Reklama

Reklama

Sedm mečů

Trailer

Obsahy(1)

Na začátku šestnáctého století se moci v Číně zmocnilo Mandžusko a dosadilo na trůn dynastii Ching. Stále znovu a znovu propukající povstání v bojovnických společenstvích přinutí nově ustanovenou vládu zakázat všechna bojová umění, stejně jako jejich výuku či získávání řádů. Chamtivý a krutý prostopášník Ohnivý Vítr (Sun Hong-Lei), bývalý válečný hodnostář staré dynastie, vidí v této situaci možnost, jak utrhnout kus koláče pro sebe a začne pomáhat nastolovat nový pořádek. V čele armád pustoší severozápadní Čínu a chystá se dobít poslední odporující výspu staré civilizace, Vesnici Bojovníků.
Fu Qing Zhu (Chia-Liang Liu) je bývalý popravčí minulé dynastie, který se rozhodne učinit jeho řádění přítrž a zachránit tak pevnost Bowei. Společně s Wu Yuan Yinem (Charlie Yeung) a Han Zhibanem (Yi Lu) se vypraví na Mount Heaven hledat pomoc u Temného Žáru (Jingwu Ma), mistra meče vyučujícího skupinku bojovníků. Temný Žár se rozhodne jim pomoci a nařídí čtyřem svým nejlepším učedníkům - Chu Zhao Nan (Donnie Yen), Yang Yun Chong (Leon Lai), Mulang (Duncan Chow) a Xin Longzi (Liwu Dai), aby je následovali a pomohli. Tak je vytvořeno Sedm mečů. Když dorazí zpět do vesnice, odvedou všechny do bezpečí, ale veškerou vodu i jídlo otráví neznámý zrádce mezi nimi. A protože se blíží armáda Ohnivého Větru, musejí jej najít stůj co stůj a je jedno, jestli je to muž, žena, či láska... (monolog)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (71)

sniper18 

všechny recenze uživatele

Je to mierne nadpriemerný historický film. Má celkom dobrý príbeh o niekoľkých výborných bojovníkoch, ktorí spoja sily, aby ochránili svoju dedinu pred armádou zabijakov, ktorá si zarába zabíjaním ľudí ovládajúcich bojové umenia. Spracovanie je ale iba priemerné, film je zbytočne moc dlhý, má pomalšie tempo a viacero zbytočných scén, ale aj tak som sa po celú dobu nenudil. Prvá hodina a pol nie je ničím výraznejšie výnimočná, ale dobre sa na ňu pozerá, no potom sa to už zhorší a dejovo to prestane byť zaujímavé a už ide len o čakanie na koniec. Akcie nie je málo, ale je iba priemerná. Takmer vždy sa jedná o hromadné akcie s desiatkami bojovníkov, nájde sa v nich viacero dobrých nápadov a ani choreografia nie je zlá, ale akcia ma sklamala po vizuálnej stránke, miestami je neprehľadná a pôsobí dosť zmätočne. A sklamalo ma aj využitie Donnieho Yena, ktorý sa vo filme prvýkrát ukáže až po štyridsiatich minútach, ale aj tak takmer nič nepredvedie, až v úplnom závere už konečne dostane svoj priestor. Najviac sa mi páči akcia v stodole a spomínaný záver, aj ked´ na Yena je to podpriemer. Herecké obsadenie je celkom dobré, ale najviac priestoru tu majú menej zaujímaví herci. Donnie Yen má veľmi zvláštnu postavu a málo priestoru a záporáci ma skôr sklamali. Nesklamala ma jedine Charlie Yeung. Réžia tiež nie je moc dobrá, hlavne akčné scény sú horšie zvládnuté a technická stránka je skôr priemer. A ani prostredie filmu ma výraznejšie nezaujalo. Sedem mečov patrí medzi horšie ázijské historické filmy. Nie je to zlý film, určite neľutujem, že som si ho pozrel, ale nemá žiadny výraznejší klad, takže je prakticky len na jedno pozretie. Objektívna kvalita filmu- 60%, film sa páči mne na 62%. ()

