Reklama

Reklama

Obsahy(1)

I v lásce platí pravidla aneb Těžký život rozhodčího. Americký komik Billy Crystal, známý mj. pravidelným uváděním oscarových ceremoniálů, se v 90. letech s úspěchem postavil na druhou stranu kamery. Jeho druhým režijním počinem je romantická komedie Zapomeň na Paříž, k níž ho podle jeho slov inspirovalo vlastní šťastné manželství – „chtěl jsem ukázat, jak ohromné ale také těžké může být manželství a co všechno musejí dva lidé podstoupit, když se opravdu milují“. Ve spolupráci s renomovanou autorskou dvojicí Lowell Ganz a Babaloo Mandel (např. úspěšné komedie Noční směna, Žbluňk, Špióni jako my, Rodičovství, Dobrodruzi z velkoměsta, Velké vítězství, Jako vejce vejci a naposledy EDtv) napsal příběh basketbalového rozhodčího, který se romanticky zamiluje, ale teprve po svatbě poznává, zač je toho loket... Billy Crystal sám hrával košíkovou při studiu na střední škole a jeho velkým přáním, jež si tímto sám splnil, bylo ztělesnit někdy basketbalového rozhodčího, neboť jejich práci dobře zná. Navíc se mu do příběhu hodil ten fakt, že rozhodčí tráví v sezóně hodně času na cestách, což do jeho manželství vnáší řadu problémů. Natáčení basketbalových scén bylo posvěceno funkcionáři NBA a ve filmu se také objevuje celá řada předních profesionálních hráčů, např. Charles Barkley, Kevin Johnson, Dan Majerle, Patrick Ewing, John Starks, Charles Oakley, Chris Mullen, Tim Hardaway, Spud Webb a Kareem Abdul-Jabbar. Crystalovou partnerkou ve filmu je Debra Wingerová, která do té doby vynikala především jako dramatická herečka (oscarové nominace za snímky Důstojník a gentleman, Cena za něžnost) a jejíž výrazný zastřený hlas Spielberg využil při tvorbě hlasového projevu E.T. – Mimozemšťana.
Příběh seznámení a následného manželství se odvíjí jako retrospektiva, kterou vypráví Mickeyho přítel Andy (Joe Mantegna) své snoubence Liz (Cynthia Stevensonová) v manhattanské restauraci, a kterou svými postřehy doplňují další páry jeho přátel Craig a Lucy (Richard Masur a Julie Kavnerová) a Jack s Lois (John Spencer a Cathy Moriartyová). Crystalův pohled na soužití pohlaví v lecčems připomíná Woodyho Allena, ovšem zbaveného filozofujícího nánosu a všudypřítomného existenciálního strachu. Zapomeň na Paříž sice pojednává i o vážných věcech, ale především je to komedie, která chce bavit (což se jí daří). V epizodní úloze Ellenina senilního tatínka září William Hickey (nominovaný na Oscara za postavu mafiánského Dona Corrada ve Cti rodu Prizziů). Film zdařile střídá situační humor (scéna s přilepeným holubem) s verbální komikou, jež v sobě mnohdy obsahuje hlubší podtexty, jako např. v Andyho pozoruhodně pravdivé replice – „manželství nemůže fungovat, když je jeden šťastnej a druhýmu je mizerně, v manželství má bejt oběma stejně… mizerně“. (Česká televize)

(více)

Recenze (50)

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Billy Crystal neni jako režisér marnej, dovede namíchat koktejl z partnerský reality tak, aby byla hodně povědomá těm, co už si zadali, a nenudila nedotčené, cinkne to vtipem, ironií i moudry, brčko jako by přihodil Woody Allen, čiší z toho na sto honů laskavost, ale na jazyk to nepadá, naopak. 4,5*. ()

Radek273 

všechny recenze uživatele

Originálně pojatý, retrospektivní příběh o seznámení rozhodčího s američankou pobývající v Paříži. Asi nejlepší a zároveň nejkomičtější pasáž celého snímku se zdá být ta, která ukazuje profesionální a hravý vztah rozhodčí-hráči. Jinak se však nejedná o nijak průlomový, zvlášť poutavý nebo napínavý film. Takže vlastně průměr. ()

Reklama

BarryLyndon 

všechny recenze uživatele

U My Favorite Wife jsem si říkal, že uměl vážná témata s lehkostí naposledy takhle dobře Billy Crystal a měl jsem pravdu. Je to uplně stejně screwball vtipný a přitom neuvěřitelně romantický s nádhernou Debrou Winger. Crystal mi tedy chybí, tohodle malýho vtipnýho chlapíka jsem měl rád. Je to asi nejvtipnější člověk, na kterého jste zapomněli. Měl výborné standupy a dost možná nejlepší Oscary. Ještě jednu větší šanci pro něj prosím! 8/10 ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Už jen protože jsem romantička tělem i duší, musím tomuhle příběhu dát vyšší ohodnocení i když zase tak naivní nejsem, abych si nebyla vědoma, že ne všechny příběhy končí jako tady. Cesta Mickey a Ellen nebyla vždycky posypaná jen samými růžemi a to bylo na tomhle příběhu moc prima, že občas vítr ty růže odvál a přišly chvíle tvrdé reality, které se jim někdy podařilo celkem dobře ustát, ale i ty druhé, kde došlo k oboustrannému selhání. A o tom je celý náš život, který je také někdy jak na houpačce a kdo ví, v jakém budeme zrovna životním rozpoložení, až půjdeme na nějakou podobnou párty, či sedánku. Billyho mám ráda a přesně tenhle typ chlápků mu sedne, sympaťák každým coulem, takže mu musíte fandit i kdyby jste nakrásně nechtěli a zapomenout na Paříž se fakt nedá, ať je pro nás ta naše osobní Paříž kdekoliv. ()

waits 

všechny recenze uživatele

Crystal je dobrý herec a prvotřídní moderátor a komik, režie je u něho výjimečnou záležitostí. Zapomeň na Paříž přesto nevypadá jako dílo začátečníka. Orámování příběhu vyprávěním přátel v restauraci vypadá jako nápad Woodyho Allena. Tak vytříbené dialogy jako u Allena v příběhu nenajdeme, Crystal ovšem není žánrově daleko. Na sobotní odpoledne výtečné, obzvlášť když pak v prime timu neběží zhola nic. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (1)

  • Sama sebe si zde zahrála celá řada v té době vynikajících basketbalistů, jako například: David Robinson, Kareem Abdul-Jabbar, Reggie Miller a další. Autentičtí jsou také trenéři a komentátoři, kteří si stejně jako hráči zahráli sami sebe. (haack)

Reklama

Reklama