Harry Potter a vězeň z Azkabanu

• Velká Británie Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (více)

Třetí školní rok nezačíná pro Harryho nejlépe. Nejprve poruší zákaz kouzlení mimo školu, když se nechá vyprovokovat urážkami strýcovy sestry Marge na adresu svých rodičů. Když pak odejde od Dursleyových a záchranným autobusem se dopraví do hostince Děravý kotel, setká se sice s Hermionou a Ronem, také se však dozví, že z azkabanského vězení uprchl nebezpečný Sirius Black a že to má něco společného s ním. Co, to mu však nikdo nechce říci. Nakonec se málem stane obětí azkabanských strážců mozkomorů, kteří prohledávají bradavický vlak. Zachrání ho muž podřimující v kupé, který se představí jako profesor Lupin. Jak se ukáže, je novým učitelem obrany proti černé magii. Další změnou je jmenování Hagrida učitelem péče o kouzelné tvory. Školní rok probíhá v napjaté atmosféře, protože kolem školy krouží mozkomoři, kteří ji mají chránit a pátrat po Blackovi. Po značných komplikacích Harry zjistí, že Black byl přítelem jeho rodičů a je jeho kmotr, údajně to však byl on, kdo jeho rodiče vydal Voldemortovi a zabil kouzelníka Petera Petigrewa, který se je pokusil chránit. Situace se dramaticky vyhrotí, když se velký černý pes zmocní Rona a odvleče ho tajnou chodbou do Chroptící chýše. Když se však Harrymu a Herminoně podaří proniknout za nimi, čeká je nejedno šokující překvapení. (TV Nova)

cross

Potterovská série má zatím jednoznačně vzrůstající tendenci. Težko však odhadovat, jestli se autorům dalšího filmového zpracování podaří překonat i Vězně z Azkabanu. Třetí díl je totiž jedním slovem fantastický. Extrémně temná atmosféra by se takříkajíc dala krájet, film získal na dynamičnosti i vážnosti a dokáže po celou dobu držet diváky v napětí i obraze. Cuarón prostě vyhrál nad Columbusem na plné čáře a dokázal ukázat Pottera konečně tak, jak si lze představit pouze v těch nejoptimističtějších snech! Když k tomu přidáte grafické zpracování kterému není co vytknout a konečně odpovídajícím způsobem vynikající hudbu, nelze považovat třetí Potterovské dobrodružství jinak než za vrchol dosavadně představené série... ()

Právnička

Zatím rozhodně nejpovedenější a nejpůsobivější Potterovský díl. Skvělá atmosféra, mnohem lepší příběh, výprava i herecké výkony. Nechci dělat reklamu, ale možná mi tento díl učaroval nejvíc i proto, že jsem ho viděla jako jediný v kině a to ještě k tomu v IMAXU - úžasný zážitek !! Už se nemůžu dočkat čtvrtého pokračování. Jen tak dál. ()

FrajerTom

Pokud by jste si měli vybrat jediný díl z celé serie, tak právě tenhle! Jediné co mi chybí je Ewan McGregor, který měl původně hrát profesora Lupina... ()

Jacob23

Ikdyz umne natocena-tak stale nicim zajimava fantasy pohadka.Jeden dil stejny jako druhy-nuda na ntou..ale prachy to sype-to je jasne.Filmy a knihy pro celou rodinu vzdy sypou nejvic.) ()

blackJag

Nejlepší kus ze série Harryho Pottera. Hlavním strůjcem této viněty bude bez pochyby sám režisér, ale i po stránce scénáře dopadla tato adaptace zatím nejlépe. Temné prvky příběhu jsou umně prolínány s civilními postřehy a výborná kamera skvěle dolaďuje atmosféru. I v rámci hereckých výkonů základní trojky jde poznat určitý vývoj, ostatní party jsou potom adekvátně obsazeny, takže obrovská škoda jen zemřivšího Harrise, který se do role Brumbála dokonale hodil. 90% ()

