Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hamburk, nástup fašismu. Loď svobody se pomalu potápí, ale na palubě se ještě swinguje. Skupinu mladých lidí kolem kytaristy a skladatele židovského původu "Django" Arvina nemůže rozdělit nic - jejich vírou je swing. Černý kruh se však začíná stahovat i kolem "neárijské" hudby. Někdo raději vstoupí do Hitlerjugend, ale večer svlékne uniformu a jde tančit. Někdo už se tančit bojí, jiný uniformu už ani nesvléká, jeden ze "swingerů" už dokáže botou rozdrtit Arvinovi ruku. Swing se ozve jen občas, tančí už jen tajně pár odvážných. Arvin si podřeže žíly rozbitou gramofonovou deskou: ať jde o slova nebo o noty - jde o všechno, jde o život!

Film byl natočen v Praze, což ovšem není na první pohled záměrně patrné, protože Praha představuje Hamburk. V rolích dospívajících swingerů vystupují neobyčejně zdařile mladí herci - Robert Sean Leonard známý z Weirova dramatu SPOLEČNOST MRTVÝCH BÁSNÍKŮ a Christian Bale, který se proslavil hlavní úlohou ve Spielbergově ŘÍŠI SLUNCE. Výraznou postavu gestapáka sehrál anglický shakespearovský herec a režisér Kenneth Branagh. Celý film se odehrává v ďábelském rytmu swingu a ve víru strhujícího tance! (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (65)

B!shop 

všechny recenze uživatele

Jelikoz jsem si neprecet, o cem film je, mile me prekvapilo, ze nez nejakej film o swingu, o kterej tu ale taky hodne jde, je to spis valecnej film a ty ja muzu. Zacatek je sice ve stylu particka mladiku kasle na nacizmus, Hitlerjugend a zajima je jen swing a tancovani po klubech, ale jakmile se hlavni dvojka prida k Hitlerjugend, uz tu mame zajimavej film o valce, pratelstvi a lasce k hudbe. A je natocenej hodne zajimave, navic se muze oprit o fajn Leonarda a Balea a hlavne je natocenej v Praze, takze jsem kazdou chvily poznaval nejaky misto. A Bale ukazuje, ze umi paradne tancovat. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Je nějaký únik ze zlých časů, kdy frčí 18 a 88? Co třeba 27 a 45..? Energické v hudebních segmentech, tíživé ve chvílích, kdy se obnažují lidské charaktery. Někteří po žebříku šplhají opojení nabytou mocí, jiní se ho stiskem morálních zásad drží a ti, co ztratili sílu, se jej jednou provždy pustí. Respekt před těmi, kdo v danou chvíli našli odvahu postavit se třeba i malým odporem vzestupu zla. Možná jim pomohlo i to, že nemohli vědět, kam to všechno směřuje, zatímco my už teď můžeme snadno soudit a s odstupem pozorovatele přemýšlet, jak bychom se asi zachovali.. Rozhodování mezi třemi a čtyřmi klarinety vyřešil konec a to ani ne tak svým obsahem, jako způsobem, kterým byl podán. Apropo, když se Naďa Konvalinková takhle popasovala s mladým panem Waynem, znamená to, že je Catwoman? A ví to Olda Kaiser? ()

Reklama

Babous 

všechny recenze uživatele

Swing je boží! Tenhle film je vystavěn na kontrastu předválečné německé kultury, v níž měla své místo americká hudba, filmy a kultura, s tou nacistickou, čistě německou a arizovanou. Film je hodně silný a pomocí pomalých záběrů a hudby z diváka mačká slzy od začátku (záběr na hitleráčka kterak mlátí saxofonistu v podstatě shrnuje celý námět). Swing Kids se natáčely v Praze, a tak má Hamburg přelomu 30: a 40. let známou atmosféru. To možná ještě přidává na síle. ()

mat.ilda 

všechny recenze uživatele

Je fajn zjistit, že se Němci nedělili jen na nacisty a mlčící většinu, ale do zavádějících se "pořádků" jim zasahovali odvázaní narušitelé, zvaní swingaři - jenže, v rozdílnosti charakterů se navzdory ušlechtilým pohnutkám leckdo neubránil lákavému náhledu na vlastní vznešený původ a šikovně roubovanými štěpy se zvolna nechal vyšlechtit z lidské podoby... V atmosféře strachu, která musela tížit o to víc, že nepřítel byl vnitřní, tak ani v katakombickém víru swingového třeštění nebylo možno setrvat věčně - a výběr ze tří pochmurných možností rozhodně nebyl příjemnou alternativou... Vážnost tématu nadlehčila swingová bezstarostnost s živelnými tanečními výstupy, které si nešlo nevracet, a také mé osobní přání - stát se Naďou Konvalinkovou - se ví, že ne napořád, jen v moment, kdy se po ní válel Christian Bale ;-)... a jako třešnička na protektorátním dortu - kolaborující Rudolf Jelínek (poznal jsem tě, Jasná), i když v titulcích jeho jméno nefiguruje :-) Až na americký konec, jasné Swing Heil! ()

Seti 

všechny recenze uživatele

Tomuhle já říkám zjevení! Tenhle film není žádná Pomáda jak by se z názvu mohlo zdát. To je tvrdý střet mládí s ideologií, totality se svobodou a dokonalé zobrazení plíživého nebezpečí propagandy. Pracuje s motivy jako je otázka viny, odvaha udělat správnou věc i za obrovskou cenu a mnoha dalšími. Donutí vás přemýšlet, jak byste se zachovali v takové situaci. Jako Peter? Nebo jako Thomas? Není snadné takovou věc objektivně rozhodnout ani není namístě někoho odsoudit. Ve filmu byla spousta velmi silných momentů, ale byl jsem přesvědčen, že scénu Peterova prozření nic nepřekoná, ovšem pak přišlo finále a to jsme si ucvrnkával do trioly. Neuvěřitelný filmový zážitek, který mě totálně emočně vyždímal, a který ve mně ještě teď rezonuje jako atomová exploze. Přesně tohle je totiž jeden z důvodů, proč mám filmy tak rád. Tak Swing Heil! ()

Galerie (14)

Zajímavosti (1)

  • Kenneth Branagh odmítl být uveden v titulcích, aby nebyl nad Christianem Balem, Robertem Seanem Leonardem a dalšími chlapci, kteří podle jeho vlastních slov "byli hlavními hvězdami filmu". (Morien)

Reklama

Reklama