Stáhnou vás s sebou až na dno orlické přehrady! V roce 2005 byl tento film uveden v českých kinech. Inspirován skutečnými událostmi zdál se být reflexí své doby. V hlavní roli s Michalem Dlouhým a Janem Dolanským natočil Sametové vrahy režisér Jiří Svoboda. Mezi aktéry filmu uvidíme i další známé tváře, např. Alici Bendovou, Lucii Benešovou, Jana Vondráčka, Richarda Krajča, Dušana Urbana aj. Režisér Jiří Svoboda o práci na tomto díle napsal: „Události, které se nám staly bezprostřední inspirací pro námět našeho filmu, mají časové ohraničení let 1990–1995. Jsou fascinující a strhující nejen objemem zla (nebo možná přesněji: úplnou absencí čehokoli, co souvisí s dobrem a vědomím hodnot), nýbrž i objemem banality, kterou prorůstá jako živel fantaskní grotesknost. A právě tím jsou osudy orlických vrahů v jejich autentické podobě tak dráždivé a inspirativní. Přírodní skutečnost je mnohorozměrná a ve své přirozené podstatě se vymyká kategoriím dobra a zla, kterými člověk přírodní děje poměřuje v nutkavém pokušení je pochopit." Orlické vraždy, následný soudní proces a další osudy pachatelů, z nichž dnes už někteří nežijí, vyvolaly svého času řetězce mediálních reakcí. Jejich filmová podoba rozkrývá motivace aktérů rozsáhlé trestné činnosti, jejich soukromí a provázanost se společenskými strukturami. V další linii vyprávění se odehrává policejní vyšetřování až směrem k zadržení všech pachatelů. (Česká televize)

Alagaesie

„To je konec. V týhle zemi už nikdo nechce dělat – i nájemnej vrah si radši najme vraha než by to udělal sám.“ Mám rád filmy podle skutečnosti Solidní kriminální zápletka. Hrubeš (Dlouhý) se s nikým nesral. A prospěcháři se rádi přidali. Jak jednoduchý je zmáčknout spoušť… Dolanskej s Krajčem skvěle zahráli - akorát Krajčo takovou nevděčnou roli.. Solidní plán… „Kamarád slavil…“ A mimochodem jaksi vytuh, ano. Bez sudu? Ahá. „Asi se bouchnul do nosu.“ Střelba do zátylku je humus o to větší. Rybička… Louh je docela svinstvo. Ten obrázek nad dveřma byl komickej. Zabít matku pro prachy je prasárna non plus ultra. Hrubešovi to zkryplení patřilo. Děsivý je, že Hrubeš dokázal vyhrožovat i když byl sám naprosto odepsanej. Hodně hodně mrazivý... ()

horskejvlk

Vše sdobře vysvětleno, o Orlických vraždách jsem měl jen velmi kusé znalosti. Lucie Benešová kočka bylo mi ji líto kdy ji při točení scény Michal Dlouhý surově topí v řece.Nakonec přijde o nohy a pak jako sebevrah skončí zaslouženě v pekle. ()

The_Casual

Sametové vrahy jsem viděl tolikrát, že to ani nespočítám, baví mě pokaždé a pokaždé kroutím hlavou nad spoustou nedokonalostí, až naprostých blbostí. S čím si tvůrci vůbec nelámali hlavu jsou kulisy, auta, věci, co v té době prostě nebyli a ty párty, kde se pokaždé sešli prakticky všichni herci, absolutní nesmysl, aby třeba první obť slavila narozeniny a byl tam od pachatelů, přes všechny známé a neznámé zbohatlíky až po ministra vnitra všichni, nad se fakt musí zavřít oči. Přesto všechno 4*. ()

OtokPag

Je zajímavé srovnání “Devadesátek”, dokumentu “Polosvět” a “Sametových vrahů”.                                            Karbos dobře ví, kudy teče Vltava 😋 ()

ORi_SV

Začalo to slibně, ale ne... Fakt nepřekousnu, když film, co se má dějově odehrávat před rokem 93 a ve filmu jezdí auta vyráběná na konci 90. let nebo dokonce po miléniu jako Passat B5.5, Audi TT, Octavia 1 (ještě k tomu facelift), v salonu stojí BMW E46 facelift, E60 a Mini One... To fakt jako ne, sorry... ()

mach333

Notoricky známá true crime story. V době uvedení bych film asi hodnotil o něco výše, dnes mi to připadá takové naivní. Divoká 90.léta už byla zpracována lépe. Ale i tak je to lepší průměr. ()