Kafka

Německo / Rakousko, 2024, 4 h 30 min (Minutáž: 45 min)

Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů... K významnému stoletému výročí úmrtí jednoho z nejvlivnějších spisovatelů 20. století Franze Kafky (3. července 1883 – 3. června 1924) přinášíme premiéru zcela nového seriálu o jeho životě a díle. V šesti epizodách seriál showrunneerů Davida Schalka a Daniela Kehlmanna představí Kafku skrze jeho přátelství s Maxem Brodem i milostná vzplanutí k Mileně Jesenské nebo Doře Diamantové, stejně jako vliv problematického vztahu s otcem, který se významně propsal do jeho tvorby. Kafka není přímo kafkovský, jak je odvozeno od spisovatelova díla, naopak nahlíží na život pozoruhodné literární osobnosti s lehce humornou nadsázkou i ironií. Jako Franz Kafka se představí Joel Basman a ve vedlejších rolích také řada evropských hvězd – Liv Lisa Fries jako Milena Jesenská, Lars Eidinger jako Reiner Maria Rilke nebo Nicholas Ofczarek jako Hermann Kafka. (Česká televize)

Recenze uživatele Arsenal83 k tomuto seriálu (7)

Kafka (2024)

Seriál, ktorý sa v niektorých častiach dokáže priblížiť kafkovskej atmosfére. No v iných pasážach je len nudnou konverzačkou. Kafka ako cynik, ktorý svoje kultúrne poznanie získaval v bordeloch, no zároveň Kafka ako syn nehostinných rodičov. Kritizovaný vizuál je zvolený úmyselne na vykreslenie čistej kafkovčiny a hoci nemusí vyzerať draho, podľa mňa je k nemu zvolený veľmi dobre. Séria obsahuje aj zaujímavosti z denníkov a je zároveň potvrdením toho, že tým odborníkom netreba veriť bezhlavo, ako by určite povedala Cigániková. Pretože takí odborníci Kafkovi tiež povedali, že je zdravý ako ryba a všetkých prežije. A pochybujem teda, že "tí všetci" sa nedožili ani 41 rokov. ()

Max (2024) (E01)

Zatiaľ sa Kafka javí ako najnesympatickejší "umelec" storočia. Cynik, ktorý svoje kultúrne poznanie získaval v bordeloch. Je mu na chválu, že sa obohacoval hererosexuálne. Je zvláštne, ako sa tento bohémsky človek snažil o tom, aby ho svet nepoznal, no vďaka Maxovi Brodovi sú dnes po ňom pomenované ulice, námestia, reštaurácie, múzeá i spoločnosti... A každý ho chváli, hoci skoro nikto mu nerozumie. Právom je preto prvá časť sústredená na Maxa Broda, ale musím povedať, že to spracovanie nie je veľmi na úrovni. ()

Felice (2024) (E02)

Časť, ktorá dáva nádej na to, že seriál bude kafkovský tak, ako ho divák očakáva. Tá atmosféra je úplne inde, než prvom diele. ()

Rodina (2024) (E03)

Zaujali rodinné vzťahy a osudy. Neuveriteľné, akých magorov rodičov, hlavne otcov, kedysi chlapci mali a tak z nich vyrastali ťažko poznačené osobnosti. Z Kafku sa Hitler alebo Stalin našťastie nestal, ale jeho otec pripomínal otcov týchto dvoch pánov. Iróniou osudu rodičia Kafku prežili a dnes spolu s ním ležia na novom židovskom cintoríne v Prahe. ()

Úřad (2024) (E04)

Z Kafkovho denníka: "2. august 1914: Nemecko vyhlásilo vojnu Rusku. Popoludní mám lekciu plávania." Smiešna doba, kedy sa do armády hlásili šialenci dobrovoľne, lebo veď bude sranda na pár týždňov, možno mesiacov... Dnes sa podobní šialenci rodia znova. Podivnosť doby reflektuje aj nevyvrátiteľný názor lekárskeho odborníka o tom, že Kafka je zdravý ako ryba a všetkých prežije... Inak nie až tak záživná časť z Kafkovho pracovného života, kde obsadzujú ženy s fúzmi a tvária sa, ako keby si to nikto nemal ani všimnúť. ()

Milena (2024) (E05)

Konverzačka - áno. Nudná konverzačka - áno. A keďže je tam žena - aj hysterická konverzačka, kedy v niektorých pasážach nepomáhajú ani tri neuroly? Veľké áno. ()

Dora (2024) (E06)

"Na tom našom čerstvom vzduchu sa uzdraví každý," povedal Krkonošár. Žiaľ, mýlil sa. ()