Svatba s věnem

• Sovětský svaz Svadba s pridanym (více)
všechny plakáty

Sovětský barevný divadelní film zachycuje představení stejnojmenné komedie ze života současné kolchozní vesnice od Nikolaje Ďjakonova, v provedení souboru Moskevského divadla satiry. Toto divadlo uvedlo Ďjakonovovu hru po prvé v r. 1950. Základním konfliktem poutavého vyprávění o soutěži dvou sousedních kolchozů a lásce mladých lidí je konflikt mezi Olgou a Maximem, kteří se mají rádi a chtějí se vzít, ale poškorpí se a v práci si pak chtějí navzájem dokázat, kdo z nich dovede pracovat lip. Jak soutěž mezi kolchozy, tak milostné rozbroje končí samozřejmě smírně - svatbou s bohatým věnem, jímž se tu rozumí závazek kolchozníků, dát na počest nevěsty a ženicha větší hektarové výnosy. U nás uvedlo „Svatbu s věnem" pražské Realistické divadlo Zd. Nejedlého. (FILMOVÝ PŘEHLED 40 / 1954) (oficiální text distributora)

ripo

Na sovětských divadelních filmech můžeme dobře vidět, jak několikaletý odstup od vytvoření prvního snímku tohoto druhu — odstup naplněný shromažďováním zkušeností, řadou tvůrčích pokusů, aplikováním a rozvíjením zkušeností — silně zapůsobil na způsob vytváření divadelních filmů. I v divadelním filmu se uplatnila barva jako silný výrazový prostředek. Divadelní filmy se oprostily od některých filmově neústrojných prvků, jež jsme mohli pozorovat na prvních snímcích. Technika a možnosti kinematografie uplatnily šíře své specifické rysy: ve střihu, úpravě dekorací, úpravě dialogů atd. — Takto je natočen i divadelní film „Svatba s věnem" — v podstatě jednoduchý příběh o soutěži dvou sousedních kolchozů, umně propletený thematem lásky mezi mladými lidmi těchto kolchozů. Třebaže milostný příběh upoutává hlavní pozornost, nezapomíná divák ani na chvilku na celkovou situaci obou kolchozů, na jejich čestné rivalství: obě themata jsou úzce spjata a jejich vývoj se navzájem ovlivňuje. Hra i film líčí tak s velkou pravdivostí a půvabným humorem život dnešního sovětského venkova a získá si jistě mnoho příznivců nejen svěžím vyprávěním thematu, ale i srdečným výkonem hereckého kolektivu. Filmový přehled 40/1954 ()