Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Podle povídky "Vzácný přetisk 2F. Cent Belgien" z "Filatelistických povídek" Františka Langra napsal Jaroslav Soukup napínavý příběh, který nutí k zamyšlení nejen nad rolí, kterou může sehrát poštovní známka v lidském životě, ale také nad otázkou lidského svědomí, nad nejistotou, která provází každý výkon spravedlnosti. Téměř do konce příběhu netušíme, zda známka nalezená v kapse uniformy francouzského vojáka v první světové válce usvědčila nevinného, nebo odhalila skutečného špiona... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (61)

evapetra 

všechny recenze uživatele

Taky se řadím k těm, kterým se výsledná pointa zdála poněkud méně věrohodná, podobně jako uživatelům 6thSun či Stegman. Nic to ovšem neubírá na strhujících hereckých výkonech tří hlavních představitelů a na síle úvah o vině a trestu a nesmyslnosti veškerých válečných šarvátek, které přitom člověku probíhají hlavou. ()

Renfield 

všechny recenze uživatele

Za věčného vyhrávání orchestrionu, se v jednu chvíli rozpadne celý pečlivě budovaný příběh, celé skvostně vystavěné vyšetřování. Josef Abrhám a Jan Tříska hrají výborně, ovšem Josef Somr je svým výkonem prakticky zastíní. Hraje totiž natolik dokonale, že jsem mu věřil každé slovo, gesto. Hraje totiž tak dokonale, jak by měl léty zkušený vojenský zvěd hrát! Nepochopitelný a nereálný příběhový zvrat mě velice mrzí a to i přesto, že tato scéna je ozdobou filmu, navíc opět skvostně zahranou. Jenže, proč jít dobrovolně rychle na smrt, když stačí jedna malá lež? Malá lež, jakých jsou v životě vojenského zvěda spousty... 60% ()

Reklama

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

Dost hustý morální dilema musí řešit francouzští vojáci v podání Jana Třísky, Josefa Abrhám a dalších. Je Josef Somr, který ovládá přesně všechny reálie spojené s jeho identitou francouzského vojáka, ovšem v jeho vojenské knížce se našla německá poštovní známka skutečný německý špion či nikoliv? Autorovi scénáře se podařilo vybudovat skvělou atmosféru napětí. Vzhledem k okolnostem asi divák očekává, že dotyčný muž bude odsouzen, ale asi těžko (pokud si nepřečte některé ze zdejších komentářů) může vytušit tu závěrečnou pointu. Přesto bych neoznačoval film za válečnou detektivku, ale spíš za psychologický snímek ukazující jak těžké je rozhodnout o něčí vině či nevině. ()

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československý televizní film podle povídky F. Langera odehrávající se na západní frontě v roce 1917 na francouzském polním velitelství. Před místní důstojníky je předveden ztracený voják Canivet z jiné posádky, jenž je poté pokládán za německého špiona. Na základě jediného důkazu, a sice německé známky, kterou měl při sobě a jejíž existenci nebyl schopen vysvětlit, je odsouzen k nejtěžšímu trestu. Nastává velké morální dilema, zda je možné odsoudit člověka k trestu smrti, existuje-li jakákoli pochybnost o jeho vině. V hlavních rolích tohoto dramatu se představili J. Tříska, jako kapitán Billard, jehož filatelistické znalosti poskytly jediný důkaz k popravě a jenž po vyřčení rozsudku prožívá pravé morální peklo a vynikající J. Somr, jenž disponuje dle mého názoru nedostatečně oceněným talentem k dramatickým rolím, v roli tajemného Caniveta. Kromě nich můžeme v menších rolích sledovat elegantního J. Abrháma, generála F. Vicenu či nižší šarže B. Rösnera a J. Havla (ostatní vyšší důstojníci pro mě byli neznámí). Snímek určitě zaujme i závěrečným překvapivým rozuzlením, jenž má však skutečně scénaristické vady v logických souvislostech. Obávám se, že toto dílo neshledávám natolik mimořádným, v mírném nadprůměru tento snímek drží pouze výkony hlavních postav a ústřední téma dramatu. ()

darthvader77 

všechny recenze uživatele

Výborně zahrané, dobře vypointované hrozně se mi líbí, že až teprve na konci se dozvíme, proč se to jmenuje Poslední dopis. Závěrečný twist když nad tím přemýšlím je mnohem uspokojivější než opak, kdyby se ostatně potvrdilo jenom to, co si všichni celou dobu mysleli. Těžko říct koho chválit rozhodně nejpůsobivěji působí Somr, který se kompletně změní v určitém bodě. A Tříska s Abrhámem taky naprosto skvělí. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama