Do benediktinského opatství na severu Itálie přijíždí v roce 1327 vzdělaný františkánský mnich William z Baskervillu s novicem Adsem z Molku. Mniši se chystají na koncil o vleklém sporu s františkány, kteří žádají, aby byla katolická církev zbavena majetku. Na koncil se mají dostavit i papežovi vyslanci. Opat požádá Williama, aby pomohl vyšetřit tajemnou smrt jednoho z nejlepších iluminátorů, bratra Adelma. Ten byl nalezen znetvořený krupobitím pod věží opatství, jejíž okno nelze otevřít... William zjistí, že Adelmo měl homosexuální sklony. Když William s Adsem hledají stopy před budovou, Adso si všimne dívky, která s chudinou sbírá odpadky z opatství. Zanedlouho mniši najdou překladatele z řečtiny bratra Venancia utopeného v kádi s prasečí krví. Venancius pracoval ve skriptoriu s Adelmem. William si všimne, že v písárně je velmi málo knih. Opatství je přitom proslulé jednou z nejbohatších knihoven v Evropě. Část knih najdou s Adsem ve věži – a také útržek pergamenu s řeckými písmeny, který měl v rukou Venancius... Dívka, která poskytuje mnichům za jídlo sexuální služby, svede mladého Adsa a on se do ní zamiluje. William dojde k závěru, že pergamen patřil nejdříve Adelmovi, který dostal od pomocného knihovníka Berengara klíč od tajné knihovny, kde si Adelmo četl v řečtině zakázanou knihu. Berengar chtěl jako protislužbu sex. Adelmo plný výčitek pergamen předal Venanciovi a skočil z věže. Venancius se dostal do zakázané knihovny, začal knihu číst.a vypisoval si citáty. Zemřel s černou skvrnou na prstu. Berengar jeho tělo objevil a odtáhl ho do kádě, aby na něj nepadlo podezření. V kádi na koupání je také nalezen mrtvý Berengar, opět se skvrnou na prstu jakoVenancius. Začal zakázanou knihu číst a zemřel v bolestech. Opat se rozhodne další vyšetřování svěřit Svaté inkvizici... William s Adsem najdou ve věži labyrint s dalšími zakázanými knihami plnými vědeckých poznatků o světě. Objeví i tajný vchod, do kterého se ale nemůžou dostat. Do opatství přijíždí inkvizitor Bernando Gui. S Williamem se znají, William byl dřív také inkvizitorem, ale v době, kdy inkvizice ještě snažila lidi vést, a ne trestat. Později byl sám inkvizicí stíhán. Gui zadrží pomateného mnicha Salvatoreho, když se za slepici snaží získat přízeň neznámé dívky. Gui je obviní, že dívka je čarodějnice a Salvatore kacíř... (TV Prima)

troxor

Hned na počátku musím uvést, že film je od románu docela odlišný, zesiluje příběh, napětí a atmosféru, ale ubírá na filosofické rovině, která činí tento román výjimečným a jež mě v knize bavila více než detektivní zápletka. Filmové Jméno růže není ničím víc, než jen výborně řemeslně provedenou atmosférickou detektivkou z atraktivního prostředí. Jde jen o to, jestli Vám to stačí... Oproti předloze mi navíc závěr filmu přijde příliš optimistický (takle dobře -zlo poraženo a dobro žije- to nedopadá většinou ani ve středověku ani dnes),pravdivější mi připadlo to, co vyplývalo z románu, který končil daleko tragičtěji a ze kterého jsem si odnesl dojem, že svět v postupuje přes velké kroky vzad nenápadně malými krůčky vpřed. (ale jen v některých věcech, lidé jsou totiž stále stejní - lidé...) ()

strikeman

Zbožňuji literaturu a filmy, kde dostává na prdel fanatismus, zejména pokud se tento týká římskokatolické církve a jejího temného období v dějinách lidstva. Taky se mi moc líbila erotická scéna s překrásnou ušmudlanou Valentinou Vargas:-) A ještě bych dodal, že mne sice mrzí (měl bych to napravit), že jsem knihu Umberta Eca nečetl, ale na druhou stranu mám v paži, jestli se s ní film shoduje a do jaké míry (některé kverulanty prostě filmaři neuspokojí nikdy, nepochopí, že kniha je pouze předlohou a je čistě na filmařích, jak daný materiál uchopí, aby výsledný snímek nebyl pouhým odrazem, ale svébytným uměleckým dílem). Jedná se prostě o atmosférický, skvěle zrežírovaný a zahraný snímek s parádně autentickým špinavým středověkým prostředím. 95% Zajímavé komentáře: Superpero, Anthony nebo Lima ()

Osanos

Výborný film s dokonale špinavou středověkou atmosférou. Oproti knze je to slabé, úplně jinak vyznívající a povrchní, ale jinak by zábavný film ani udělat nešel. Kdybych viděl film dřív než četl knihu, bylo by to i na pět hvězdiček. ()

