Nízkopodlažní revoluce - tramvaj T15 pro Prahu

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2023, 31 min

Věděli jste, že Praha má jeden z největších tramvajových provozů na světě? Pojďme zjistit, co všechno musí umět nové tramvaje T15, a čím je jsou technicky i designově doslova revoluční... Na počátku nového tisíciletí začalo naše hlavní město s obnovou vozového parku tramvajové dopravy. Nové nízkopodlažní tramvaje musejí splňovat celou řadu přísných parametrů, a to od požadavků na bezpečný provoz až po pohodlí cestujících. Pražské tramvajové trasy jsou velice rušné a také jedny z nejnáročnějších na světě. Tramvaje projíždějí úzkými ulicemi v centru, musí zvládnout zatáčky s malým poloměrem i rychlou jízdu na rovných úsecích. Jak vlastně vzniká nový model tramvaje pro Prahu, a co všechno se děje před tím, než do ní nastoupí první cestující? Dokonce i návrh obyčejné tramvajové sedačky má úskalí, o nichž laik nemá tušení. Dokument potěší milovníky dopravní techniky i příznivce oblíbeného způsobu cestování Prahou. (Česká televize)

Marze

Tyto tramvaje se mi v Praze líbí. Potkat tramvaj na dálnici při přepravě ze závodu, to je tedy něco. K vidění na https://www.ceskatelevize.cz/porady/16190497705-nizkopodlazni-revoluce-tramvaj-t15-pro-prahu/ ()

• V dokumentu lze zaslechnout motivy skladby „Empire of Angels“ od Thomas Bergersena z alba „Sun“. (sator)