Reklama

Reklama

Zázrak ve stínu Měsíce

  • angličtina Miracle in the Lunar Shadow
Trailer
Krátkometrážní / Dokumentární
Česko, 2024, 17 min

Obsahy(1)

V pondělí 8. dubna 2024 nastalo v úzkém pásu na území Mexika, USA a Kanady úplné zatmění Slunce. Do tohoto pásu vycestovaly desítky milionů lidí, jen kvůli několika minutám vzácného pohledu k nebi. Krátkometrážní dokumentární film Petra Horálka zachycuje strastiplnou expedici za úkazem do mexického Duranga formou kombinace tří dějových rovin: osobního svědectví, online rozhovoru v České televizi a autorských amatérských záběrů přímo z expedice. Všechny tyto tři roviny pozvolna vedou k jedinečnému závěru, který podtrhuje autenticky zachycená atmosféra při pozorování tohoto podmanivého úkazu. (imaginer21)

(více)

Zajímavosti (6)

  • Veškerý hudební podkres ve filmu pochází z veřejně přístupné databáze hudebních ambasadorů Evropské jižní observatoře (ESO). Petr Horálek je prvním českým fotovyslancem této mezivládní organizace a v roce 2019 pro ni natočil krátké dokumentární video o zatmění Slunce upozorňující na blížící se úkaz nad jednou z observatoří ESO. (imaginer21)
  • Při sledování dokumentu se může zdát, že při zpovědích Petra Horálka je občas zvuk drobně nesynchronizovaný s obrazem. Není to technická chyba. Zvuk z těchto záznamů byl natolik špatný, že Petr Horálek si po návratu z Mexika opatřil kvalitní mikrofon a všechny tyto vstupy předaboval. Trvalo mu to asi 30 hodin čistého času, než byl spokojen s výsledkem. Nápad s předabováním mu doporučil Pavel Gabzdyl, dlouholetý tvůrce fulldomových pořadů a spolupořadatel mezinárodního Fulldomového Festivalu v Brně. (imaginer21)
  • Perioda opakujících se zatmění, kterou Petr Horálek zmiňuje, se nazývá „saros“ a objevili ji mezopotámští astronomové už v 7. století před Kristem. Trvá 18 let, 10 (11) dní a zhruba 8 hodin. V dokumentu jsou tedy k vidění dvě po sobě následujující zatmění jedné periody – z Turecka v roce 2006 a Mexika v roce 2024 – která dělí právě tento časový úsek. (imaginer21)
  • Film je věnován památce Václava Knolla a Martina Lehkého. Oba byli v 90. letech (po pádu železné opony) jedněmi z prvních československých tzv. eclipse chasers, tedy cestovatelů za zatměními Slunce. Václav Knoll byl také vedoucím astronomického kroužku na hvězdárně v Pardubicích, který Petr Horálek navštěvoval a díky vlivu svého vedoucí podlehl kouzlu zatmění Slunce. (imaginer21)
  • Když Daniel Stach vyzpovídával Petra Horálka živě přes internet v reportáži Devadesátky ČT 8. dubna 2024 krátce po zatmění, rozhodl se Milan Hlaváč celou situaci natáčet přímo na místě v Mexiku. Právě tato neplánovaná kombinace obou pohledů dovedla Petra Horálka k myšlence vytvořit krátkometrážní dokument, který by ukázal celou tu situaci „za oponou reportáže“. Měl totiž pocit, že reportáž ČT nedokázala ani zdaleka popsat dojmy z celého toho strastiplného zážitku. (imaginer21)
  • Film vznikl zcela spontánně – bez příprav, bez přístupu k jakékoliv profesionální technice, bez dopředu sepsaného scénáře. Až po návratu z expedice se totiž ukázalo, že původně „domácí“ materiál je dostatečně bohatý na zprostředkování úkazu i široké veřejnosti ve formě tohoto krátkého dokumentu. Proto se jen jednoduchým střihem mezi amatérskými záběry snaží ukázat fantastickou atmosféru během úplného zatmění Slunce, ale i stres a nervy do poslední chvíle při připravách na jeho pozorování. (imaginer21)

Reklama

Reklama