Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Drama
  • Komedie
  • Krimi
  • Horor

Recenze (4 933)

plakát

Operace vykoupení (2021) 

„Oil is like a wild animal. Whoever captures it, has it..“ Úvodní moudro ropného magnáta Jeana Paula Gettyho je zavádějící, protože tady za vším stojí Samy Naceri, který nám z té rychlé jízdy taxíkem zešedivěl a taky trochu zradikalizoval. Když se ale podíváte na poster, je jasné, že unést americkou manželku byl jeden z jeho posledních nápadů.. Charisma Garyho Dourdana ledasco utáhne, ale jestli tři čtvrtiny stopáže zabírá žvanění v pološeru a zbytek je extrakce v nepřehledném šeru, nebude to stačit.. Apropo, netušil jsem, že se na posttraumatickou stresovou poruchu volají Krotitelé duchů..

plakát

Opičí muž (2024) 

John Višnuwick s neonovými vibes Only God Forgives. Odhodlaný otloukánek upnutý na pomstu si po duchovní přípravě přijde utrhnout zářivé mango, o kterém dobře ví, že je to slunce. Kastovní systém, korupce, ostrakizace hidžra komunity, většina bohatství v rukou menšiny, to vše se jen lehce naťukne, aby se mohlo silně bušit do jedinců, co za tím stojí. Nikterak originální transformace hněvu, ale Dev Patel svůj film drží nad Mumbaí jak mocný Šiva..

plakát

Valentýnská pomsta (1981) 

My Bloody Stupid Police Chief. On je hybatelem děje, protože po dvou brutálních vraždách nechce volat vyšetřovatele, vlastní liknavostí dovolí valentýnský večírek suverénů ze suterénu a ještě se postará o jedinou lekačku, když na dobře osvětlené noční ulici náhle posvítí hlavní hrdince z deseti centimetrů baterkou do obličeje. Vše mu ale odpouštím, měl to ve scénáři.. Maskováním zabijáka a jeho z traumatu vzešlými motivy to trochu připomíná ve stejném roce vzniklé Vrah Rosemary, ale řekněme si na rovinu, že vystříhaná verze by ke statusu žánrového kultu ani nepřičichla. Finální duel na hornický krumpáč a lopatu drobátko prkenný, podobně jako některé herecké výkony, ale to dýchání přes chobot plynové masky se vryje do pamětí, stejně jako jeho metaforické využití v úvodní scéně. Tři kanárci.

plakát

V létě ti řeknu, jak se mám (2022) 

Slibuji, že budu při hodnocení směrem k autorům citlivý a něžný, jako když motýl na voňavé rozkvetlé louce přelétá z prašníků na blizny a nenuceně tak přispívá k magickému procesu kontinuity života.. Běžte s tou falší, snobstvím a hysterií mezi vánočními světýlky a digitálními vločkami už konečně do prdele! Snad tam ještě bude místo, když už tam jsou snahy o předabování do češtiny a napsání něčeho, co nekoketuje s trapnem už ve fázi nápadu..

plakát

Narušitel systému (2019) 

Child's Play: Don't touch my gesicht! Předpokládám, že to zacyklení děje mělo zdůraznit bezvýchodnost situace a vyčerpat diváka, který se s tím potkává jen dvě hodiny a na nezainteresovaný distanc. Výsledkem je „nerodinný film“, po kterém přijde obdiv pro ty, co se snaží dožvýkat sousto, které bylo pro svého stvořitele příliš velké a pak to všechno ještě musí nějak spolknout..

plakát

In a Violent Nature (2024) 

Obojživelný Kajínek bloumá v roztrhané flanelce kanadskými smíšenými lesy a za zvuku jeho šlápot jak z Hunting Unlimited je mu divák neustále v patách. Zajímavý koncept slasheru jako slow cinema ve stopách Malicka a Guse Van Santa a možná i přírodopisného dokumentu, který může turisty trochu ukolébat v tom, jak blízko se jde bez újmy dostat k nebezpečí. V téhle dreamlike atmosféře je pak násilí buď decentně skryto, a nebo za nepříjemných zvuků není divák šetřen (štípačka na dřevo či neortodoxní jogínský cvik „Strč krk skrz trup“). Není to nijak převratné, limity žánru to ani nedovolují, ale ta jinakost funguje. Při závěru v autě tomu trochu vypadne proud, ale stejně jsem ho pak mezi stromy hledal jako kdysi s Billym a Dutchem..

plakát

Voyagers - Vesmírná mise (2021) 

Když soudruh učitel Farrell odešel ze třídy, bylo jasné, že očichávání sedla rotopedu v dámské tělocvičně bude pro rozjívenou mládež tím nejmenším prohřeškem. Burgerův Das Boot ve hlubinách vesmíru ale jakoby zapomněl, že se Pán much skrývá v detailech. Kdyby se raději věnoval způsobu výchovy dětí před startem, od kterého by se příběh mohl dále rozvíjet a nešel rovnou do snah ohnout dceru Jacka Sparrowa a hřbety před lacinou manipulací, možná bych z toho neměl nakonec pocit, že místo jakž takž inteligentního Hollyho vidím Kocoura, jak si u automatu opakovaně objednává rybu. Tahle box office bomb explodovala zaslouženě..

plakát

Alpy (2011) 

Když hrajete cizí role, může se stát, že úplně vypadnete z té své.. Defacto opak Špičáku, protože hrdina tentokrát touží z reálného světa vstoupit do toho fabrikovaného. Líbí se mi, jak si Lanthimos při dialozích vyhlídne jen jednu postavu, aby divákovi ulehčil vnímání toho, co je ve scéně silné, ale tentokrát je děj jen opiát a jeho hybatelé zbytečně na sedativech. Výsledkem jsou mentálně zvrásněná alpská pohoří zahalená v mlze nepodmanivosti..

plakát

Frigo sebevrahem (1921) 

Buster Keaton v akční top formě. Hláška Gila Grissoma, že umírání je snadné, ale humor jde ztěžka, je v úvodu postavená na hlavu, načež se přejde do volné přírody a předvedou se způsoby nasedání a sesedání z koně, kterým může konkurovat už jen Terence Hill v Podivném dědictví. Anarchisticky slepený mišmaš lokací pak zakončí skok z věže, který by nedal ani Jason Statham. Vlastně dal, on si do Číny taky umí skočit..

plakát

Predátor z hlubin (2004) (TV film) 

Fanoušci Rena & Stimpyho dobře vědí, že útočí Kapitán Bahňák, otázkou je, v jakém počtu..? Natural horory to mají těžké a při hodnocení to nemilosrdně schytávají, ale co dělat, když tomu jdou tak naproti? Lousianské bayou tentokrát ukrývá prudce digitální agresory a vzhledem k minulosti režiséra na pozici CGI trikaře (Propast, T-1000 v T2) mě napadají rčení o neobutém koni kováře a nenavštěvování nálevny bez hotovosti. Postavy a jejich plky, když zrovna nemají rybičky žravou, vzbuzují spíše lhostejnost, takže plusové body přinesou jen některé nečekané momenty (brokovnice vstupující do návrhu plánu) a velmi řídká přítomnost lehce začerněného humoru. Třeba než se děním vyprofilované ústřední duo vydá na konci vstříc „záchraně“.. „Na to, že máte make-up z rybího mozku, vám to docela sluší..“