Reklama

Reklama

Mstitel s píšťalou

  • Severní Korea Hong Kil-Dong (více)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Čhun Som je milenkou ministra Chona a matkou jeho syna Hong Kil Tonga. Tuto někdejší služku Chonova zákonná manželka ponižuje a ráda by se půvabné dívky zbavila. Když ministr dostává příkaz, aby odjel do provincie Fenjan likvidovat bandu zločinců, Čhun Som je věrně připravena následovat ho i se synkem. Po cestě jí přepadnou bandité, objednaní Chonovou žárlivou ženou. V nerovném boji oba zachraňuje stařec jménem Mu On. Chlapec, kterého nadchlo starcovo bojové umění, prosí, aby se mohl stát jeho žákem. Dostane od dědy píšťalku (aby člověk zvládl umění osobního boje, musí být citlivý na sebetišší zvuky) a začíná namáhavé desetileté cvičení. Poté začíná samotný příběh Mstitele s píšťalou, který bohatým bral a chudým dával. (TO)

(více)

Recenze (78)

Armin82 

všechny recenze uživatele

Tahle severokorejská věcička 80tých let, se musí brát trošku s nadhledem.Skákání po stromech,zahrabání se během sekundy pod zem nebo eliminace protivníka jedním dotykem,to je prostě pohádka,jak hrom.Rozdíl je pouze v tom,že tohle je pohádka s nádechem kung-fu a to se mi vždycky líbilo,líbí a líbit bude.K tomu všemu tu máme ukázku toho,jak si každej vyšší úředník dělal co chtěl,kde koho si přivlastnil,rozhodoval o tom ,kdo si koho veme nebo ukázku toho,jaký se mezi lidma dělaly rozdíly. Pohádky mám rád a tahle pohádka je povedená a jako jediný mínus bych viděl,že tam bylo několik dost hluchých a nudných pasáží...i tak dam 70% ()

kinej 

všechny recenze uživatele

Na tomhle filmu je asi nejzajímavější to, že vzniknul v Severní Koreji. Při jeho sledování jsem se neubránil takovým myšlenkám, jako jestli tam mají vůbec nějaká kina, kde by to mohli lidi vidět, kolik jiných filmů v této zemi ještě vzniklo, jestli existuje nějaké remasterovaná verze, nebo kolik lidí ze štábu postupně mohlo skončit v lágrech. Film samotný totiž za tolik pozornosti nestojí. Herci jsou bídní, příběh o ničem a jediné co bych si netroufnul hanit je choreografie a možná chvílemi profi hudba. ()

Reklama

Niktorius 

všechny recenze uživatele

Komunistická propaganda z Mstitele s píšťalou vykukuje vlastně v menší míře než z čínské Zrady a pomsty, která bez okolků interpretuje tchaj-pchingské povstání jako socialistickou revoluci. Hong Kil-Dong sice bojuje za chudé a ponížené, ale většinu času jeho protivníky tvoří představitelé státu, kteří neplní povinnosti vyplývající z jejich funkcí, svěřený lid okrádají, nechávají ho hladovět a respekt si vynucují brutálními represemi. Nakonec ani sám vládce nedokáže sjednat spravedlnost a utlačovaným nezbývá jiné řešení než prchnutí ze země... Zkrátka se film velmi snadno dá interpretovat i jako kritika severokorejského režimu, jehož militaristické a deklarativně "lidové" ideologii (jakož i odkazu korejského etnického nacionalismu) zřetelně podlézá jen pasáž s japonskými nindži. __________ Choreografii a rytmizaci soubojů Mstitel nepochybně odkoukal z klasických hongkongských wuxia a kung-fu filmů (těch z 60. a 70 let), s nimiž také může být kvalitativně poměřován a sdílí většinu jejich kladů i záporů. Pokud se na něj díváme v kontextu žánru a produkčních podmínek, pak lze nad jeho dětskou naivitou, hereckou i inscenační prkenností a odbytě mechanickým vyprávěním přivřít alespoň jedno oko. __________ P.S: Film jsem viděl v korejštině s anglickými titulky, které bohužel neobsahovaly žádné (chtěně ani nechtěné) hlášky, jež ostatní uživatele spojují s českým dabingem :( ()

kaposlav 

všechny recenze uživatele

Nechápem u tohoto filmu niektoré komentáre k hodnoteniam. Niekto napíše, že to je komunistická propaganda a dá k tomu 5*. Poniektorí tu nehodnotia film, ale krajinu pôvodu a ích politické zriadenie a zrejme ten film ani nevideli a dajú odpad!. Ďalší tu hodnotia asi len nostalgickú spomienku. Ja proti komunizmu nič nemám, žiadnu propagandu som v tom filme nevidel a samotný film je podla mňa nič moc 2*. Ak je toto politická propaganda, keď tu obhajujú dobro a spravodlivosť tak toto je potom koniec zdravému rozumu. Podla vášho prapodivného meritka čo je propaganda musíme nazvať viac než 50% filmov z USA ako propagandu, pretože keď ukážu smotánku, tak neukážu žobráka. Keď ukážu zbohatlíka z drahým autom, tak neukážu chudáka čo nemá na autobus. Keď ukážu spokojnú rodinku pri svojom bazéne, tak neukážu bezdomovca čo sa nemá ani kde umyť. Keď ukážu ako sa papaláši napchávajú v luxusnej reštaurácii, tak neukážu ako iní vyberajú smetné koše a ako hladujú. ()

mira007 

všechny recenze uživatele

Další osmdesátkový pilíř filmů v československé televizi s tematikou bojových asijských umění. Ten název byl známý pro každého tehdejšího fandu karatefilmů, ale já až dnes zjistil, že to je film ze Severní Koree.... tak to je dneska větší bomba, než tenkrát. Koukat se na to dneska moc nedá, ale toto je dílo z Koree. SEVERNÍ KOREE! Můj první a zaručeně poslední, jestli si nedám nějaký propagandistický blábol o Kimových. ()

Zajímavosti (2)

  • Akční režii měl na starost Sang-ok Shin. (Epistemolog)
  • Hong Gil-dong (洪吉同) je především skutečná postava korejské historie – film, i když jde v první řadě o akční podívanou, se v mnohém drží faktů. Narodil se kolem roku 1443 nebo 25. roku vlády krále Sejonga jako nemanželský syn aristokrata a vedl jednu z mnoha povstaleckých skupin bojujících proti tyranii Yeonsan-guna. V roce 1500 byl zajat za své loupeže. Údajně zemřel kolem roku 1510. (chamonix)

Reklama

Reklama