Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Princezna Valerie (E. Jakoubková) je poněkud rozmazlená a panovačná. A tak když si přičichne ke kouzelné růži čertovské babičky (J. Bohdalová), kterou předtím urazila, ztratí hlas. A tím pro Valerii nastává pravé peklo! Dvorní dáma (I. Janžurová) se pasovala na její mluvčí a vše, co si přeje ona sama, vydává za princezniny názory. Král na její radu uspořádá ples, kam si má princezna vzít ošklivé zelené šaty, které jí nesluší, a dostat za ženicha Albína z Pelerínů (J. Lábus), kterého jí vybrala dvorní dáma. Teprve ve chvíli, kdy Valerie zmoudří a pozná, kdo ji má opravdu rád, jí růže jistě pomůže vrátit to, co dříve ztratila… (Česká televize)

(více)

Recenze (45)

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Dva mladí pekaři oblečení jako mladý Werther. Myslím, že pro pečení a jakoukoliv manuální práci velmi praktické. Zelené princezniny šaty nebyly ani tak strašné svou barvou, jako integrovaným ortopedickým límcem. Záhadou bylo taky to, proč němá princezna prostě nepoužívá obvyklou gestikulaci. Lábus byl roztomile nepoužitelný a podkoní byl dokonalý po všech stránkách. Čertova babička by měla být povinně v každé pohádce. ()

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československá televizní pohádka podle motivů J. Š. Kubína. Ve veselém a barevném příběhu plného úsměvných postav najde mladý pekař Matěj (M. Vašinka) štěstí díky čarovné květině od Čertovy babičky. Tuto nadpřirozenou osobu starající se v malém domku v lese o tlupu komických čertů hrála svým nenapodobitelným způsobem národní umělkyně J. Bohdalová. Další zábavné postavy představovaly například intrikující princeznina chůva v podání I. Janžurové, vojenský hejtman B. Poloczek, král J. Moučka či v malé roli stydlivý nápadník J. Lábus. Pohádkové milenecké páry tvořili zmíněný M. Vašinka a hostinská Madla J. Paulová a královský štolba I. Luťanský s napravenou princeznou Valerií E. Jakoubkovou. Lakomého a zlého Matějova bratra skvěle zahrál O. Havelka. Milá televizní pohádka od L. Koutné, jež takových skvostů natočila desítky, potěší i dospělého a když porovnám podobné výtvory řekněme s o dvacet mladšími, vidím vskutku propastný rozdíl zejména v nápaditosti a hřejivé jednoduchosti tvůrců a naprosto věrohodných a přirozených komediálních schopnostech hereckých legend. ()

Reklama

duklak2 

všechny recenze uživatele

Tato pohádka by měla být častěji reprízovaná, jelikož se zde představují někteří herci ve velmi dobrém světle. Např. pan Vašinka, nebo paní Paulová. Ani bych od nich takový výkon nečekal:) Líbil se mi příběh. Ale nechápu tvůrce, proč byla pohádka tak krátká? Je to škoda, protože z tohoto "filmu" šlo "vymačkat" podstatně více. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Slušná, barvitá pohádka, na níž mi snad nejvíce vadilo to, že ve scéně, kdy chlapec přijde do pekařství a nemá čím zaplatit, dostává od dobrosrdečného bratra pekaře zdarma housku, kluk však ani nepoprosil, ani nepoděkoval a odchází! Takto se točí příklady pro děti? To se dá režisérce Libuši Koutné těžko prominout. ()

elizabeth_ba 

všechny recenze uživatele

Uznávám, že potenciál měla tato pohádka díky vzhledu Ivana Luťanského a komediálnímu talentu Jiřiny Bohdalové, Ivy Janžurové nebo Jiřího Lábuse asi větší, ale i tak je moc povedná a je jednou z mála, kde mi právě (podle mě věčně přehrávající) Jiřina Bohdalová nevadila (..."Ty jsi mi teda pěkně povedená bábrle - Dyť jsem taky čertova babička..."). Prostě ty pohádky s čerty a jejich příbuznými :-)), kteří se mnohdy chovají mnohem lépe než my lidé, umíme. Smutné je snad akorát to, že si člověk při pohledu na tak hezký pár jako byla princezna Valérie s Petrem z Drslavic uvědomí, kolik že z herců zde hrajících už, bohužel, není mezi námi. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (2)

  • Podle stejného scénáře vznikla i rozhlasová pohádka O kouzelné stolístce a srdci z perníku (1982, režie Jan Berger). (Přemek)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno