Vražedná terapie

HH

Tak sice jsem včera po shlédnutí uvažoval o 3 hvězdách, ale nakonec ještě jednu ubírám. Tenhle film totiž trpí vším, čím trpět může. Sice není úplně špatně natočen co se týká ponuré atmosféry či "hororových" záběrů, ale jinak je to jedno přilepené klišé na druhé. Jako by scénárista trochu tápal a podle osvědčeného receptu kradl tu, či jinde a od jednotlivých cizích nápadů utíkal tak rychle, aby si divák nestačil vzpomenout, kde už to vlastně viděl (jak říkal svého času Jaroslav Uhlíř: než si posluchač uvědomí, odkud to zná, musí skladatel uhnout jinam :-)) Ani herci to tentokrát moc nezachraňují, o hudbě ani nemluvě. ()

Heroine odpad!

Vzhledem k tomu, jaký to má slibný rozjezd, je tenhle film totální scénáristické zklamání. To opravdu nikoho nenapadlo nic lepšího, než to zakončit přesně tak, jak každý divák očekává už od začátku? ()

Raziel_cz

Natočené je to pěkně – velmi dynamickou, skoro dokumentární kamerou (Castle Freak, anyone?). Chce si to na ten styl zvyknout, ale úzkostný pocit, že je něco špatně, ve vás budí sám o sobě. V kombinaci s klaustrofobními interiéry Denverské státní nemocnice to pak funguje naprosto dokonale, nemluvě o dalších aspektech – postavy se chovají divně a úskočně, z filmu na vás mluví hlasy, o kterých nevíte, jestli je slyší i hrdinové, je to snímáno divnými záběry... Prostě atmosféra naprosto dokonalá a nejde se od toho odtrhnout, protože fakt chcete vědět, kam to povede. Jenže pak přijde konec a s ním dva zvraty. Jeden jsem sice čekal, ale k němu to směřuje, byl super a hodně by to bez něj ztratilo ztratilo. Druhý jsem nečekal – protože jsem si myslel, že bude mnohem chytřejší. A jo, já vím, že tenkrát se to svezlo po vzoru něčeho jiného (co všichni známe a nemůžu sem napsat ani název), a relativně nového a neokoukané, ale dneska je z toho šílené klišé a navíc si myslím, že hned ze začátku je tu setup pro mnohem divnější a zajímavější vyvrcholení, přesně v duchu, v jakém se Session 9 nese do té doby. Inu, člověk nemůže mít všechno. Ale stejně si to někdy rád zopáknu. ()

Andronikos

Civilne hrané i natočené, vyzerá to bezmála ako dokumentácia stavebných prác. Priznám sa ale, že ma dosť rušilo vedomie, že pracovníci (a nota bene majiteľ!) firmy, ktorá má na realizáciu objednávky minimalistický termín, by sa nechovali tak, ako to film ukazoval: sledujeme pracovanie pramálo hektické a vystresované (a scénicky vyslovene podreprezentované), navyše kontrastujúce s prevažujúcimi zdĺhavými debatami počas prestávok, medzi prácou apod. Presné žánrové zaradenie nie je asi podstatné, sám by som sa klonil viac k thrilleru než hororu, ale musím priznať, že v konečnom dôsledku ma tento film zaujal ako svojho druhu detektívka: po čase totiž začína byť jasné, že divák má, resp. môže v dobre vymedzenej skupine 5 "podozrivých" hľadať "vraha", a rôzne scénky vrhajú podozrenie na rôzne postavy. Detektívky programovo recipujem bez snahy o "správny tip", takže som si to odpustil i v tomto prípade, ale zaujímavý tento rys pre mňa bol. Kompenzoval mi zároveň to, čo sa na prvý pohľad zdá byť mainstreamovo najproblematickejším rysom snímky, a síce jej "epická šírka" a nudnosť (rozumej: nízka miera dejovosti). Záver a s ním súvisiace vypointovanie sú v kontraste s predchádzajúcimi minutami až prehnane krvavé (hoci pri porovnávaní s bežnými žánrovými produktmi množstvo "krvi" bezmála nestojí za zmienku), hlavne ale - aspoň pre mňa na jedno zhliadnutie - nie dobre čitateľné. Pomerne lacno pôsobí thrillerovo-hororové obohatenie filmu o "explicitné" exkurzy (s dejom v zásade nesúvisiace, ale tu sa v zmysle povedaného v predchádzajúcej vete môžem mýliť) v podobe audionahrávok sedení s jednou pacientkou a ešte viac resumé až pornograficky zafarbeného škandálu, ktorý vraj mal viesť k zatvoreniu liečebne. Mimochodom, to, že v nepoužívanom verejnom zariadení zostanú lekárske záznamy, je buď najabsurdnejším, alebo najdesivejším prvkom filmu. :) Ako je asi jasné, nemám na tento film jednoznačný názor. A fakt, že som bol "prinútený" ho sledovať na Štedrý deň 2018, rozhodnutiu rozhodne nepomáha. Váham medzi priemerom a miernym nadpriemerom. Nateraz sa, zaiste ovplyvnený taktiež až prekvapujúcu kladným hodnotením na ČSFD, prikloním k nadpriemeru. Ešte by som poznamenal, že v istom zmysle ma najviac zasiahli dva dialógy so sociálnym podtextom: Gordonova prosba na začiatku o dohodenie práce aj bez výberového konania, pretože tú prácu potrebuje, nasledovaná dobrovoľnou redukciou už redukovaného termínu na polovicu, a výchovný výklad pred Jeffom o "záložnom pláne", ktorý má takmer každý člen partie. Český dabing sa mi zdal hlavne v prípade nahrávok mizerný; originál by asi v tomto prípade bol býval rozhodne lepší. ()

