Láska je jako přírodní živel, nezná překážky... Čínský režisér Ang Lee (nar. 1954 na Tchaj-wanu) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného Hollywoodu. Díky stálým americkým spolupracovníkům (zejména scenárista a producent James Schamus a střihač Tim Squyres) se dokázal bez větších problémů nejen etablovat ve zcela odlišné kultuře, ale navíc do ní přispět i některými zásadními díly. Rozhodně mezi ně musíme počítat jeho adaptaci povídky laureátky Pulitzerovy ceny Annie Proulxové Zkrocená hora (2005), vyprávějící prostý příběh dvou nezaměstnaných kovbojů... Ennis Del Mar (Heath Ledger) a Jack Twist (Jake Gyllenhaal) se poznají v létě roku 1963, když dostanou práci jako hlídači stáda ovcí na svazích titulní hory kdesi ve Wyomingu. Oba mladíci toho příliš nenamluví a jednoho dne se k obapolnému překvapení vášnivě pomilují. Po návratu z hor se rozejdou do svých vzdálených domovů a několik let se nevidí. Když se znovu setkají, mají rodiny s dětmi, ale jejich vzájemný vztah se nezměnil... Tabuizované téma homosexuality je tu akcentováno zasazením do ryze machistického prostředí honáků (byť ne dobytka ale ovcí) a také do doby, kdy se o podobných věcech zarytě mlčelo a pro většinu veřejnosti neexistovaly. Film se dočkal kontroverzního přijetí, ale také celé řady významných ocenění (mj. Zlatý lev na MFF v Benátkách, Oscary za scénář, režii a hudbu, Ceny newyorských i losangeleských filmových kritiků za nejlepší film a režii). Přesvědčivost snímku stojí a padá s vynikajícími výkony obou hlavních představitelů, předčasně zesnulého Heatha Ledgera i Jakea Gyllenhaala. (Česká televize)

solskjaer

Velmi působivý a poctivý Leeův epos o lásce ve všech jejích podobách si mne naprosto získal. Velmi poctivý kus práce vypovídající o tak citlivých tématech jako láska dvou tvrdých chalpů určitě je. Bezchybná režie, ale hlavně nedoceněný herecký výkon v podání Jaka Gyllenhaala (nechápu proč nezískal Oskara jeho herecký výkon ve VR byl v roce 2005 bezpochyby nejlepší). Ang Lee opět dokázal, že je to prostě extratřída. Smekám. ()

Gaizka

Konec další nafouknuté bubliny. Po většinu stopáže nepříliš záživný film, který ze mě emoce skoro nevyždímal. Očekávání celkem splňuje až posledních cca 20 minut, vzhledem ke stopáži dost málo. Když to porovnám s nominacemi na Oskara, zaujala Michelle Willams. Buď jsem přestřelil já, nebo přestřelila akademie. *** a půl *. ()

Niella

Ang Lee odviedol dobru pracu. Zabery hor boli krasne, ale bolo ich az prilis... Herci boli skveli, Jake Gyllenhaal pomaly uz tradicne, Heath Ledger konecne prekrocil svoj tien "krasavca". Prekvapili ma najma Michelle Williams a Anne Hathaway, ktora konecne ukazala, ze naozaj vie hrat. Co mi vadilo bola az zbytocne surova sexualita hrdinov, ovela uveritelnejsi mi prisli v tych miernejsich a citlivejsich polohach... Toto vadilo len mne osobne, lebo som slabsia povaha:))) ()

widla

No, tak přesně takhle si představuji romantický film, přidejte si krásné (dobře,asi trochu kýčovité) hory a prostředí a máte film, jaký tady ještě nebyl. Trochu mě mrzí, že se někdy v půlce dal odhadnout konec, protože jak jinak to mohlo dopadnout? Ale můj celkový dojem to nijak nemění... ()

Smileface

Zkrocená hora je skutečně ojedinělou filmovou událostí. Jak řekl Jake Gyllenhaal v jednom rozhovoru - zpočátku se mu příliš nechtělo do role homosexuála, ale když si přečetl scénář, pochopil, že se jedná o jeden z nejdojemnějších milostných příběhů. A rozhodně udělal dobře, protože jeho herecký výkon i výkon jeho partnera, byl naprosto excelentní a snad trošku změnil představu běžného diváka o tom, jak vypadá homosexuál, jak se obléká, jak mluví, jak se chová. Nádherný film, tleskám Ang Leemu. ()

