Případ pro zvláštní skupinu

• Slovensko Prípad pre zvláštnu skupinu
Československo, 1989, 6 h 2 min (Minutáž: 59–63 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Ivan Gariš

Kamera:

Josef Pávek

Josef Somr, Jiří Schmitzer, Tereza Brodská, Josef Vinklář, Zuzana Bydžovská, Jana Štěpánková, Jiřina Bohdalová, Alois Švehlík, Stella Zázvorková, Jaroslava Obermaierová, Zdeněk Řehoř (více)

Josef Somr, Jiří Schmitzer a Tereza Brodská jsou členy zvláštní skupiny, vyšetřující těžké zločiny. Jejich první případ vražd bez zjevného motivu je tvrdým oříškem... (oficiální text distributora)

Recenze uživatele javlapippi k tomuto seriálu (7)

Případ pro zvláštní skupinu (1989)

Zvláštna skupina v zložení skúsený starší detektív Somr, mlčanlivý Schmitzer a priblblé mladé ucho Brodská, za dozoru pravidelne oči podvracajúceho nadriadeného Vinklářa, rieši jeden prípad za druhým a vždy sa nejakým spôsobom dopracujú k páchateľovi. Spracovanie tohto komediálneho krimi by som videl niekde na polceste medzi Pitavalom (obzvlášť povedomá je v niektorých momentoch Štaidlova hudba) a Hanikom, riešia sa síce vážne zločiny ako vraždy, ozbrojené lúpeže, krádeže a valutová kriminalita, ale je to často vo väčšinou chcenom humornom duchu. Pokročilú dobu nakrúcania prezrádza výskyt vekslákov, prostitútok, pašerákov, priekupníkov, škrupinkárov, pornografie, pankáčov, ba aj pár cudzincov sa nájde. Herecky niet veľmi čo vytýkať, okrem Terezy Brodskej, ale tu som si nie istý, či nie je na vine skôr trochu hlúpo napísaná postava než samotná herečka. Každopádne ma to celé pobavilo, nech už bol zdroj zábavy akýkoľvek, viac som sa vyjadril k jednotlivým epizódam a celkovo by som to videl niekde medzi tromi a štyrmi telefonátmi sestry Agáty. ()

Noční chodec (1989) (E01)

"U nás se neříká proč, nýbrž provedu." Pomstiteľ s vlčiakom postupne fatálne perforuje členov škrupinkárskeho gangu, oberajúcich dôverčivých trubirohov s plnými peňaženkami. Zvláštna skupina odhaľuje zločinnú sieť aj samozvaného sudcu a exekútora. Veľmi dobrý Kodet aj jeho kumpáni Jandák, Klem a Šíp, bony zháňajúci ťulpas Hartl alebo Dejdar ešte stále v chuligánskom Proč? móde. Nedochvíľna Brodská mieša špekáčky a zmrzlinu. Slušná zábava za tri lovecké nože do chrbta. ()

Zlaté víkendy (1989) (E02)

"Věk střední, postava střední, všecko střední." Výtečný Švehlík ako narušiteľ súkromia, škodoradostný vandal, úspešný vykrádač bytov a menej úspešný premieňač odcudzených hmotných statkov na obeživo. Nemenej dobrá Bohdalová, ktorá má plné zuby bytu premeneného na skladisko šperkov, kožuchov a elektroniky. Zhromaždisko posledných technologických hitov v roku 1989 pripomína bazár plný starých krámov, ktoré už skoro nikto nechce, aké si pamätám z obdobia asi o 10-15 rokov neskôr. Páchateľ známy už od začiatku, nič netušiaci Somr, Schmitzer a Brodská krúžia okolo neho a snoria po zlých stopách. Veľká zábava za štyri hracie štrojčeky. ()

Veronika a páv (1989) (E03)

"Vypadáš pořád dobře, škoda jen, že děláš kurvu a honěj tě esenbáci..." Veronika alias Evička Tričko žije dobrodružným životom príživnice, cestuje stopom, olupuje mŕtvoly, nakradnuté tisícovky nosí len tak v igelitke, spoznáva drsné mestské subkultúry a občas utŕži nejaké to ublíženie na zdraví. Jej záľuba v šperkoch však napomôže našej zvláštnej skupine vo finálnom odhalení vraždy a tiež rozsiahlej siete distribútorov pašovanej ilegálnej pornografie, do ktorej sú zapojení taxikári, architekti a Srstka. Hodne výživný diel, obsahujúci niekoľko silných scén, ako napríklad Pomejeho s fejkovým čírom vyjedajúcim konzervu loveckým nožom uprostred dobových reálnych pankáčov v zdemolovanom squate (povšimnite si prosím nasprejovaného graffiti "Landa je obrázok prasaťa" v 11. minúte) alebo pokútny biznis Lackoviča a Devátej, spočívajúci v premietaní porna na VHS za úplatu spojený s konzumáciou, to všetko v dokonale neintímnom prostredí. Hlavná redakcia zábavných programov sa tentokrát pochlapila za štyri gitary po dve tisíc. "Šerloku, kup zelí!" ()

Král se zlobí (1989) (E04)

"Takhle vadnýho živočicha jsem snad v životě ještě neviděl!" Kriminálny boss Kanyza je síce pod drobnohľadom bezpečnosti, ktorá ale naňho nemá žiadne dôkazy a tak si ďalej veselo posedáva v hotelových baroch so svojimi predajnými devami, udržiava kontakty s cudzincami, kšeftuje s valutami aj šperkami a zaplavuje republiku falošnými dolárovkami. Okrem orgánov činných v trestnom konaní si s ním hodlajú  vyrovnať účty práve prepustení gauneri krátkeho doletu Krampol a Zedníček a tiež ohrdnutá pobehlica Adamovská a jej vekslácki bratia Schneider a Rošetzký. Za pozornosť určite stoja herecké výkony, elegantný Kopecký ako priekupník s kradnutými klenotmi zvaný Zlatník alebo podstatne menej úspešný starý kriminálnik Císler, ktorý si v rozgajdanom svetri na večeru smaží špekáčky na panvici a presne zosobňuje esenciu staromládenectva. Zachytená je aj neskorosocialistická realita, od nóbl hotelov kde si ľahké devy objednávajú martini bianko, cez tuzexy s veksláckou obsluhou vonku, predajňu potravín s naštosovanými konzervami, až po preplnený pajzel na stojáka, kde sa schádza galérka s pracujúcou triedou. Zábavná epizóda za tri kávy v taške. ()

Přepadení (1989) (E05)

"Praha není Chicago, pane majore!" Úspech lúpežného prepadnutia je poistený anonymným tipom na síce rovnakú, ale neuskutočnenú aktivitu na opačnom konci mesta. Nový s Paulovou permanentne telefonujú a premiestňujú balíčky z úschovných skriniek na železničnej stanici. Medvecká nič netuší, Kostelka na úteku uštedruje Somrovi úder a záhadní Germáni so záľubou v dostihoch a radodajných barmankách tiež nemajú čisté svedomie. Za tri večere v indickej reštaurácii. ()

Neznámá kráska a myslitel (1989) (E06)

"Já nejsem zloděj...jako takovej...spíš jako...medzi příbuznejma..." Mladík Langmajer má vďaka záľube vo vození sa v cudzích autách nakročené na šikmú plochu, kam ho definitívne stiahne ostrieľaný kriminálnik Teplý a svorne započnú umne vyvlastňovať výtvarné umenie zo štátnych aj súkromných zbierok. Ich aktivita je súčasťou väčšej operácie, natoľko prešpekulovanej, že sa zvláštna skupina celkom zapotí, kým to všetko vypátra. Veľmi podarený diel, vo vedľajších roliach potešili poťahy z matracov sťahujúci hamižný sused Koloušek a pozorným ironickým pohľadom okolie sledujúci svatbový muzikant Stropnický. Ovšem finálny silený Brodskej smiech bol hrozný. Za štyri populárne pičičandičky. ()