stane potírání humoru a vtipů zcela běžným. A Zdeněk Svěrák asi ještě méně tušil, že se režimu, který toto dělá, bude klanět a před šiřiteli nevhodných vtipů ho bránit. ()

Kajislav89

Snad jediná hra, kde mi přijde slabší hra než seminář. Ten je totiž nabitý naprosto výjimečnými (i když v kontextu DJC je to standart) vtipnými momenty, jako např. vymýšlení anekdot. Hra samotná také stojí za to, ale DJC umí i lépe. ()

RafaKrakal

Další z řady naprosto brilantních her DJC. Od vymýšlení anekdot, přes rozbor pojmu Herberk po vynikající hru odehrávající se v rakousko uherském starobinci, vše funguje tak jak má. Smoljak a Svěrák jsou zkrátka géniové, kteří vždy uměli servírovat laskavý humor s "příměsí" kritiky životních poměrů a v Lijavci se jím to daří dokonale. ()

johnny01

Seminář se povedl, zejména část s vymýšlením vtipů. Hra je pak svým průběhem mírně slabší a trochu se vleče, ale závěrečná pointa je velmi povedená. ()

subic

Přenošené dítě, je tu se mnou flundra a hlavně přednáška o anekdotách, elektrický valčík - když k nám byl zaveden elektrický proud... taková asi nejlepší přednáška. A hra to jsou ty protihabsburrráááky. Opět škoda televizního záznamu jen ve formátu 4:3. ()

Weissik

Opět jedna z velice zábavných her tohoto divadla. Úvodní závěrečná beseda nemá chybu a i děj hry je opravdu zábavný. ()

mrLotus

Vlastním audio nahrávku tehdy zakázaného,,Lijavce,,z roku 82,kde místo p.Weigla hraje p.Vozáb.Podle mě lépe(ale to je asi zvyk)Některé dialogy v této nové verzi jsou poněkud upraveny,i tak stále výborné.Samozřejmě,že některé hlášky nefungují tak,jako před třiceti lety. ()

Víteček

Dobrá hra, ale přijde mi celkově taková pozapomenutá a přehlížená. je to asi tím, že má pro jednou kvalitnější seminář než hru a pro představení jsou rozlišována hlavně podle her. Zde je spíše průměrná, zato myšlenka semináře jako diskuze po představení před představením byla výtečná a velmi dobře zpracovaná. Tentokrát 80 %. ()

LordMack

Seminář je úplně super. Ohledně hry: sleduje se stejně zajímavě jako ostatní, ale není tam tolik toho humoru. Ovšem závěrečných cca deset minut je prostě geniálních :) ()

kubilov

"Jsem bezvýhradný ateista.. až se bojím, že mě pánbůh potrestá." Vynikající Jan Hraběta a klasicky skvělý Zdeněk Cimrman v další z unikátních her od největšího Čecha, který kdy žil. Hledání ideální anekdoty ještě nikdy nebylo tak vtipné. A to prolomení čtvrté stěny vynikající. ()

Nerajohn

Moje nejoblíbenější Cimrmanova hra. Musí se do ní trošku proniknout. A ten závěr, ten se musí vidět. " Jo, ruce na deku, obě. " Štětináč ". Kdo to řek ? . Jen počkejte zejtra, dědkové plesniví. " ()