Chise

Tak tohle celkem fungovalo. Nádherné prostředí, působivá hudba a dobří herci. Jejich vztah byl zachycen dost zdařile, lépe než by se dalo čekat. Filmu škodí možná jen přílišná délka. Neptejte se, čeho ()

marrjaana

Nejromantičtější film jaký jsem kdy viděla (ano viděla sem Titanic). I když při jedný scéně jsem musela odvrátit pohled. ()

Hortenzia

v kine bol tento film neuveriteľný, najmä vďaka jakeovi a heathovi, bohužiaľ,na druhýkrát to nemalo to čaro ani tú intenzitu,preto o jednu hviezdičku menej... edit: tak som to videla tretí krát a zase som sa dorevala...ja neviem ako to robia ()

KR4T4S

Myslel jsem, že tenhle film , po jeho návštěvě kina v roce 2005, se zařadí čestně vedle mých oblíbených a žánrově podobných Hodin. Nestalo se tak. Tak jsem si ho odložil na pozdějc. To pozdějc trvalo až do chvíle, kdy jsem si odnášel neuvěřitelný zážitek z Ledgerova Jokera (7.8. 2008). A když se všude mluvilo o jeho nominaci na zlatou sošku, připoměl jsem si jeho roli Ennise Del Mara. Jake, Heath, Michelle a dokonce i Anne Hathaway hráli skvěle, to je pravda, silných scén je tu taky dost. Záběry krásných krajin na mě ale fungovaly líp v Leeově Rozumu a citu. Tady už tolik nezapůsobily. Chápu, že ukázat život 2 postav během cca 20 let lze jen těžce. Proto na mě film asi po 50 minutách působil trochu "epizoidně". Plusem pro mě a dost možná to hlavní tady je to, že tu větší emoce vyvolá to, co je nevyslovené nebo to, co lze najít jen mezi řádky. je . Přesto mě to vše nechalo chladným (kromě vynikající scény s telefonováním). Takže pěkně natočené, pěkně zahrané, pěkná hudba, trošku dlouhé, trošku studené - nakonec horší 4* než lepší 3*. ()

Lukoboss

Asi mně chybí určitá dávka empatie a pochopení, ale bylo to takové zvláštní. Dva naprosto cizí chlapi jdou pracovat do hor, ani si moc nepovídají, jsou k sobě takoví chladní, pak se jednou opijou a prostě na to vletí.. Hmm vcelku divné. Další část filmu už byla lepší, i když zdlouhavá a pomalu ubíhající. Hlavní protagonisté odvádí dobrou práci, na horské scenerie se pěkně dívá, ale víc jak 3,5/5 tomu prostě nedám. ()

sedm.1

Krapet nevím jak mám celý tento film uchopit.Jde bez řečí o kvalitní a neobvyklé drama se skvělými herci,přesto na mě nezapůsobil asi tak,jak bych očekával.Přestože vztah obou "kovbojů" je zde zobrazen velmi intezivní,vášnivý a nakonec i osudový,na mě celá Zkrocená hora působila dost chladně a především odtažitě.Samozřejmě nejde o čistě homosexuální film a ani o běžnou romanci,ačkoliv oběma těmito žánry je nasáklý,ale spíše o zobrazení osudů neobvyklého milostného páru,kterému nepřeje ani doba a především ani okolí a že ne každá láska dojde šťastného naplnění.Ang Lee sice správně netlačí moc na pilu a nechá osudy obou postav spíše jen plynout a žít si své nešťastné životy,ovšem tím pádem je i celý film spíše jen zobrazením něčeho neobvyklého,než něčeho výjimečného a naléhavého.Emocionální velkodrama se zkrátka nekoná ani náhodou a přítmí malých kinosálů či klubů by mu slušelo daleko více,než humbuk,který se kolem tohoto snímku strhl(o tom Oscarovém ani nemluvě).A možná by pak dosáhl i daleko lepších kvalit,neboť by se autor nemusel držet až tak moc při zemi a mohl by rozjet daleko intenzivnější drama plné nezvyklé vášně a emocí.P.S.Gyllenhaal je boží talent a sympaťák!!!Silné 3*. ()

lskala

Sledovat romanci mezi dvěma chlapama, který se "vojeli" kdesi v horách není pro "normálního" chlapa moc přitažlivé. Nicméně je to skvěle natočený film s originálním scénářem. Nějaké "přihřáté" řečičky se zde nekonají. 75% - 4**** ()

