Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Láska je jako přírodní živel, nezná překážky... Čínský režisér Ang Lee (nar. 1954 na Tchaj-wanu) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného Hollywoodu. Díky stálým americkým spolupracovníkům (zejména scenárista a producent James Schamus a střihač Tim Squyres) se dokázal bez větších problémů nejen etablovat ve zcela odlišné kultuře, ale navíc do ní přispět i některými zásadními díly. Rozhodně mezi ně musíme počítat jeho adaptaci povídky laureátky Pulitzerovy ceny Annie Proulxové Zkrocená hora (2005), vyprávějící prostý příběh dvou nezaměstnaných kovbojů... Ennis Del Mar (Heath Ledger) a Jack Twist (Jake Gyllenhaal) se poznají v létě roku 1963, když dostanou práci jako hlídači stáda ovcí na svazích titulní hory kdesi ve Wyomingu. Oba mladíci toho příliš nenamluví a jednoho dne se k obapolnému překvapení vášnivě pomilují. Po návratu z hor se rozejdou do svých vzdálených domovů a několik let se nevidí. Když se znovu setkají, mají rodiny s dětmi, ale jejich vzájemný vztah se nezměnil... Tabuizované téma homosexuality je tu akcentováno zasazením do ryze machistického prostředí honáků (byť ne dobytka ale ovcí) a také do doby, kdy se o podobných věcech zarytě mlčelo a pro většinu veřejnosti neexistovaly. Film se dočkal kontroverzního přijetí, ale také celé řady významných ocenění (mj. Zlatý lev na MFF v Benátkách, Oscary za scénář, režii a hudbu, Ceny newyorských i losangeleských filmových kritiků za nejlepší film a režii). Přesvědčivost snímku stojí a padá s vynikajícími výkony obou hlavních představitelů, předčasně zesnulého Heatha Ledgera i Jakea Gyllenhaala. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (1 032)

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Jeden z těch autentočtějších filmů o homosexuálech, i když asi ne nijak přelomový. Dlouho po tom, co jsem se na něj dodívala v kině jsem se snažila přijít na to, co mi v tom chybělo. Proč jsem neměla nutkání přeběhnout do kinosálu vedle a dát si to celé znova. V hercích pravděpodobně problém nebude. Heath Ledger se konečně vymaňuje ze stereotypu svých milovnických rolí, i když mojí oblíbenější postavou byl už od počátku Jake Gyllenhaal. K tomu přidáte krásnou přírodu, sympatický scénář... a chybí to, co by mě přimělo řařadit Zkrocenou horu k tomu lepšímu, co jsem kdy viděla. A to citlivější režie. Nemám nic proti umění Anga Leeho, ale přece jen... v celém příběhu chybělo něco, co by vás přimělo skutečně věřit celé té velké lásce. Emoce. ()

Lavran 

všechny recenze uživatele

NESKUTEČNĚ nádherný film, který mě dostal do kolen a na hodně dlouhou dobu úplně připravil o řeč. O Zkrocené hoře se dají napsat mraky superlativ, ale žádná slova nedokáží dost dobře vystihnou veškerá témata a bohatství, které obnáší. Je to snímek jedinečný svým přirozeně tuctovým příběhem, hereckými výkony ústředního dua, kamerou, komorností, melancholií, především ale ohromným citem a empatií s jakou je odvyprávěn a řekl bych, že do jisté míry i svou blízkostí a civilností, která umožňuje se s pohnutým osudem dvou zamilovaných jednoduše ztotožnit, zcela oproštěn levného sentimentu, kýče nebo arogance. Svým způsobem pojednává celý film o lidech - o jejich chybách, rozhodnutích, která mohou ovlivnit průběh celého života, o maskách, pravdě a lži, nepochopení, osamělosti a potřebě hledat si svůj protějšek a svou oporu, přátelství, omezenosti a bolesti - a to není na dvě hodiny útlocitné stopáže málo, nemyslíte? Domnívám se, že mnoho filmařů má co dohánět, protože tohle je v rámci romantických dramat nedostižná meta. A komu vadí, že tentokrát se dostalo také na chlapskou lásku... ať se jde bodnout. Smekám svůj neexistující kovbojský klobouk, pane Lee, byť jste mě v mém vyhnanství hodně rozesmutněl. Jen je škoda té velké křivdy okolo ocenění/přecenění hudby... ;) ()