..Anya

Od začátku má film velmi pěkně naběhnuto. Fajn herci, impozantní Zámek hrůzy, děsivé dějiny hadr... Jen s tou hrůzostrašnou atmosférou se mu to moc nepovedlo. Kromě krvavých záběrů vám Strašidelný dům nenažene strachu ani co by se za nehet vešlo. Řekla bych trošku promrhaný kapitál na vcelku úrodné půdě. Zhruba do poloviny filmu si připadáte, že jste na sluncem prozářené dovolené u strýčka Gordona a občas si zaběhnete do sklepa pro špetku margarity. ()

AngelG

Sice vždycky trvá, než se film dobere k nějaké silnější scéně.. ale když už tam je, tak to skutečně stojí za to.. a ačkoliv téma filmu neni zase něco zázračně originálního, tak to v sobě prostě cosi má.. temné podzemní šachty.. oprýskané potemnělé chodby blázince, ale nejvíce působivé (alespoň pro mě), bylo poslouchání pásek s výslechem jedné z pacientek.. protože anglický hlas "Simona" (kdo viděl,ví), mi zamrazil v těle snad poslední buňku.. ()

Pekisan

Horror, ktory vlastne nie je hororom. Jednoduchy, jednoznacny pribeh, stale vsak so silnym zaverom a pointou "zo zivota". Vsetko je to zalozene na atmosfere davno opustenej psychiatrickej liecebne a dokazeje, ze Anderson to vie a Mechanik nebola len nahoda. ()

cerbygerby

Od tohoto hororu jsem očekával více, ale vlastně bych řek, že jsem se ani trochu nebál, a navíc jsem pomalu i usnul, protože začátek byl strašně zdlouhavý a o ničem.. sice prostředí ústavu slibovalo pěknou podívanou, ale nekonalo se nic co by člověka mělo napínat, nebo děsit nedělo, prostě si tam banda chlápků přitáhne své věcičky a začne s úklidem, ale jak říkám pak se aspoň začlo něco dít... jenže k tomu bych měl taky výtky..vůbec nic nebylo vidět...až na jedno zabodnutí do oka..a to mi na tenhle film fakt přišlo málo, takže já musím hodnotit trochu sklamaně jen 3* a 45% ()

Kadas97

Na dva krát nepochopené, nudné a Horatio mi strašne liezol na city (asi mu chýbali pilotky). Nenávidím takýto typ kamery to mohli rovno Nokiou 3220 točiť. Zahodili obrovský potenciál, ktorý bol ukrytý v budove psychiatrickej liečebne a atmosfére, ktorú mohla tá budova navodiť. Lepšia atmosféra v blázinci bola už aj vo filme Nakažení smrtí. Moje hodnotenie po dvoch pozretiach 2 z 10 za ten lobotomizér do oka a nájdené audio nahrávky, ináč nuda, nuda, šeď, šeď! ()

Ondr@932

Celkem dobrý, atmosférický thriller. Ale horor to moc nebyl. Dalo se na to dívat. Chvílemi mi to přišlo moc ukecané, ale postupně začala se atmosféra zhutňovat a bylo to nakonec celkem dobrý. 60% ()

Dogfish

Podprůměrný horor. Banda robošů má uklidit bývalý blázinec od nějakých nebezpečných látek. Moc o tu zakázku stojí, proto ze 3 plánovaných týdnů jsou ochotni to zvládnout za jeden. Musí si ale máknout. To probíhá tak, že jeden poslouchá staré pásky nějaké schizofreničky - proč? Další čoruje stříbro, které se tam jen tak válí, další neustále vyhuluje zobák. Nikdo pořádně nehákuje, ale budova jak 5 pentagonů. No prostě horor, logiku nehledej... ()

Mngwa

Vůbec ne špatné mysteriózní psychodrama s docela dobře vygradovanou atmosférou od lehké, pozvolné předehry až po závěrečný naprostý mindfuck. Pomalejší počáteční tempo tady nebylo až tak na škodu, právě naopak - ten tíživý a stále se stupňující pocit, že se něco děje i během chvil, kdy se zdánlivě nedělo nic, byl prostě dokonalý. Stejně jako konec, který diváka nutí k zamyšlení, jak to tedy vlastně bylo? (tady nelze napsat nic dalšího bez spoilerů) A celé se to obešlo bez bombastických grafických efektů, monstýrek, šokantních kaskadérských scén nebo jakéhokoli tlačení na pilu. Dokonce můžu říci, že ten nepříjemný a mrazivý pocit se mi po dosledování ještě rozležel a ten konec mi pořád šrotuje v hlavě. Tvůrci tady dokázali vytvořit maximum s minimálními prostředky. ()

Lumberjack

Po shlédnutí bezvadného Mechanika jsem se pídil po dalších filmech tohoto režiséra. Poté na můj harddisk přistál Session 9. Ve srovnání s Mechanikem mu dávám o půl hvězdy méně (3,5), ale i tak má tento film super atmosféru a zajímavý děj... ()

fililipekk

Jupí,tak tohle se mi líbí.Jeden ústav + pět chlapíků = vskutku dobrá podívaná.Konečně mi po dlouhé době občas přeběhl mráz po zádech,jen víc takovýchto filmů. ()