Michelle75

Další z filmů o kterých se dopředu hodně mluví a mnohé filmové fanoušky to odradí nebo ovlivní v konečném úsudku na film. Řekla bych, že v tomto případě je to velká škoda. Divím se, že v tak nedávné/i v dnešní době/ době, kdy se kolem nás dějí různá zvěrstva - někoho může odradit už to, že se jedná o milostný příběh homosexuálů. Vďyť těn film je úplně o něčem jiném. Pojednává o náhodném vzplanutí dvou lidí, které časem přeroste v čistý vztah-lásku, která je složitá, čistá, smutná, tajná, zvrácená, ale pravá. Už to je snad obrovské bohatství, které ne každý z nás za celý svůj život pozná. K tomu nádherná scénerie, hudba a herecký koncert a jedna scéna, kterou PAN herec Daniel D.Lewis označil za něco nejdojemnějšího, co kdy ve filmu viděl. Ledgere díky. Gyllenhaal a Michelle Williams taky skvělí. ()

MiaMoonlight

Jednoznačně zaslouží plný počet, protože to není žádná trapná klasika! Konečně pořádně realistický film s nádherným koncem a pohledem na věc. ()

Cejny

Hodně zvláštní snímek, který se mi těžko hodnotí. Příběh je hodně silný a taky velice neobvyklý, byl jsem z toho hodně překvapený. Potkali se v něm dva mladí talentovaní herci, kteří své role zahráli velice profesionálně, ale víckrát už bych se na to asi nepodíval. ()

ranp

Tenhle film má sice tématiku, která mi není blízká, nicméně je velmi dobře zpracován. Všechny 3 Oscary zde zřejmě jsou ve správných rukou - režie, scénář i hudba se tu opravdu povedly. Zážitek z filmu umocňují i krásné přirodní scenérie. Škoda jen, že Heath Ledger už v žádném dalším filmu hrát nebude.. ()

femme fatale

Moc se mi to nechce analyzovat...ale přeci jenom maličko...upřímně, jedno z nejlepších romantickýh filmových dramat, co jsem za dlouhou dobu viděla a pokud se ho někdo nechá ujít jen kvůli své hlouposti a netoleranci...jeho chyba. Byli to opravdu herecké žně, ale Heath Ledger a Michelle Williams opravdu září a pro mě hlavně Ledger, který svého cowboye pojal minimalisticky a o to víc vidíte v jeho tváři a gestech jaké peklo si museli podobní Enisové Del Marové prožít. ()

The Viper

Uf. Tak tomuhle snímku jsem dlouho nemohl přijít na chuť. A přeci. Excelentní film u kterého při některých okamžicích jsem se nedokázal překonat a s výrazem nelibosti odvracel pohled do zdi. Od překrásné přírody po skvělé herecké výkony. ()

Katy86

Proč Heath nežije? :( Tak úžasně hrál.. nechci tomu uvěřit... a to už je mrtvý docela delší dobu... Kéž by mohl dál hrát, protože role po boku Jakea mu skvěle sedla. Ještě, že alespoň Jake žije :) ()

dita.krizova

"You're sleeping on your feet like a horse."... Romantické drama o lásce, které nebylo přáno, ale přesto byla. Tento film jenom dokazuje, jak jsou lidé posedlí tradicemi, a když něco není "normální", běžné, odsuzují to. Dva mladí muži nemůžou být spolu, protože lidé by je nenáviděli. Nenáviděli by je za to, koho se rozhodli políbit a pro koho by chtěli dýchat. Rozhodnutí žít celý život takřka "pod maskou", je neuvěřitelné. Po celý film jsem cítila tu nenávist, ale i lásku a to mě doslova rozplakalo. Dojetím jsem překousla i příšerné nalepovací knírky a kotlety. ()

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

08.08.2020

Děj seriálu Hrubá kůže se točí kolem záhadných vražd osadníků usazujících se v nelítostné divočině Nové Francie v 90. letech 17. století. Zdá se, že nepokoje přerostou v občanskou válku. Z… (více)

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

01.11.2017

Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra,… (více)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Příliš teplý Soderbergh?

Příliš teplý Soderbergh?

07.01.2013

Steven Soderbergh se už před několika lety pokoušel natočit biografii slavného televizního baviče a zpěváka Liberaceho, který byl v padesátých až sedmdesátých letech minulého století nejlépe placeným… (více)