Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

Naby

Celkem příjemnej příběh o začátcíh HP. Jeste i vhodnej pro deti, protoze vetsina hlavnich hercu byli taky jeste deti. Jedina vytka, ze film mohl být o kousek kratší, protože i když byl hodně zajímavý po 2 hodinach už se to trochu tahlo. Celkem 4* ()

Lockdown

Sága, která ovlivnila děti natolik, že i 5let po uvedení posledního dílu do kin stále vídám lítat po venku děcka s klackama řvoucí pověstné Expeliarmus. A jak to vlastně všechno začalo? V roce 2001 nám Chris Columbus servíruje první díl příběhu o malém Harry Potterovi. Tento díl společně nás i Harryho postupně uvádí do světa čar a kouzel, o kterém Harry (Daniel Radcliffe) absolutně nic netušil. Seznamujeme se zde jak s kladnými, tak zápornými postavami a postupně odtajňujeme záhadný původ Harryho jizvy na čele. V jeho putování mu pomáhá dvojice přátel Ron (Rupert Grint) a Hermiona (Emma Watson). Jak už jsem naznačil, první díl se nese hlavně ve znamení poznávání postav a seznámení se s prostředím, které je vykresleno do naprostých detailů. S lety odstupu mi jako jediná menší kaňka filmu přijde, že člověk, který nemá nastudovanou knihu a film vidí poprvé (pochybuju o existenci někoho takového) odtajní hlavní zápornou postavu během několika minut. To už ale hledám všemožné maličkosti. Jinak je film naprosto geniální a víc než důstojně nám startuje kouzelnické šílenství, které trvá dodnes. 90% ()

Skipperka

Nebýt předlohy od J. K. Rowlingové tak by asi tento dobrodružný film nevznikl, ačkoliv jsem všechny díly od Harryho Pottera nečetla tak věřím, že můžou být super. V prvním díle Harry zjišťuje jaké schopnosti má a taky co by to byl film bez zápletky a napínání od samého začátku až dokonce. ()

KraLuban

Tohle je ještě hodně dětské (a přitom u knižní předlohy mi to nevadí) - začátek série, to je jasné a víceméně fanouškův splněný sen, přesto nejde hodnotit jako běžný film. Dost dlouhé. Rozhodně ne stejné pocity, jako u série Pána prstenů, kdy i tam je první díl úvod do vyprávění, ale film přináší plnohodnotný příběh. ()

slavikzbojni odpad!

Je to (C)Horý potrat aj s celou Rowlingsovou- grc anglosaský uččený pre nedoliate detičky východného bloku- ktoré si myslia že konzumujú bohvie akú dobrotu- pritom je to len Šit v staniole predstierajúci že je čokoláda!! ()

D1705

Zakladateľ Fantastickej literárnej Sci-Fi spolu s Pánom Prsteňov, ktorá je pre prvú dekádu 21.storočia viac než typická. Pre Radcliffeho to nebol filmový debut, ale prvý výrazný. Ešte ako roztomilý chlapec, ktorý to nemal ľahké a ani nevedel, že je "vyvolený", zahral čarodejníckeho učňa výborne, E.Watson, krásne roztomilé dievčatko, ktoré bolo najväčším mudrlantom na škole preukázalo aj iné stránky, R.Grint, chlapec s chudobnej mnohopočetnej rodiny, ktorému chutilo papať, najprv sa preukazoval ako zbabelec, no ukázal aj svoju statočnú stránku na scéne so šachovnicou, M.Smith, pani herečka britského a amerického filmu sa javila opäť s vážnym výrazom v tvári, ktorý je pre mňa neoddeliteľnou súčasťou jej filmov, A.Rickman si zahral ešte nepodstatnú úlohu vážneho a tajomného učiteľa elixírov, ktorý sa až v poslednom diely postavil na stranu dobra. Hudba J.Williamsa sprevádza H.Pottera aj ostatnými pokračovaniami, naozaj krásna hudba. Pre mňa naj.film o H.Potterovi, aj keď niektoré diely sa mu postavili do vysokej konkurentnej úlohy. ()

leopoldina

Prostě láska... a obdiv ke tvůrcům, že nás mohou zavést v tomhle nudném politicky zkorumpovaném světě do příběhů a do míst, kde si můžete vytvořit novou identitu a tak vás to pohltí, že Anglie bude vaše další zastávka o dovolené. Smekám před paní Rowling a zařazuji si ji na seznam dalších "bab", bez kterých by to na světě bylo pro pár miliónů lidí všednější než kdy jindy. Women rule the world!!! ()

