Nejmladší z rodu Hamrů

• angličtina Youngest of the Hamr's Family
Československo, 1975, 11 h 2 min (Minutáž: 43–73 min)

Scénář:

Jaroslav Dietl

Václav Postránecký, Josef Bláha, Ilja Prachař, Ladislav Pešek, Jaroslav Satoranský, Jana Paulová, Jaroslav Moučka, Libuše Havelková, Regina Rázlová (více)

Jedenáctidílný seriál z pohraničí mapuje třicetiletý vývoj české vsi po druhé světové válce. Od září 1945 a do září 1974 sleduje především životní cestu rodiny Hamrů. Na nejmladšího z nich, Honzíka, připadne záhy starost o celý Hamrův grunt... Je léto roku 1945, pár měsíců po válce. Rodina Hamrova pod vedením maminky se rozhodne osídlit pohraničí a získat tak majetek. Po přestěhování se však rodina rozpadá. Nejstarší syn Štěpán s ženou Jiřinou osídlí jinou chalupu, prostřední syn Václav uteče do města dělat automechanika. Otec Hamr při těžké práci dostane infarkt a hospodářem se stává nejmladší syn Honzík. Zůstane s rodiči a z pozice soukromého hospodáře se vypracuje na post předsedy JZD a nakonec ředitele zemědělského podniku. Jeho soukromý život je však v troskách. Jeho velká láska Marie se odstěhuje do města a jeho žena Věra od něj odchází, protože nechce žít na vesnici. K dovršení všeho umírá jeho maminka, kterou velice miloval. Nakonec se však opět sejde s Marií, která má již syna. Oba přijíždí za Janem, aby s ním již zůstali... Televizní seriál, jehož autorem je Jaroslav Dietl, je dalším z řady propagandistických projektů, které v období normalizace oslavovaly socialistickou zemědělskou velkovýrobu. Vypráví o cestě české vesnice k socialismu a vykresluje širokou obrazovou fresku třiceti let našeho zemědělství, hospodářské oblasti, která prodělala snad největší změnu a zasáhla do myšlení a způsobu života každého člověka. (TV JOJ)

JARDAHONDA

Jedenáctidílný seriál z pohraničí mapuje třicetiletý vývoj české vsi po druhé světové válce.Mezi roky 1945-1974 sleduje především životní cestu rodiny Hamrů.Na nejmladšího z nich ,Honzíka připadne záhy starost o všechny peníze..Chystá se pro něj zodpovědnost a nová úloha,,,, ** ()

Nefarian

Nechápu lidi, kteří kvůli době nebo politice dají hodnocení nízké! Vždyt tohle je čsfd a hodnotíme jen scénaře, režie a celkový pohled na film (seriál) a jako takový je scénář napsán o 100% lépe než v Ulici a s přihlédnutím k tehdejší technice a převážné věčině scén natočených v exteriérech i i kameraman a osvětlovač zaslouží jedna. Režie je podle mě průměr ovšem i herectví některých starších herců se dá považovat za u mění. Podle mě nuly co dávají odpad a chudáci co dávají méně jak 2 hvězdy jsou...mimo realitu. At se podívaji DNES co se vysílá a mluví o propagandě, chabých hrdinech a mizerném hereckém výkonu. Ono tento seriál, který nalezne publikum i po skoro 40letech si zaslouží úctu protože novodobé seriály za 40let už nebudeme ani znát. ()

eexDon

Für mich - 60%, - /komunistický idealismus a nádech se opravdu nedá přehlédnout, naivní je to taky dost/, + /některý díly bavily, místy slušná ukázka povah a charakterů, vztahů/, hodnocení - ještě to ujde, je to trochu lepší, než jsem čekal, docela se mi to i líbilo, ale některý díly mi tedy moc nesedly ()

lebi

Kdybych si odmyslela agitku, byl by to poměrně kvalitně napsaný scénář a velmi dobře zahrané role. Škoda, že tomu tak není. Herecky se mi nejvíc líbil Prachař a Havelková. ()

czprava odpad!

Já tyhle socialistický inscenace fakt nemusím. Satoranský je dobrý herec, možná i tém abych překousnul, holt byla taková doba, ale mě osobně vadí to zpracování snímku. Zvuk čistě ateliérový, exteriéry pohroma, celé o ničem. Tři díly a dost. Havelková, ač jí mám rád, tak tam pořád jen ječí a diriguje, no fakt hnusný. Ne, tohle nedám, nechci to ani dokoukat. Nevadí mi socialismus ve filmech, ale tohle je vyloženě urousaná agitka, a ještě blbá. ()

Ziral

Seriál oproti dnešním seriálům, má hlavu a patu, včetně herecky skvěle odvedených rolí. Pouze je velká škoda, že režisér absolutně neuhlídal anachronismy, kterými se to v seriále jen hemží ! Na př. modrní zásuvky el. rozvodu ze sedmdesátých let jsou k vidění už v roce 1953, sněhový hasící přístroj zrovna tak. Dopravní značky, asfaltové silnice, včetně výbojkového osvetlení, vše k vidění už v padesátých letech. Přitom stačilo jen málo pro jejich zakrytí. ()