Reklama

Reklama

Maska rudé smrti

  • Česko Rudá maska (více)
Trailer

Obsahy(1)

Americký režisér a producent Roger Corman patří mezi legendární tvůrce hororového žánru. Během své dlouhé kariéry proslul schopností natočit osobitý hororový či fantaskní snímek za minimální náklady v rekordně krátkém čase. Začátkem 60. let Corman natočil význačný cyklus sedmi volně navazujících snímků inspirovaných povídkami Edgara Allana Poea. První filmovou adaptací tohoto literárního klasika se stal v roce 1960 snímek Zánik domu Usherů, který pro Cormana představoval první zkušenost s barevným širokoúhlým formátem a začátek dlouholeté spolupráce s charismatickým hercem Vincentem Pricem. Krátce na to následovaly snímky Jáma a kyvadlo (1961), Předčasný pohřeb (1962), Historky hrůzy (1962) a Havran (1963). Po přesunu produkce do Velké Británie v roce 1964 pak vznikla poslední dvě vrcholná díla Maska rudé smrti (1964) a Ligeina hrobka (1965). V Masce rudé smrti představuje Vincent Prince satanistického prince Prospera, krutého tyrana a nejbohatšího muže v kraji, který pustoší děsivá choroba zvaná rudá smrt. Zatímco vesničané umírají v děsivých bolestech, Prospero pořádá na svém hradě opulentní maškarní ples v domnění, že je zde před smrtící nákazou v bezpečí. Na maškarní ples se však dostaví tajemný host v rudé masce a začíná tanec smrti. Závěrečná taneční scéna představuje společně se satanskou mší nezapomenutelný vrchol Cormanova snímku, který vyniká nápaditou kamerou Nicolase Roega, jemuž se podařilo využitím dlouhých kamerových jízd a barevné symboliky vyjádřit barevnou koncepci literární předlohy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (80)

liquido26 

všechny recenze uživatele

Vincent Price má to nadání, že je schopen zahrát i toho nejodpornějšího padoucha tak, že je vám sympatický. Další opravdu úžasnou věcí na tomto snímku byly barvy - žlutý pokoj, fialový pokoj, bílý pokoj, černý pokoj a v nich se procházející Hazel Courtová v rudých šatech nebo v jednom záběru krásné modré svíčky za Vincentem. To byla pastva pro oči. Vrcholem snímku byla jasně předposlední scéna, kdy zámek navštívila Rudá smrt. No a závěrečné setkání v lese to byla taková třešnička na skvělém dortu. Trochu mi přišlo divné, že Jane Asherová, coby unesená dívka z vesnice přijala svůj nucený pobyt na zámku docela v klidu, ale na druhou stranu, kdo by se takovému sympaťákovi jako byl Vincent Price nepoddal :-))) Lepší čtyři hvězdičky. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Naprosto souhlasím s komentem Němi. E.A.Poe byl zvláštní pavouk a ví se o něm, že ujížděl na leccčemž chemickém co mu způsobovalo různé stavy opojení a halucinací. Nelze se divit, doba byla taková a umělci rádi experimentovali hledajíc cesty do dalších dmenzí podvědomí :-) Řekl bych však, že ať už bral cokoliv, bral toho buď moc nebo málo. Tomu odpovídají jeho příběhy z nichž jsem nejeden četl a které jsou řádně ulítlé. Dnes již pravda působí trochu vyčpěle, současník je zkrátka už otrlý lecčíms co četl a hlavně viděl... Nejinak je to i s tímto filmem. Sama myšlenka celkového zmaru mi přišla krapet mimo stejně jako papundeklový hrad, kečupová krev i další znázornění hrůz ve filmu. Přesto jsem však byl zasažen velkým herectvím Vincenta Price v roli prince Prospera, jehož jediným pánem je Satan. Tohle je zkrátka film ze staré školy v nejlepším slova smyslu. Možná to někomu bude připadat lehce zaprášené, lehce kudrdlinkovaté, lehce mimo dnešek.. ale s tímto filmem je to podobné jako s nějakou starožitností. Byť se vám nehodí do moderního bytu , přece jen si ji ponecháte. Jednak proto, že má nějakou hodnotu a jednak proto, že z ní čiší to opravdové umění dávného autora. Dávám za 3 masky. * * * ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Reziser Roger Korman /Pit and the pendulum, Predcasny Pohreb/ natocil dalsi vyborny horor. Kulisy akehosi hradu - ci co to presne bolo - su vyborne, k tomu par efektivnych vrazd. Ako nejsem upir takze sa nevyzivam v potokoch krvi, len furt tvrdim, ze na strasidelnu atmosferu nestaci zhasnut svetlo, zatiahnut zavesy a pustit nervydrasajucu hudbu. Ani hovno mi to nestaci. Tuna ale je pritomna nielen vyborna strasidelna atmosfera, ale aj vyborna rezia a slusna hudba. Vincent Price bol samozrejme hororova legenda, a tak za pomoci Johna Westbrooka a Jane Asher stiha v pohode film utiahnut. Dialogy su vybrusene a ja ako hororovy funda som opat dostal pod nos kvalitnu hororovu jazdu "se vsim vsudy" : 85 % ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Maska červenej smrti bola pre mňa prekvapením hlavne kvôli serióznemu podaniu filozofických otázok a ich hĺbke, čo je v takejto kvázi brakovej kinematografii nie častý jav. Cormanovi sa podarilo vytvoriť temnú atmosféru paradoxne šialenou farebnosťou, ktorá pripomína viac rozprávky, ale myšlienkové vyznenie filmu je omnoho temnejšie. Prospero má vždy na každú kritiku svojich krutých skutkov pohotovú odpoveď, ktorá dáva zmysel a robí tak film menej rozprávkovo čiernobielym. Vo vizuálnej stránke sa podľa mňa vzhliadli aj niektorí tvorcovia čs rozprávok, napríklad takí Princ a večernica boli u Prospera určite na návšteve. Rozuzlenie je síce skvelé, ale Corman akosi zabudol aj na zaľúbencov. Počas filmu som si myslel, že hlavnou postavou je dievča, záver ale ukázal, že ňou bol Prospero. ()

faana21 

všechny recenze uživatele

Fádní! Snad první horor, při kterém jsem místo pnutí neuronů vytrvale zíval, zápletka nicotná, čitelná od začátku, ani miss Asherová, tehdejší to snoubenka Beatla Paula McCartneyho, nikterak oslnivě nezaujala, takže sakumprdum podprůměrná podívaná na bandičku ukecaných pseudosatanistů, které si v závěru podá-nepodá pán v červeném. B-éčko jak Brno! ()

Galerie (22)

Zajímavosti (13)

  • Natáčení trvalo 5 týdnů. Předchozí Poeovské filmy vždy kolem tří týdnů. (liquido26)
  • Esmeraldu, manželku Hop-Toada, hrála Verina Greenlaw, která byla v té době ještě dítětem. Musela být předabována dospělou herečkou. (liquido26)

Související novinky

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Svět filmu přišel o jednu z ikon americké kinematografie, v kalifornské Santa Monice totiž zemřel legendární americký režisér, producent a scenárista Roger Corman. Bylo mu úctyhodných osmadevadesát… (více)

Reklama

Reklama