Reklama

Reklama

Samaritánka

  • Jižní Korea Samaria (více)
Trailer

Obsahy(1)

Dvě soulské středoškolačky získávají peníze na cestu do Evropy zvláštním způsobem: Jae-young se prostituuje a Yeo-jin jí pomáhá hledat zákazníky. Dívky na tom nevidí nic divného. Jednoho dne se však Jae-young smrtelně zraní. Kamarádka ji sama donese do nemocnice a posléze se rozhodne nabízet své tělo jejím klientům, avšak s překvapivým záměrem, jehož cílem je vykoupení. K dalšímu zlomu v komorním, do sebe uzavřeném příběhu dojde, když dívčin otec, povoláním detektiv, náhodou zjistí, co dělá jeho dcera po škole. Vyprávění je rozděleno do tří částí a má nesporné náboženské konotace. Ponechává však divákovi značný prostor k domýšlení. Kim Ki-duk jako by ustoupil od razance své předcházející kontroverzní tvorby, jež mnohdy šokovala nečekanými naturalistickými zvraty. I v Samaritánce se objevuje násilí, sex a smrt, avšak v poněkud jiné poloze než dříve. Opět jsme však konfrontováni s podivným odcizeným světem, v němž zaujme zvláštní nálada, podporovaná lyrickou hudbou a atmosférou korejského podzimu. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (166)

misterz 

všechny recenze uživatele

Veľmi zvláštne poetické dielko, svojou formou, ale i obsahom určené predovšetkým pre lokálneho diváka. Stredoeurópan podľa môjho názoru nemá šancu do detailov pochopiť mentalitu, význam a psychologickú stránku tohto snímku. Niektoré momenty tu, čo sa chovania postáv týka, vyznievajú dosť bizarne. Narozdiel od obsahu k filmu mi ale neprišiel ako nábožensky založený, to že sa tam spomínal Vatikán a Matka Tereza predsa nič neznamená. Vykúpenie nemusí nutne súvisieť len s náboženstvom. V tomto prípade by som to skôr pripísal svedomiu, slobode a hlavne veľkému morálnemu posolstvu. 65/100 ()

Marius 

všechny recenze uživatele

Samaria je na KiDuka obzvlášť ukecaným filmom. Čo sa týka jej myšlienkového pozadia, dá sa chápať rôzne. Je tu maloletá prostitútka, ktorá svoju činnosť vykonáva nielen pre peniaze, ale i preto, že jej zákazníkom prináša pocit štastia, ktorý tak chýba ich každodenným životom. Konanie jej "menežérky" zas ako cestu k pochopeniu životného štýlu a motivácie mŕtvej kamarátky. Naopokon môžme sledovať čo urobí s otcom ,ak si ako zlaté teľa postaví na oltár kresťanskú morálku bez toho aby sa snažil pochopiť svoju dcéru. Samaria je výborný film výborného filmára. 10/10 ()

Reklama

Slarque 

všechny recenze uživatele

Bohužel filmy Kima Ki-duka nemůžu sledovat v tom pořadí, v jakém vznikly. Takhle to vypadá, že film je ještě jednou nohou v krutě brutálním světě prostituce a drsňáků, ale zároveň hledá budoucí poetiku duchovně emocionálních zítřků. A navzdory názvu mi přišlo daleko zajímavější, co tenhle příběh udělá s hrdinčiným otcem. ()

Damiel 

všechny recenze uživatele

Kim Ki-duk prostě netočí podprůměrné filmy. Opět tady máme naprosto netuctový příběh, kde zvraty nejsou tak, jak je divák navyklý je tušit. Dostala mě emocionální stránka, ta scéna, jak zničený otec vezme k uchu mobil a ozve se hlas... ta je pro mě vrcholem. Vynikající herecké výkony umocňuje skvělá pointa. ()

berg.12 

všechny recenze uživatele

Zprvu jemně nahozená citová freska s odstíny ledabylé poetiky, jejíž morálně-etický akcent mě v této podobě spíše minul. Až jsem si říkal, že by u toho režisér mohl tentokrát zůstat. No, zůstal opět svůj, takže film má i svou brutálnější tvář a tragičtější odstín. Doporučuji méně přemýšlet a více prožívat, což ostatně u Korei není žádná novinka. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (1)

  • Podobne ako pri ostatných Kim Ki-Dukových filmoch, ani Samaritánka nezaznamenala veľký úspech doma, v Južnej Kórei. Musela najskôr získať niekoľko medzinárodných ocenení, aby sa stala vyhľadávaným festivalovým filmom. (Dr.Cilka)

Související novinky

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

11.12.2020

V noci na pátek v Lotyšsku nečekaně opustil filmový svět režisér a scenárista Kim Ki-duk. Podle dostupných informací populární a oceňovaný korejský tvůrce zemřel na komplikace spojené s nákazou… (více)

Reklama

Reklama