Reklama

Reklama

Kmotr III

  • USA The Godfather: Part III (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (758)

Niktorius 

všechny recenze uživatele

Kmotrovi III chybí k pěti hvězdičkám jen velmi málo. Je sice škoda, že ta nádherná atmosféra první poloviny dvacátého století je nenávratně pryč a sledujeme Corleonovy již v sedmdesátých letech, ale krom toho se kvalitativně Kmotr III od svých starších (a takřka dokonalých) bratříčků odlišuje jen několika drobnějšími chybkami (tu a tam horší herecký výkon, sem tam zbytečné scénaristické kličkování), které nejsou až tak závažné, ale spolu z absencí pravé kmotrovské atmosféry trochu snižují divácký zážitek. Ovšem záverečná půlhodinka je prostě úžasná. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

"Real power can't be given. It must be taken." Je návrat k látce po šestnácti letech mlácením prázdné slámy? Ne, není. Ač se Kmotr III nemůže svým předchůdcům rovnat, tak je stále o tolik lepší než drtivá většina ostatní filmové produkce, že mu nelze neudělit maximální hodnocení. Závěrečná půlhodina je vůbec nejlepší pasáží celé trilogie. Skvostné (a opět nezapomenutelné) uzavření jedné rodinné ságy. ()

Reklama

troufalka 

všechny recenze uživatele

Kmotr III je nastavovaná kaše. Zatímco I. vcelku věrně zvtárňuje knižní předlohu a II. na ni plynule navazuje, trojka mi připadá jako zcela zbytečná. Není na co navázat, posuny v ději jsou tak veliké, že jde o samostatný příběh násilím naroubovaný na předchozí děj. Z Connie se stává právoplatná mafiánka, co vraždí a schvaluje vraždu, proměna Al Pacina je natolik markantní, že typově neodpovídá Mikemu, skoro k neuvěření, že jde o jednoho člověka. Přerodem ve zbožného katolíka financujícího Vatikán ztrácí na věrohodnosti. Celý příběh vyústí do marnosti - zlo plodí zlo, děti pykají za hříchy svých rodičů. Žádný světlý bod do budoucna. Ano, je to dobře natočený film, ale mě se nedotknul. I když režisérova dcera je opravdu krasavice. ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Chybí postava sice postava Toma Hagena, naproti tomu zde ale vystupuje výborný Andy Garcia a v roli záporáka Eli Wallach. Tedy náhrady jsou více než adekvátní. Mou domněnku že katolická církev je největší zločinecká organizace všech dob tento film ještě podpořil. Vůbec se nejedná o slabé pokračování nebo nastavovanou kaši. Kmotr si svou velmi vysokou úroveň dokázal udržet a jedná se největší mafiánskou trilogii všech dob. Kdy sledujeme vzestupy, pády a velké rány do duše Michaela Corleona. 100% ()

pan Hnědý 

všechny recenze uživatele

Závěr milované trilogie. F/F Coppola opět vystihl mafiánské podsvětí i charisma členů Corleonových. Všechna režijní dokonalá kompozice, dobrý scénář a krimi akce pořád vystřeluje přes filmové plátno, ale poněkud ztrácí to kouzlo, které bylo ušito zlatou nití v předchozích dvou dílech: bohužel prvotřídní filmařinu nejde sypat věčně. Trochu mě mrzí herecké obsazení (neznámé tváře) a jediný, kdo tu držel ďábelskou nitku mafiánského podsvětí je Al Pacino (který byl v prvních dílech fenomenální), jako hlavní don (Marlona Branda zdaleka nejde naklonovat) - naopak co měl F/F Coppola v rukávu je dobrá výprava, nová režijní příchuť a opět výbornou hudbu. Perfektní dotvoření mafiánské ságy. ()

Galerie (162)

Zajímavosti (43)

  • Po úspěchu filmu se plánoval i 4. díl série. Mělo se jednat o kombinaci pokračování a prequelu, jenž by bylo líčeno obdobným způsobem jako Kmotr II (1974). Ve filmu by diváci mohli sledovat 2 paralelní příběhy – jeden z mládí Dona Vita Corneloneho (Marlon Brando) a druhý situovaný až za událostmi třetího filmu, který by byl zaměřen na zbytek Michaelova (Al Pacino) života. Všichni původní herci 2. a 3. filmu si měli zopakovat své role a zároveň měl mezi nimi přibýt i nastávající hvězda v té době – Leonardo DiCaprio v roli mladého Sonnyho (James Caan). I když byl scénář k filmu dokončen, na natáčení k němu nedošlo kvůli úmrtí spoluscenáristy a spisovateli knižní i filmové trilogie Maria Puza a Francisu Fordu Coppolovi, který se rozhodl v produkci již nepokračovat. Na počest samotnému spisovateli byl v roce 2012 vydán samotný román vycházející z onoho rozepsaného scénáře k 4. filmu s názvem „The Family Corleone“. (L.E.O)
  • Rok úmrtí Michaela Corleone (Al Pacino) nebyl ve filmu zveřejněn, ale v bonusových materiálech na DVD je uveden rok 1997. (don corleone)

Související novinky

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)

Reklama

Reklama