Milenec

Není nic bolestnějšího než láska… Saigon, konec dvacátých let minulého století, patnáctiletá francouzská školačka se vrací z prázdninového pobytu na venkově u matky. Na přívozu přes řeku Mekong upoutá pozornost bohatého mladého Číňana a ten jí nabídne odvoz do Saigonu. Již během společné cesty do města mezi nimi vzniká výrazné napětí, jež záhy přerůstá v intenzivní vztah – spíše erotický, než citový. Nezkušená dívka, pocházející z nemajetných poměrů, začíná prostřednictvím svého sedmadvacetiletého přítele objevovat svět fyzické lásky i svět peněz. Zatímco Číňan zcela propadá jejímu kouzlu a zamiluje se, dívka mu dává najevo, a jako by tím utvrzovala i sebe samu, že ji k němu váží jen sex a peníze. Styky mladičké bílé dívky se světáckým Číňanem však nemohou zůstat dlouho utajeny... Příběh se ve filmu začíná odvíjet jako vyprávění staré spisovatelky, jedná se o autobiografický román "Milenec" známé francouzské spisovatelky, dramatičky a filmové režisérky Marguerite Durasové, který vydala v roce 1984 a získala za něj prestižní Goncourtovu cenu. Nezvykle otevřeně v ní vzpomíná na svůj bouřlivý milostný vztah, který prožila jako patnáctiletá, když žila se svou matkou a bratry ve francouzské kolonii Kočinčíně (jižní Vietnam) ve dvacátých letech minulého století. Film režíroval Jean-Jacques Annaud, autor slavných filmů Jméno růže, Medvědi či Nepřítel před branami. (Česká televize)

Lynn

Tenhle film nemá geniální scénář, režii nebo hudbu. Ale nevím jak se mi vryl pod kůži a zanechal ve mně silný dojem. Stále dokola si jej přehrávám v hlavě a musím o něm přemýšlet. Prostě mě dostal, zejména díky mladičké Jane March, která svoji postavu zahrála tak věrohodně, až z toho běhá mráz po zádech. Bez ní by to byla minimálně 1* dolů. Po všech stránkách výjimečný film. ()

danca044

No, tenhle film mě tedy vůbec ničím nezaujal. Na ty erotické scény jsem se nemohla ani dívat, prostě to bylo moc přehnané. A souhlasím s tím, že hlas vyprávěčky se do filmu vůbec nehodil. Akorát to diváka ruší. Jane March zahrála svou roli dobře, jen mě trochu mrzelo, že hlavní hrdinka neprojevila po celou dobu žádné city. Abych to shrnula: film na mě působí velice chladně. Slabé dvě hvězdičky... ()

cheyene

Milenec není vyloženě špatný film, jak by se mohlo z mého hodnocení zdát, ale příběhem mi přišel příliš obyčejný, přímočarý, jednoduchý, ničím zvláštním zajímavý. Prostě románek, který začne, trvá a skončí, nic víc, nic míň. Chyběla mi nějaká výraznější chemie mezi postavami, něco víc než jen sexuální výjevy, které však byly natočeny velmi vkusně a poměrně decentně, avšak jsou jediné, co si divák ze snímku zapamatuje na delší čas. Toť alespoň můj názor. ()

Vojcl

Bohužel příběh filmu není ničím víc, než trochu kvalitnější červená knihovna, a takové na mě moc nefungují. Vůbec nechápu proč můj oblíbený tvůrce sáhl zrovna po této literární předloze. Nejvíc mě otravoval hlas vypravěčky, který působil strašně kýčovitě. Všechno nakonec zachraňuje překrásná nápaditá kamera a přesvědčiví herci. ()

kinej

Působí trochu děsivě, že Jean Jacques Annaud se pustil do filmu, jenž je zařazen do kolonky „romantický“. Pravda, to této kolonky asi patří, ale každopádně obavy jsou neopodstatněné. Milenec je pěkný nekýčovitý film, z něhož dýchá skoro podmanivá atmosféra zaniklého koloniálního světa a překvapivě s ohledem na tvůrce z něj také sálá chtíč. Co na filmech tohoto režiséra zbožňuju je, že má schopnost obdobně jako Ridley Scott, prvním záběrem přenést a ponořit diváka do popisovaného světa, což činí z jeho filmů nevšední zážitek. Milencovi bych snad vyčetl jen až příliš jednoduchý příběh. ()

• Film byl natočen podle stejnojmenného románu spisovatelky Marguerite Duras, pro kterou bylo dílo napůl jejím autobiografickým příběhem. (Cherish)
  • Ve filmu je celkem 6 erotických scén (včetně jedné krátké masturbace) a z toho 5 se odehraje během 20 minut stopáže. (noelcoward73)