Reklama

Reklama

Nejlepší léta slečny Jean Brodieové

  • Velká Británie The Prime of Miss Jean Brodie

Obsahy(1)

Nekonvenční slečna Jean Brodieová, která je podle svého názoru v "nejlepších letech", si získala své studentky i značnou část pedagogického sboru, v němž má dva milence: naivního, ale milého učitele hudební výchovy Lowthera a cynického výtvarníka Lloyda. Na začátku filmu je Jean představena jako dokonalá pedagožka oddaná svým studentkám, ale postupně se odhalují její stinné stránky. Kromě toho, že vliv na své žačky trochu využívá, je tu ještě věc poněkud závažnějšího charakteru. Píše se totiž rok 1932 a Jean obdivuje fašisty Mussoliniho a Franca. Jak v jednom momentě filmu poznamená Lowther, Jean nerozumí politice, jen si idealizuje obraz vůdce. To by vcelku nevadilo, kdyby své žačky nevedla ke stejnému způsobu myšlení. Její přesvědčení o vlastní neotřesitelné pravdě však bude podrobeno tvrdým zkouškám. Při konfrontaci s milenci i žačkami se bude muset podívat na svůj život z jiného úhlu a nahlédnout, jakým směrem se vlastně ubírá. Vynikající snímek ze školního prostředí. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (44)

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Podivně teatrální, namyšlená a do vysněného světa uzavřená slečna Brodieová obdivuje diktátora a sama diktátorem je. Libuje si v tom, jak ovládá a manipuluje lidskými city, zaměřuje se s jistotou dravce na nejslabší - děti a lidi, kteří jsou jí oddáni. ___ Přesvědčivá studie psychopatického charakteru, kterému Maggie Smith vtiskla eleganci pravé britské dámy (všiměte si jen, jak elegantně a vznosně umí jezdit na kole). Ještě bych vyzdivhla neuvěřitelně silný výkon Pamely Franklin a její podání dívky s vlastním přesvědčením a silou následovat ho. /24. 6. 14./ ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Reziser Ronald Neame /Dobrodruzstvi Poseidonu, Milionova Bankovka 1953/ natocil velmi dobry film o tom, ako pani ucitelka v podani genialnej Maggie Smith /seria Hery Potrata/ jednak vyuziva svoje ziacky na svoje ciele a jednak obdivuje diktatorov ako Benito Mussolini a Francisco Franco y Bahamonde, ba co viac, nuti svoje ziacky k podobnej vlne myslenia. Vzapati vsak tato pani ucitelka naraza na riaditelku a na tvrdy stret s realitou. Maggie Smith hrala rozkokosne a bola vskutku vyborna - taky bravurny herecky vykon od herecky som teda uz dlho nevidel. Ba dokonca televizny diviak sa dostane aj k strukture jej osobnosti, a dostavame obraz dost bezcitnej a sebeckej zenskej, co ale roku 1932 /film sa odohrava v tomto roku/ nie je ziadna vynimka - a je tomu tak u mnohych doteraz. Kulisy su na urovni, dialogy vyborne, skusena reziserska ruka Ronalda Neama filmu vladne a Robert Stephens /Kleopatra 1963, Kapka Medu/ bol tiez na urovni. Film, ktory je nepravom obchadzany cesko-slovenskymi televiziami, ale oplati sa zohnat si ho. 89 % ()

Reklama

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Tak jako je u mě zvykem i v tomto případě si dovolím projevit svůj vlastní názor na to, co jsem právě viděl, a pokud s tím bude mít někdo problém, bude pro něj / ni nejjednodušší, když přestane číst a nebude si kvůli mně ničit nervy. Ve třicátých letech minulého století v Británii zjevně stále přetrvávala takzvaná viktoriánská morálka (která je velmi podobná té maloměšťácké a je mi z duše protivná), takže jsem si neortodoxní učitelku zpočátku vcelku oblíbil, i když to z její strany několikrát nemile zaskřípalo. S postupem času se ale stále jasněji ukazovalo, proč jsou nutné osnovy pro školní výuku. Netvrdím, že by učitelé neměli mít svůj názor na věc, svůj politický nebo náboženský příklon by si ale neměli ventilovat na těch snadno ovlivnitelných (zvlášť když jsou sami tito učitelé v některých případech sami snadno ovlivnitelní kdejakým žvástem z internetu; tuto větu už pochopitelně nevztahuji k době, v níž se odehrává děj snímku ani k době jeho vzniku). Původně jsem chtěl hodnotit třemi kousky, protože jsem měl pocit, že je to všechno jaksi rozhárané a že tvůrci otevřeli víc zápletek, než bylo potřeba, ale nakonec u mě převládl dojem, že ta trocha diskomfortu stála za to. A navíc mě potěšilo setkání s mladou Maggie Smith a pobavil mě Cowley, kterému se pěkně zapalovala lýtka:-) / Poučení: Obdiv k diktátorům bývá často nakažlivý. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Podobně jako kariéru Angely Lansbury je nutno dělit na "co bylo před Jessicou Fletcher a skoro nikdo nezná a přitom je v jejím hereckém rejstříku mnohem povedenější", a co bylo po ní, u Maggie Smith to bude v případě Harryho Hrnčíře podobné. The Prime of Miss Jean Brodie je film na povrchu veselý, do hloubky ale spíš smutný, hodně barevný (v detailech na obličeje a gardenparty snad až přesaturovaný), krásně melodický a pedagogicko rozborný, a s velmi milou erotickou třešničkou v podobě sotva dospělé Pamely Franklin. Tvůrcům se vůbec podařil kousek, kdy Brodinina děvčata před kamerou za necelé dvě hodiny o několik let zestárla. K obsahu bych jenom zmínil, že vztah hlavní postavy s učitelem hudby Gordonem Lowtherem je spíše platonický. Mimochodem, Gordona Lowthera si zahrál nám všem známý Gordon "Profesionál George Cowley" Jackson, a jeho přítomnost je ze všech složek ve filmu nejmilejší, dobře mu sekundoval ještě bohémský malíř a plodič dětí Robert Stephens. Zajímalo by mě, jestli skvělý zpěv Gordona Jacksona je jeho vlastním. ()

poz3n 

všechny recenze uživatele

Nádherně vrstevnatý film, který každou svoji další tvář odhaluje postupně a značně nečekaně. Nejlepší léta slečny Jean Brodieové totiž zásadně klamou tělem. Podle všech vnějších ukazatelů musí mít divák pocit, že kouká na usměvavé slamáčkové melodrámo z učitelského prostředí, kde jsou všichni všem oporou, postavy překonají nějakou tu překážku a na konci bude všechno ještě usměvavější, než na začátku. A právě v tom postupném zjišťování, o jak moc velký omyl se jedná, tkví pro mě to největší kouzlo diváckého zážitku z tohoto filmu. Mám rád snímky, které po jejich skončení nedokážu k žádnému jinému přesvědčivě přirovnat a zanechají tak ve mně mimořádně originální zážitek. Skvělé herecké výkony Maggie Smith a Pamely Franklin. 9/10 ()

Galerie (15)

Zajímavosti (4)

  • Na konci filmu, když Sandy (Pamela Franklin) odchází ze školy, jde kolem betonové lampy ze šedesátých let, ta se však v době, kdy se film odehrává, ještě nevyráběla. (ČSFD)
  • Film je adaptací stejnojmenné předlohy Muriel Spark. (ester_7)

Reklama

Reklama