Lars

Knihu jsem četl kdysi dávno, ale pamatuju tu dobře vystiženou atmosféru středověku. A film jako takový by měl být pro všechny filmaře příručkou, jak to nejspíše vše tehdy vypadalo a jak by to mělo vypadat především na plátně. Viděl jsem spousty historických filmů, ale v porovnání s tímto dílkem jsou takové "čisté a načinčané". Zde je úžasná výprava, která nádherně zachycuje ten hnus, špínu a smrad doby, kdy ti iluzionisté z řad církví a všech řádů tahali obyčejný lid za bosé nohy, aby byli vůbec vděční, že se mohou přes noc uložit do bláta pod deštivou oblohu a přikrýt kopřivami. Pane Annaud, klobouček až na zem za to, že jste tuto nádhernou knihu nepoprasil a přenesl na plátno tu hnusnou dobu tak, jak jsem si ji vždy v hlavě představoval. 👌 ()

mrtvej pes

Patřím k těm nešťastníkům, kteří nejprve četli (famózní) knihu a teprve poté se dostali ke snímku. Donutila jsem se ale brát jej jako samostatný počin, neboť zfilmovat přesně nebo snad doslova obsáhlou a náročnou předlohu by bylo nemožné. Debaty, filozofie i náboženství jsou tu vlastně potlačené pro samoúčelnou zápletku, která je ještě zpola položená jinak, a děj je taky upravený celkem svérázně, jednoduše pro diváka a pro film. Vše, čím se kniha detailně zabývá, je odsunuto. Film nakonec nabízí jen prázdné vyšetřování smrtí s občasným moudrem, záporáka, který vlastně takhle hloupě v ničem nefiguroval a happyend, který mě i přes snahu o nezaujatost vyloženě nasral. ()

Wolvie

Je sice možné,že film se k Eccově předloze ani nepřiblížil,ale vzhledem k tomu,že je to jedna z nejlepších knih,jaké kdy byly napsány,tak bych v tom vůbec neviděl problém.Z filmové verze Jména růže totiž doslova dýchá skvostná atmosféra,Annaud vše zrežíroval naprosto brilantně a herci jsou bezchybní.Pro mě mimořádně zdařilá historická detektivka,která neztratila kouzlo ani po dalších zhlédnutích. ()

hororwatch

Dobrá náboženská detektivka a dobré herecké obsazení a její výkony, ale zas tak nic ohromujícího to není aby to bylo na 5* čili pouze 4* :) ()

edie sedgwic

Kedysi davno som si precitala knihu a nezdala sa mi tak temno-eroticky naladena, ale to tipujem, ze tomu potrebovali dodat stavu. Miestami az groteskne a tak conneryovsky vazne. Pytam sa sama seba, co asi Eco povedal na tento film a osobne si myslim, ze sa mu nepacilo, co sa z filmarskej dielne vygulalo. Ale ak budem hodnotit z pohladu priemerneho divaka, ktory o existencii kniznej verzii netusi, bolo to pozeratelne a fajn. ()

Luk Skywalker

Nemůžu potvrdit, že se jedná o zdařilou filmovou adaptaci románu Umberta Eca, jelikož jsem knihu nečetl (ale děj si pamatuji dost dobře, a to už je od maturity několik let). Dokážu si představit, že to bylo před 26 lety filmová bomba, ale dnes je na ni patrný zub času v podobě, že propracované příběhy máme i dnes (bohužel moc jich není). Ale na druhou stranu temný středověk je zdařile vyobrazen (tohle nezestárne) a Sean Connery byl starý už před 26 lety. A mimoto středověká detektivka není častý filmový podžánr. ()

GOREGASM

Nepoznamenán věhlasnou knižní předlohou si z projekce Jména Růže odnáším velice atmosférický prožitek, kterému kraluje věrohodně špinavá výprava, díky níž na více než dvě hodiny opustíte komfort své pohovky a přenesete se do blátivých uliček jednoho středověkého opatství. Potřebnou dávku sugestivní, dobové autenticity dodávají také obsazení herci, kde Annaud volil nejen pro hlavní role s velkým citem a nehostinné atmosféře opatství dodávají jejich životem a někdy i maskérem tesané tváře akurátně zlověstné kontury. Je to stručně řečeno hnusný a náboženskými dogmaty svázaný středověk se vším všudy od obézních, smilnících a seberouhačských mnichů až po neoblomné a svou vírou zaslepené inkvizitory (přesvědčivý Abraham). Esenciální dávkou tajemna zahalená vyšetřovací story má potřebnou gradaci a také díky odhodlanému úsilí Seana Conneryho a překvapivě nezaostávajícího Christiana Slatera si můžeme znovu uvědomit v jak civilizované době žijeme. Jean-Jacques Annaud netočí obyčejné filmy a Jméno Růže se nebojím zařadit do kategorie výjimečných. 95% ()