PollyJean

No konečně. Režisérský post dostal skutečný filmař a hned se to projevilo. Cuarón se nebál škrtat a celý film se mu povedlo drobnými vyhrávkami s ročními obdobími (jaro - ptáček zlikvidovaný vrbou mlátivou) a s hodinami hezky orámovat. Atmosféra patřičně zhoustla, z ústřední trojky hezky prokoukla Emma Watson, objevilo se pár nových dobře zahraných postav (profesor Lupin, "zločinec" Sirius), poslední půlhodinka je slušně strašidelná. Věčná škoda, že další díly dostali do rukou zase jiní režiséři. ()

Gurtha

Jako na potterovském šílenství se nepodílejícímu pozorovateli mě tento díl naprosto uchvátil. Rychlý spád, zářivé barvy a pěkné vizuální nápady mě nutí pozorovat Vězně z Azkabanu znova a znova. Jistý podíl na tom má i výjimečně uzavřený děj a značné procento „staré generace“. A že je to kýčovité? Co na Potterovi není? ()

klima777

Mám pro filmové Bradavice slabost. Jednotlivé filmy jsou tu lepší, tu horší, ale celkově potěší už svou existencí. Přičemž Prisoner of Azkaban je zřejmě nejvydařenější (doposud). ()

sochy.zirafka

No vida! Stačilo vyměnit režiséra, a....No dobře. Je to dáno spíše větší "dospělostí" knížky, která je shodou okolností má druhá nejoblíbenější ze série. Každopádně Cuarónova ruka posunula film blíže skutečnému světu. Co se týče kostýmů, vyobrazení světa mimo školu kouzel, Williamsova hudebního doprovodu, kouzelných i nekouzelných efektů opravdu nižádné výtky nemám. A veliké plus za Garyho Oldmana! ()

R1CH1E

Po shlédnutí všech 8 dílů této sedmidílné série mohu s naprostým klidem říct, že Cuarón nám ukázal nejemocionálnější, nejtemnější a taky nejvymazlenější díl Harryho Pottera, který spatřil světlo mudlovského světa. Dlouhé, do detailu vymakané scény bez zběsilých střihů jsou pro mne velkým plusem. No a výtvarné zpracování umocněné skvělou hudbou, která jen upevňuje onu tajemnou, místy až strašidelnou atmosféru je jedna báseň.Yates je oproti němu totální čučkař, který ve mě nedokázal snad kromě pátého dílu vzbudit ani trochu emocí. Neplecha ukončena! ()

venca163

Z řady HP prozatím nejlepší film, co jsem viděl (1. - 4.), s nejpůsobivější atmosférou, s parádní výpravou a promakanym závěrem. Funguje i samo o sobě - bez HP série. (90%) ()

Kosmik 1

Tak tady už musím dát pět hvězd! Z těch prvních třech rozhodně nejlepší díl. Zdá se, že nový režisér vnesl o něco více světla (nebo vlastně temnoty?) do Bradavic a je to hned znát. Velmi dobrý příběh se spoustou emocí. Závěr o další chloupek lepší než v předchozím díle. Nevím jak dalece to může ještě s kvalitou narůstat. Jsem docela zvědavý a opravdu nelituji, že jsem se do Potterů pustil takto s odstupem času. 90% ()

mkubalikova

Fůůů Alfonso odvedl skvělou práci! U scény s Mozkomory v Bradavickém expresu se mi naježily chloupky na rukou. A děcka nám pěkně dozrávají! 90% ()

Roseinka

Po prvních dvou dílech lehké zklamání. Změna režiséra je naprosto zásadní a viditelná hned v prvních chvílích. Dost mi vadí změna prostředí kolem Bradavického hradu, ale na to se dá zvyknout. Přestože je tento díl napínavější a dospělejší než ty předchozí, vadí mi, že si zde režisér už pohrává s knihou a mění některé věci. Ale pouze decentně, takže to dokážu odpustit. Nesedne mi styl "gotična", který režisér tady nasadil - takový ten styl hudby apod. Další poznatek z tohoto dílu pro mě je, že nový Brumbál je prostě divný (co si o něm myslím až ve čtyřce...). Naopak musím vyzdvihnout už velmi dobré herecké výkony hlavních tří hrdinů. Jinak jsem si tento díl užila a pořád ho považuju za kvalitní zpracování. 7/10 ()

TheRoller

Ak by sa mal každý diel Harryho Pottera označiť nejakým "naj", Väzeň z Azkabanu by bol "najlepšie zrežírovaný". Práca Cuaróna je očividná, z detských hlavných postáv sa stali postavy dospievajúce a s nimi akoby zrela aj kvalita filmu mimo žánru fantasy. Má to správnu dávku temnoty a celé mi to sadlo. Najobľúbenejší diel do prvej časti Deathly Hallows. Navyše ak by som si mal vybrať vlastniť jednu z tých doslova kúzelných vecí, ktoré sa kedy vyskytli v Harry Potterovi, bol by to jeden z hlavných predstaviteľov tohto dielu, Time Turner. :) 90% Najlepší moment: Harry vyčaruje kľúčového Patronusa. ()

Mr.KarlAdler

Obří změna s nástupem Cuaróna, který posunul adaptování téhle série o několik let dopředu - nejen moderními triky a barvitou hravostí, ale i tím, že nechal zmizet ty směšné rekvizity. Oblékl Harryho do džínsů, trika a mikiny a z bradavic se rázem stalo místo nacházející se ve 21. století (a ne místo, co z dálky vypadalo z papíru a uvnitř jako čerstvě obydlená zřícenina). Přitom scénárista zůstal stejný a s ním i chování všech postav. Ale najednou to vůbec nevadilo - stačilo dodat šmrnc a spád v prostředí. Scéna s nafouknutím tetičky Marge ukazuje, jak úchvatně si lze poradit s pár strohými řádky v knižní předloze. Jen je Vězeň z Azkabanu pořád zbytečně dlouhý. A zajímalo by mě, jestli to byl záměr studia nebo režiséra. ()

J-o-k-e-r

Nejlepší filmový Harry. Od těch dětských filmů počátku se nám to trochu přiostřuje. Je to temnější, akčnější, a i filmoví hrdinové už nejsou malé děti. Dokonce i z knižek je právě tato má oblíbená a přiznám se, že mi hodně pomohlo, že jsem ji před shlédnutím přečetl. Možná si to človék tolik neužije, ale naopak zná poustu detailů a informací, které ve filmu chyběly a nemusely by působit úplně jasně. Skvělá volba G. Oldmana pro Siriuse Blacka nebo D. Thewlise pro Lupina. ()

Autogram

Harry Potter podrástol do výšky, Hermiona do krásy a celá rozprávka je tak nejako dospelejšia. Pokiaľ dieťa zvládne dve a pol hodiny a aj tie obraty na konci filmu, tak asi už nie je celkom dieťa. Séria tak rastie spolu s divákmi a som zvedavý, kam až dorastie. (spoiler) Len mi tá záchrana pripadala tak, ako keď Barôn Prášil vyriahol z bažiny sám seba za pačesy. –––– Šťastie možno nájsť aj v dobách temna, ak viete prikázať svetlu: Svieť! –––– Hlas dieťaťa, akokoľvek pravdivý, neznamená nič pre tých, čo zabudli počúvať. ()

Kurikmoon

3 kniha Harryho Pottera ma príjemne prekvapila. Na film som bol teda trošku viac kritický. A nejaký čas mi trvalo, kým som sa preniesol cez to, že mnohé z knihy sa do filmového spracovania nedostalo. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

19.05.2014

Filmy s Harrym Potterem vydělaly v kinech 7,7 miliardy dolarů. Případné další díly jsou zatím v nedohlednu, u Warner Bros. ale vymysleli, jak se do kouzelnického světa vrátit jinak. 18. listopadu… (více)

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy