Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh o tom, jak ukrást milion liber ve zlatě.  Henry Holland je solidní bankovní úředník, který dostane geniální nápad. Rozhodne se propašovat zlaté cihly v ceně milionu liber z Anglie do Francie v podobě Eiffelovek prodávaných jako suvenýr. Jednoduchý plán ovšem, jak už to bývá, ztroskotá na úplné maličkosti. Náhodou se šest těžítek z ryzího zlata dostane zpět do Anglie a jedno z nich dokonce do rukou policie. Lupiči podniknou všechno možné, aby se jich znovu zmocnili a zahladili stopy. Zpočátku realisticky působící příběh se pomalu přemění v absurdní frašku, která si zachovává typicky britský tón. Holland okrádá banku, v níž pracuje a vodí za nos celý Scotland Yard, ale dělá to s vlídnou zdvořilostí anglického gentlemana. V dnes již klasickém snímku září v hlavní roli Alec Guinness (Hvězdné války, Most přes řeku Kwai), jenž s oblibou střídal vážná dramata s lehkým žánrem. Kromě Oscara za nejlepší scénář získal film dvě ceny Britské filmové akademie (nejlepší film a nejlepší scénář). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (91)

Bigrambo 

všechny recenze uživatele

Výborný film o největší krádeži zlatých cihel v historii britského království aneb krást se dá i s noblesou a šarmem. Filmu, jenž je naplněn klasických anglickým humorem, vládne v hlavní roli skvělý Alec Guiness, jehož českého hlasu se skvěle ujal Oldřich Nový! Za zmínku stojí debut mladičké a krásné Andrey Hepburn, která se ve filmu asi na minutku mihla. Jestli máte, stejně jako já, rádi loupeže a britský humor, není nad čím váhat! ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Zločin se nevyplácí. Začne to zlatými cihlami, a končí pokusem okrást školačku. Objektivně za čtyři hvězdy, protože rozjezd filmu je docela pomalý, ale kvůli scéně, ve které Guinness uteče policistům tak, že se prostě zařadí mezi úředníky jdoucí do metra a splyne s nimi, musím dát pět. A vlastně taky kvůli Guinessovi samotnému, který si svoji roli dokonale průměrného úředníka "bez představivosti", vychutnal do poslední kapky. A film sám po půl století hořkne v ústech, neboť kam se Holland hrabe na dnešní bankovní žraloky ze City. Miliardové manipulace se sazbami, podvody, a policisté nikoho nepronásledují. ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

Docela jsem byl na tenhle snímek zvědavý, na to, jak je tenhle film s chytrým a oceňovaným scénářem vtipný, ale nemůžu si pomoct, já jsem se u něj prostě nebavil. Nenacházel jsem zde humor, který bych dokázal ocenit, spíše honičky mi přišly zajímavější a z hlediska akčního mě snímek bavil o něco více. ()

Krissty 

všechny recenze uživatele

Tak tento snímek se mi do vkusu trefit nedokázal.. Bylo to pro mě nudné, příšerně zdlouhavé a ke konci už jsem to měla puštěné spíše jako kulisu.. Já vlastně ani nemám co vytknout, jen mě to nebavilo a popravdě ani nezajímalo, jak to dopadne :) Ale aspoň už můžu říct, že jsem viděla první film Audrey Hepburn ;) ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Takový příjemně starosvětský film do dob, kdy zločinci nepotřebovali high-tech výbavičku nebo celý arzenál těžkých zbraní k uskutečnění loupeže a filmaři nepotřebovali bombastický rozpočet a smršť digitálních triků k vytvoření zajímavého bijáku. Zlaté věže představují chytrou a milou komedii na téma jak dva britští gentlemani naplánují a uskuteční loupež století, aby se zabezpečili na stará kolena. Už jen způsob, jakým dají dohromady svůj gang, je originální a velmi vtipný. Vůbec celá ta atmosféra Crichtonova filmu připomíná Sekvencovy Hříšné lidi města pražského s tím rozdílem, že tady jde o komedii, která v několika momentech, jako je pronásledování obou hrdinů policejním sborem, přechází do grotesky. Navíc potěší slušný dabing v čele s Oldřichem Novým. Příjemně krátká stopáž a nečekaná pointa. Celkový dojem (nebudu škudlit): 90 %. ()

Galerie (68)

Zajímavosti (9)

  • Původní délka činila 110 minut. (M.B)
  • Film vznikl v ateliérech Ealing Studios v západním Londýně.. (M.B)
  • Pendlebury (Stanley Holloway) říká: „Ze všech smutných slov jazyka nebo pera jsou ta nejsmutnější – Mohlo to být!“. Citát je převzat z „Maud Muller“, básně Johna Greenleafa Whittiera. (sator)

Reklama

Reklama