Mláďata

• Kanada The Brood (více)

Frank Carveth se obává o duševní zdraví své bývalé manželky a jeho dopad na jejich šestiletou dceru. Jednoho dne je učitelka jeho dcery Ruth napadena dvěma znetvořenými dětmi ve školce, což Carvetha vede k odhalení souvislostí mezi sérií vražd, bouřlivým vztahem s bývalou ženou, radikální psychoterapeutickou sektou a tajemným doktorem Raskinem. Hrozba děsivých a nebezpečných bytostí se stále více přibližuje a Carveth musí udělat vše pro to, aby ochránil sebe i svou milovanou dceru. (Cinemax)

Rybizek

Cronenberg má velice zvláštní smysl pro ztvárnění obludných monster. A nejen jich. Zvráceností tu bylo opravdu v hojné míře. Velmi povedený psychologicky laděný horor, dost mě (na tehdejší dobu) překvapila jeho brutalita, ale to tak nějak vždy, kde vrazi jsou malé "děti", ačkoli obludné. Závěrečná scéna s lůnem matky byla opravdu nechutná, 70%. ()

Anderton

Ďalší dokonalý horor majstra Cronenberga. Jeho filmy majú vždy dve roviny. Tú vizuálnu, častokrát hororovú a myšlienkovú, resp. psychologickú. Tieto roviny sú vždy navzájom dokonale prepojené, tá prvá predstavuje metafory, ktoré odkrývajú tú druhú. Navyše je Cronenberg, aspoň pre mňa, najvýraznejším predstaviteľom autorského filmu, jeho štýl je rozpoznateľný nielen podľa legendárnych telesných deformácií, ale aj podľa inteligentných dialógov. Toto všetko platí aj pre Mláďatá. Zaoberá sa utrpením detí, ktoré sú nedobrovoľnými obeťami hádok rodičov a ďalšími motívami. Samozrejme metaforicky. Je to jednoduché, ale v jeho podaní nás čaká každú chvíľu nejaké dejové, alebo vizuálne prekvapenie. Načo pozerať na tuctovú drámu, kde sa rodičia bijú o dieťa, keď si môžeme pozrieť Mláďatá a máme hneď niekoľko žánrov v jednom. Cronenberg je nekompromisný, následky rodinných rozpôr bývajú častokrát pre deti trvalé. ()

2-Xtreme

Totálne mrazivý, miestami nechutný a realisticky podaný komorný horor. Dusná atmosféra a napäťie počas celého filmu vám nedá ani kludne sa nadýchnuť. Dej s detmi- mutantmi je originálny a napriek tomu, že to znie dosť b-éčkovo(deti mutanti) film je inteligenntný a jednoznačne á-čkového rangu. Zábery s detmi majú neskutočnú atmosféru a je z nich až cítit tú surovosť. Cronenberg týmto kontroverzným nápadom predbehol dobu. 90% Ale verím v to, že film sa druhé pozretie už nie tak ohromujúci. Prvý krát si to treba užiť. ()

Silas

Spíš slabší z Cronenbergovy tvorby. Nedočkáme se žádných obrazových orgií a skvělých nápadů jako vytahování kazety z břicha nebo vybuchování hlavy, často se o nepříjemnostech jen mluví. Můžeme pochválit výbornou atmosféru - místy klasický hororová, kdy se dá čekat lekačka - a originalitu námětu. A oproti statečnému Rob Royovi (který byl sice také sám doma) se mi každé zavřené dveře neodevíraly snadno... ()

tron

Tento film som sa snažil zohnať X desaťročí. Teda, samozrejme, nebolo to o tom, že som po ňom pátral 14/7 25 rokov v kuse. Ale chcel som ho vidieť. No nebola príležitosť resp. keď boli v móde VHS a neskôr DVD, tak to bolo úplne bez šance, film u nás na týchto nosičoch nikdy nevyšiel. V televíznom programe som ho nikdy nezahliadol. No a potom som naň tak nejak (po)zabudol. Napokon som si ho pozrel v r. 2023 a... je fajn. Nič výnimočné, ale ani zlé. Ozaj by som nechcel byť hercom vo filmoch Davida Cronenberga. Jeho filmy sú (nič v zlom) odporné a humusácke a to dokonca paradoxne aj v prípade, že v danej scéne nič vyložene explicitné neponúkajú. Na to treba mať talent. Druhou stranou mince je, že to, že vás z niečoho napína na vracanie, skutočne ešte neznamená, že je to automaticky skvelé. Znamená to proste len to, že vás z toho napína na vracanie. Mláďatá majú príjemne nepríjemnú atmosféru, šikovne pracujú so stupňujúcim sa napätím a výbuchy násilia a humusu sú nečasté, ale o to intenzívnejšie. ()

• V roce 2003 Cronenberg prohlásil, že The Brood je jediný jeho film bez jakékoliv známky humoru. (BoredSeal)
  • Film obsadil 78. pozici v anketě televizní stanice Bravo "100 Scariest Movie Moments". 88. pozici film obsadil v anketě "Chicago Film Critics Association's 100 Scariest Movies of All-Time". (Chatterer)

Jste Otrlý divák?

Jste Otrlý divák?