Reklama

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Utahanost nade vše ostatní. Může těšit Leeho režie v jednotlivých scénách, herecké výkony či uvěřitelné vztahy mezi všemi charaktery... Jenže vše zastíní u-t-a-h-a-n-o-s-t, která je tak ohromná, že vám vlastně vůbec nedovolí do snímku proniknout (či spíše v tomto případě penetrovat?). Osobně bych také ocenil, kdyby si Gyllenhaal s Ledgerem prohodili role, jelikož druhý jmenovaný se do mlčenlivé role moc nehodí, byť jí zvládá. ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Zkrocená hora je v prvé řadě úžasně zrežírované dílo. Tygr i drak v jednom, Ang Lee, minimalisticky servíruje inteligentní, psychologické drama o lásce dvou homo/bisexuálů s maximálním citem a bez sebemenší známky patetičnosti. Jeho snaha vyhnout se lacinnému podbízení emocí zašla tak daleko, že spolu s pěknými přírodními obrazy v pozadí může mít celý film až artový nádech. Na druhou stranu vzhledem k tomu i k nadprůměrné stopáži, by se hodil trochu dynamičtější děj, hlavní herecké duo Gyllenhaal + Ledger sice podává fantastický výkon, ale to k dokonalému zážitku nestačí. Film mohl zejména v oblasti homosexualita vs. svět trochu více přitlačit na pilu. PS: Lidem typu "tento film bez homosexuality je..." bych vzkázal ať si zkusí představit Forresta Gumpa bez toho debila v hlavní roli. 8/10 ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Zkrocená hora je nádherný snímek. Navíc je však jedním z těch několika zásadních filmů americké filmové historie, jedním z těch několika demýtizačních děl, které nejsou natočeny jen kvůli zábavě, ale kvůli čemusi vyššímu, kvůli zboření přežitého mýtu, jenž symbolizuje nějakou éru americké historie. Ang Leeho opus v sobě spojuje hned několik kontroverzí. Demýtizace hrdinného kolonizování amerického západu již proběhla v několika filmech (vzpomeňme kupříkladu Tanec s vlky...), o tom, že cowboy coby ztělesnění pýchy a hrdinství americké historie je pouhý přelud, jsme se již na plátnech kin také několikrát přesvědčili (Půlnoční kovboj...), ale Ang Lee nyní demýtizuje další bolavé místo puritánské konzervativní Ameriky - přesvědčení o přirozenosti až jakési vyvolenosti heterosexuálního vztahu. Není náhoda, že oba hlavní hrdinové, američtí cowbojové, patří v šedesátých letech na úplné sociální dno a jejich práce je mírně řečeno společensky nedoceněná. Ve světě naprostého dlouhodobého odloučení, bez žen a civilizace, pomalu odbourávají svůj kulturně vytvořený heterosexuální stereotyp a v panensky čisté Wyomingské přírodě zažívají milostnou romanci. Pro mě jakožto heterosexuála bylo místy také těžké přijmout tuto premisu, chápu tedy, jak bolestné to musí být pro diváka amerického, když je homosexualita (či možná přesněji bisexualita) přítomna právě ve světě americky čistých bílých hrdinů, navíc hrdinů - symbolů spojených s mýtickou érou osidlování Ameriky... Na příkladu tohoto nádherného emocionálního snímku je nejlépe vidět, jakou pouť, co se týče emancipace a svobody, Spojené státy za těch několik málo desítek let urazily. Vznik takovéhoto díla byl ještě před desítkou let zcela nepředstavitelný a nemožný... (příznačné je samozřejmě i to, že ho nyní iniciuje umělec - imigrant) ()

Galerie (69)

Zajímavosti (40)

  • Když si Ennis (Heath Ledger) a Jack (Jake Gyllenhaal) povídají u jezera o Mexiku, má v jednom pohledu Ennis na tváři černé smítko, ale v záběrech ze dalších dvou směrů ji má čistou. (AlekiCornski)

Související novinky

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

08.08.2020

Děj seriálu Hrubá kůže se točí kolem záhadných vražd osadníků usazujících se v nelítostné divočině Nové Francie v 90. letech 17. století. Zdá se, že nepokoje přerostou v občanskou válku. Z… (více)

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

01.11.2017

Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra,… (více)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Jak určitě víte, americká Akademie filmového umění a věd pravidelně "vyrábí" nejlepší film roku. Časopis The Hollywood Reporter zaujatě sleduje každé oscarové klání, sem tam se ale také ohlédne do… (více)

Reklama

Reklama