BOURQUE

Filmová adaptácia knihy od spisovateľa Umberta Eca. Tento film od začiatku až do úplného konca je v podstate bezchybný. Prostredie (píše sa rok 1327) je originálne, dej je neskutočne dobrý a premyslený. K tomu prekrásna hudba, do ktorej sú samozrejme zakomponované prekrásne motívy kresťanských piesni. Herci a ich výkony tvoria samostatnú kapitolu. S. Connery je všetko v jednom: skromný a spravodlivý mních, jednoduchý človek s jednoduchými myšlienkami a otázkami zo Sveta a pravdepodobne prvý „Sherlock“ v našich dejinách. Jeho výkon je absolútne bezchybný. Potom tu máme skvelého F. M. Abrahama, ktorý opäť potvrdzuje, že zahrať charakterov z „dávnych čias“ mu nerobia žiadne problémy – tentokrát predstavuje inkvizítora so silnou ruko. A máme tu ešte nadpriemerný výkon R. Perlmana, ktorý podľa mňa nepochopiteľne zabudli vyzdvihnúť. A CH. Slater – on je neskutočne mladý :). Film každému odporúčam. Bohužiaľ som knihu nečítal, ale keď film je tak skvelý, tak román musí byť minimálne stokrát 100x lepší. Osobné hodnotenie: 95% (****) ()

WillyMarks

Poutavé, tajemné a zvrhlé krimi z témné doby středověku, kdy církev ovlivňovala veškeré dění kolem nás. Perfektně zpracované dílo Umberta Eca. Atmosféra celého dění je temná a špinavá. Connery je pan herec a působí jako opravdový intelektuál a svou roli zvládá výtečně... 78% ()

Hell_ena

Musím říct, že atmosféra středověku se v tomto filmu naprosto povedla! Nejen, že tento film je plný ohavných mnichů a prostor, ale navíc je atmosféra středověku doplněna velmi vkusnou hudbou. Musím zde zmínit i skvělé obsazení hlavního hrdiny (Sean Connery), který je naprosto dokonalý! :) Ve všem se vyzná, působí vždy vyrovnaným dojmem a z ničeho si nic nedělá (alespoň tak na mě působil) S ním bych se nebála jít nikam :) ..Myslím, že by si tenhle film neměl nikdo nechat ujít!! :) Doporučuju! ()

Ombak▼Penari

Tento film patří k těm, na které se můžete podívat i po mnoha letech a nepřijde vám v ničem zastaralý a nezáživný. Je to v podstatě historická středověká detektivka, což je žánr dost ojedinělý. Příběh se odehrává v jednom nejmenovaném odlehlém opatství v horách severní Itálie, kde dochází k záhadným úmrtím, které mají cosi společného se zdejší velkou knihovnou. Film má velice působivou chmurnou atmosféru a dobře postavenou zápletku. Že se jedná o filmové zpracování knižní předlohy Umberta Eca tu už bylo několikrát zmíněno. To je samo o sobě značkou kvality. Filmu vcelku není co vytknout, je to prostě natočené výborně a výborně zahrané. Samozřejmě největší hvězdou filmu je standardně skvělý Sean Connery. V této souvislosti bych chtěl podotknout, že Connery je sice skvělý herec, ale to samé se nedá říct o většině filmů, ve kterých hraje. Jméno růže ale patří právě k těm, kde Connery nemusí nic zachraňovat vahou svého nesporného hereckého umu. Takže pokud máte rádi detektivní žánr a současně ponuře ladění historické filmy, tak tohle je ideální kombinace. Je to jeden z těch filmů, který nebude nikdy potřebovat natočit znova. ()

Hapretor

Detektivka s historickým pozadím. Sean je prostě frajer. A mladičký Slater mu velmi dobře sekunduje. Já osobně bych však před věděním a starým namyšleným kozlem dal přednost mladé, nadržené a dobře vypadající kozičce. Dějově zajímavé, herecky kvalitní a atmosférou pohlcující. U mě fakt dobrý. ()

Wallis3

Tak jsem čekal mystérium jak sviň a dostal jsem panoptikum divných zjevů, účesů a šklebů. Knihu jsem nečetl a film mě zklamal, Slater si, coby novic, zašukal, Connery vše vyřešil a Perlman vymyslel vlastní mluvu. Pointa filmu? Máte zakázáno se smát. Průměr a to s jistou dávkou shovívavosti. ()

helloween93

Jediný historický film, který můj táta, jenž nemá rád historické filmy, označil za pěkný. A právem, protože je to poutavá středověká detektivka. 4* ()

Flavors

Viděla jsem tenhle film po dlouhé době a opravdu myslím, že když jsem hodnotila pěti hvězdami, bylo to nadsazené. Mezitím jsem si přečetla knihu a rozdíl je to velký. Rozhodla jsem se ale, že s hodnocením hýbat nebudu. Sean Connery byl výtečný, atmosféra středověku perfektní a stejně tak hudba dotvářející napětí. ()

Folky

Výborná atmosféra a zajímavý scénář dělají tento film skvělým. Ale přesto mu nemůžu dát plné hodnocení a znovu si ho už asi nikdy nepustím. ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (více)