Ladunkaaa

Když jsem uviděla poprvé tento film, říkala jsem si: "To není možný.. jak to, že někdo dokázal zhmotnit moje představy o pohádkovém světě?..". Dnes už klasika, na kterou se budou povinně dívat moje děti. ()

Jard

Prvá časť z filmovej série o Harry Potterovi. Detskí herci sa svojej roli chytili správne a zodpovedne, čo sa odrazilo aj na celkovej kvalite filmu. 80% ()

Skylwalker42

Má to své kouzlo a každému děcku se to musí líbit. Columbus dobře odvedl svoji práci. Určitě ale nečekal, že z Harryho Pottera se stane až takový fenomén. John Williams opět projevil svůj geniální talent a složil již notoricky slavný hudební cinkací motiv, a já ho řadím mezi nejlepší filmové melodie vůbec. ()

MKV

Kdo neviděl Harryho Pottera jakoby nebyl. Krásné jak knižní tak i filmové zpracování. Herně už moc nezapadl, ale taky jsem u HP5 a HP6 na PS2 strávil nemálo času a obě hry minimálně 10x dohrál. Jednička neurazí ani toho největšího kritika. Neutrálně napínavý příběh, od kterého se nelze otrhnout (pokud teda nesledujete v TV, kde vám nam*dají xx reklam). Herecké výkony v jejich letech jsou velmi povedené, klobouk před celou sérii. ()

myshade

Harry Potter a kámen mudrců První díl o malém čaroději s jizvou na čele, ve kterém se poprvé setkáváme se světem, ve kterém žijí nic netušící mudlové i kouzelníci, mě vtáhl do děje. A to i přesto, že jsem četla knihu a od filmu jsem si nic neslibovala. První rok v Bradavicích nás zasvětí do kouzelnického světa a poprvé se seznámíme s trojkou hrdinů, tady mě hodně potěšila volba herce (Rupert Grint), který hraje Rona, přesně tak jsem si Rona představovala :) ()

soukyd33

Není to sice jako knížka, ale svůj účel to splnilo. Postavy, efekty, scény a herci jsou dobře sladění. Příběh chlapce který už se nemá z čeho těšit v běžném životě se zcela znění, jakmile se ve dveřích objeví tajemná a vysoká postava. Boj ale teprve začíná! Harry Potter až nyní dostává informace o tom kdo je, a kdo byli jeho rodiče. Příběh ale zdaleka nekončí. Celkem 7 dílů vás postupně provede úžasným příběhem, který na samém konci vše uzavře a vysvětlí. Hvězdiček 4**** ()

Kivis

Kdysi jsem si řekl, že se na potterovskou sérii podívám, až dočtu knížky, abych při čtení mohl nechat pracovat fantazii. No, ústřední trojice i další postavy zaplnily svět natolik, že bylo nemožné se jim vyhnout, tak jsem ve světle toho trochu vyměkl a udělal výjimku u trojky, kterou natáčel můj oblíbenec Cuarón. Od chvíle, kdy jsem zaklapl Relikvii smrti, uplynulo dobrých deset let a to je tak akorát ta pravá chvíle si děj osvěžit zhlédnutím kompletní filmové série. Kámen mudrců je důstojným zahájením potterovské ságy. Columbus je v tomto ohledu takovou konzervativní sázkou na jistotu. Podobně jako z knihy, dýchá i z filmu poměrně uvolněný pohádkový duch. Máte u něj chuť zachumlat se pod deku a dát si kakao s piškotama, zatímco u pozdějších dílů už je to spíš na ten (máslový) ležák. Výborný casting, který se začal naplno zúročovat až v pozdějších dílech. ()

pichta

Skvely film. Vo vsetkych ohladoch je skvelý. Český dabing je horšie ako katastrofa! Preco to musia kaziť svojimi hlupymi nazvami a pomenovaniami?? Prečo? Co je to za meno Brumbal? To co je Bradavice? A ostatne mena... ()

Bogrant

Keď ste menší, tak to sleduje s obrovským nadšením aj niekoľkokrát po sebe a prežívate to spolu s Harrym ako by ste tam sami boli, ale keď už ste starší, tak vás to toľko nebaví a radšej si pozriete inú časť. Toto bol môj prípad. Nemal by som však problém si to ešte pozrieť aj keď už to poznám aj od konca. Sľubný detský štart potterovskej ságy. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood