Sbohem buď, lásko má

• Česko Sbohem, má milovaná (více)

Policie pátrá, radí, informuje. Phil Marlowe pije, nadává a vyšetřuje. Kdo se k pachateli dostane jako první? ... Jednoho dne se soukromé očko Phil Marlowe – kde jinde než v baru – setká s jistým Zubrem Malloyem. Toho právě pustili z vězení a on se teď snaží najít svou dávnou lásku Velmu. Marlowe se případu ujme, po Velmě se však slehla zem. Otrávený Marlowe už se pomalu smiřuje s neúspěchem. Ale pak se ocitne ve správnou dobu na špatném místě… Co zpočátku vypadalo jako rutinní a nezajímavý případ, se během jediné noci změní v drama, v němž se objeví několik mrtvol, hromada úplatků, jeden povedený věštec a jedna krásná, leč chladnokrevná dáma... Jeden z nejlepších detektivních románů klasika americké drsné školy Raymonda Chandlera převedl do filmové podoby jako první v roce 1944 režisér Edward Dmytryk. V novější adaptaci režiséra Dicka Richardse si Marlowa zahrál Robert Mitchum, který se stejné role zhostil ještě o tři roky později ve filmu Hluboký spánek. (Česká televize)

Aberdeen

Po Bogartovi bude asi mít smůlu každý představitel Marlowa, navíc pokud bude věku lehce důchodového... Jinak rozhodně lepší než totálně zpackaná nová verze "Hlubokého spánku". Snad proto, že se drží čtyřicátých let. Na smrti Velmy je vidět, jak film od čtyřicátých let dvacátého století zdrsněl. Srovnejte decentní střílečku z verze z roku 1944, kdy záběry sledují pouze střílející pistole, a toto novodobé Richardsovo provedení, kdy Mitchum likviduje Ramplingovou ranou přímo do břicha, a to oděného do bílého šatu, aby červený kontrast lépe vynikl. ()

durkes

Pozrel som si obe spracovania - z roku 1944 i toto z roku 1975. Musím zhodnotiť, že to staršie spracovanie Chandlerovho románu bolo o čosi lepšie i kvalitnejšie. ()

MrJoda

Knihu jsem nečetla, proto můžu dát bez jakýkoli výčitek a bez zaváhání pět hvězd, jsem totiž naprosto nadšená. V první řadě hudba a výprava jsou dokonalé, v té samé první řadě je dokonalý Bob Mitchum, který je, pravda, už docela starý, ale nepříjde mi, že by to nějak rušilo navíc role Marlowa mu podle mě sedne jako ulitá. Skvělá postupně houstnoucí atmosféra a melancholie která se přehoupne do závěrečných titulků - prostě paráda. ()

Mac._

Dobře natočené, dobře zahrané, jen děj trošku moc překotně odsýpá. Pohrát si s vykreslením postav by příběhu prospělo. S čím mám ale kardinální problém, je to, že se jedná o předlohu psanou Chandlerem a tudíž je hlavní postavou Phil Marlowe. Robert Mitchum? To je pro někoho, kdo má Chandlerovu drsnou školu rád, jednoduše svatokrádež. A když vnadná třicítka toká a vrhá se do náruče sešlého šedesátníka, je to fakt k smíchu. Pro mě je nejlepší Phil Marlowe tady. ()