Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1939 se známý rakouský lyžař a horolezec Heinrich Harrer vydal s expedicí zdolat Nanga Parbat. Výprava však není úspěšná. Nejprve se Heinrich zraní na noze mačkou, ale zatají to před ostatními, potom uklouzne Peter a Heinrich, kterému brání zraněná noha, ho zachrání jen s vypětím všech sil. Vůdce výpravy rozhodne o návratu, což se Heinrichovi nelíbí, ale nakonec se podřídí. Po sestupu jsou členové výpravy zatčeni britskými vojáky. V Evropě totiž vypukla válka a oni jsou jako nepřátelé uvězněni v indickém zajateckém táboře. V poslední chvíli se rozhodne přidat k uprchlíkům. Útěk z vězení se podaří, ale okamžitě se od ostatních oddělí. Protlouká se drsnou zemí, krade jídlo, přespává v jeskyních. Když se po čase setká s Peterem, který jako jediný nebyl dopaden, vydají se spolu na obtížnou cestu do Tibetu. S poutníky proniknou až do svatého města Lhasy, kam cizinci nesmějí. Vyhladovělých a zbědovaných mužů se ujme místní velmož. Ubytuje je ve svém domě, a dokonce jim zajistí u regenta povolení k pobytu. Oba jsou okouzleni pohlednou švadlenou Pamou, její přízeň si ale získá Peter. Heinrich se chystá zpátky do Rakouska, je však přijat na audienci u dalajlámy. Na jeho prosbu mu postaví kino, stane se jeho učitelem a později také přítelem. Zůstane po jeho boku i ve stále se zhoršující politické situaci, když se v Číně dostanou k moci komunisté a netají se záměry připojit ke své zemi i Tibet. Když pak čínská vojska Tibet napadnou a obsadí, pokusí se zorganizovat dalajlámův útěk. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (378)

Fr 

všechny recenze uživatele

„HISTORIE SE OPAKUJE. I V RÁJI…“ /// Rošťáckej floutek Pitt v cestopisným vyprávění, který v sobě (překvapivě) ukrejvá i špetku humoru. Jelikož nejsu žádnej Džebcun Džampal Ngawang Lozang Ješe Tandzin Gjamccho, dozvím se toho fakt hodně. To mě baví, stejně jako Annaud, kterej se na rozdíl od Talismanu vlků ničeho a nikoho nebojí. Nejde tak jenom o příběh nácíčka Heinricha Harrera, ale celýho Tibetu. Škoda, že to není (hlavně v závěrečný třetině) stručnější. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 1953 napsal Heinrich Harrer, jsem nečetl. 2.) Potřebuju slyšet, že náboženství není jen zlo. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Filmy o skutočných udalostiach mávajú väčšinou jedinečnú atmosféru, tento nevynímajúc. Brad Pitt v čase, keď ho milovali ženy z celého sveta a duchovný príbeh, ktorý dáva veľa možností zamyslieť sa nad podsunutými témami. Film je síce dlhý, ale krásny. Príroda, stvárnenie Tibetu a celková atmosféra, ktorá má niečo do seba. Iste existujú rôzne filmy z horolezeckého prostredia, z prostredia Tibetu, či Číny, ale tento ma upútal už dávno a je akýsi vnútorne bohatý a to oceňujem. ()

Reklama

Lenchik 

všechny recenze uživatele

Jeden z mojich najoblubenejsich filmov z mnohych dovodov. Dobrodruzna drama s uzasnym Bradom Pittom a krasnou tibetskou sceneriou. Exoticky Tibet sa stal po prezreti filmu mojim velkym cestovatelskym snom. Ocenujem odvahu mimocinskych tvorcov natocit film z novodobej historie Ciny prave o okupacii Tibetu. Snad i samotni Cinania napriek vysokej miere cenzury v krajine budu mat moznost pozriet sa na tento film aspon niekde v zahranici a porovnat dva odlisne vyklady dejin. ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Byla to hezky dobrodružná cesta dvou horolezců, která jim totálně změnila život. A proč by jim ho nezměnila? vždyť ceta je cíl. Může člověka změnit. Něco mu dát nebo vzít. Každopádně ho zformuje. Záběry okolní krajiny, kde se příběh odehrává, byly nádherné. Škoda, že film pusobí zdlouhavě a rozvlekle, ale sedm let se nedá smáznout mávnutím ruky. Neměla jsem tušení, že je natočen podle skutečných událostí. Myslela jsem si, že jde čistě jen o fikci. Brad Pitt vyniká a je samozřejmě se svou žlutou kšticí nepřehlédnutelný. ()

MISSha 

všechny recenze uživatele

Nevyvážený snímek. Na jedné straně umělecký film, ale když ho srovnám se Scorseseho Kundunem tak dost pokulhávavá po příběhové stránce. Na druhé straně zase stojí na neočekávatelně vlažném výkonu Pitta, který pojal rakouského dobrodruha Heinricha Harrera pro mě málo důvěryhodně. Celkově mě snímek hluboko nezasáhl, tak jak měl jistě v úmyslu. ()

Galerie (59)

Zajímavosti (25)

  • Když Heinrich Harrer (Brad Pitt) vysvětluje Dalajlámovi (Brad Pitt) časová pásma, otáčí glóbem špatně (tedy podle hodinových ručiček) a říká: "Když slunce vychází ve Lhase, tak v New Yorku možná právě zapadá.“ Ve skutečnosti je tomu ale právě naopak. (džanik)
  • Brad Pitt (Heinrich Harrer) a David Thewlis (Peter Aufschnaiter) jsou stejně staří. Ve skutečnosti byl Heinrich Harrer o 13 let mladší než jeho přítel Peter Aufschnaiter. (Cetnik_42)
  • Náklady na výrobu byly přibližně 70 milionů amerických dolarů. (NIRO)

Související novinky

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (více)

Sláva, drogy a sebevražda

Sláva, drogy a sebevražda

15.01.2007

Jako již tradičně vám přinášíme ty nejzajímavější aktuality, které se o právě skončeném víkendu ve světě filmových pásů a movitých celebrit vyrojily. Zavzpomínáme na nejznámějšího novodobého… (více)

Reklama

Reklama