Kimon

všechny recenze uživatele

Řekl bych, že tento akční snímek Jižní Korea/Hong Kong neúspěšně kopíruje hodně úspěšný film režiséra Akira Kurosawa Sedm samurajů z roku 1954. Ovšem snímek Akira Kurosawa má oproti tomuto plytkému akčnímu filmu z Hong Kongu hlubší myšlenku a zařazuje jej na rozdíl od tohoto do skupiny inteligentních filmů. Ostatně není to první pokus o zcizení námětu a scénáře. Další pokus se zapůjčeným scénářem bez patřičných práv si dovolil v roce 1960 režisér John Sturges, když natočil Sedm statečných. V případě Sedmi statečných to ovšem na rozdíl od Sedmi mečů dopadlo nanejvýš úspěšně, i když Sedm statečných se zcela jistě nedá porovnávat s oduševnělým částečně psychologickým dílem Akira Kurosawa. V případě Sedmi mečů se tedy jedná o typicky jednoduchý akční film tržního hospodářství Hong Kongu, který je zaměřený především na uchvacující akční scény bez ducha pro jednoduchého diváka s popcornem na klíně. Názorná ukázka toho, že ani nadměrný projekční čas nezvýší hodnotu filmu, jak si možná někteří tvůrci myslí. ()

Reklama

Vavča 

všechny recenze uživatele

Co je tento snímek vlastně zač? Rozhodně bych jako Adrian netvrdil, že Hark kráčí v Zhangových stopách historického bojového filmu. Je to poněkud jiný film . Nemůžete očekávat nic klišovitého a čítankového, tento film nebyl vytvořen, aby mohl zaujmout co největší počet diváků z celého světa. Postavy i jejich charaktery prodělávají vývoj nejsou úplně ploché a neživotné a nemají pouze úlohu dekorace nebo posunout se z bodu a do bodu b. Také celá stylizace kostýmů, soubojů, charakterů je drsnější, "špinavější", realističtější. Jsou zde dost brutální a násilné scény, které v "těch naleštěných" eposech neuvidíte, design zbraní je dosti neobvyklý a originální. Akční scény a choreografie by se však, neztratila ani v Zhangových filmech, finální souboj v úzké uličce je pouze třešnička na dortu, milovníci wu-xia nebudu zklámáni. Navíc jsou zde dovedně nasnímány akční sekvence s koňmi, které jsem od Klanu létajících dýk tak působivě ještě neviděl. Každý charakter sedmi mečů je něčím jedinečný, nejen jejich zbraně, ale i styl boje. Herecké obsazení je také výborné, Donnie Yen má charisma na rozdávání, jeho charakter je právem nejsilnější a nejvíce cool, jako druhý nejdůležitější bojovník je tu pohodářský a přemýšlivý Leon Lai. Charlie Yeung v roli zpočátku dojemně neohrabané šermířky s novým mečem. Silný dojem vyvolá i opačná strana hlavní záporák je chytrý generál se sexy pobočnicí, která má sestřih donského kozáka oba ve svých rolích mají značné charisma. K tomu máte nádherné exteriéry velehor, polopouště, horských údolí a hory Tian ve všech ročních obdobích, vizuální stránka a práce kamery je prostě úchvatná. Kenji Kawai složil velmi chytlavé ost, jehož motivy jsou návykové, prostě nepustí, fakt síla. Doporučuji pustit si to dvakrát. I mě by zajímala nesestříhaná 3,5 hodinová verze. Ale i tato sestříhaná verze má svoje kouzlo a atmosféru. Teď pár poznámek: film vychází z wuxia novely z druhé půle 50.let, která si vzala za jádro příběhu historickou událost o zákazu bojových umění po nástupu nové dynastie v roce 1664. Pokud vím Tsui Hark chystá film číslo 2 z původní zamýšlené trilogie. Komu se film a jeho svět líbil má možnost podívat se na sérii http://wiki.d-addicts.com/Seven_Swordsmen http://www.csfd.cz/film/258644-seven-swordsmen/ Která ovšem také bude mít pokračování. ()

Adrian 

všechny recenze uživatele

Hark v Zhangových šlapajách epického, historického bojového filmu, ktorý až nezdravo tlačí na pílu takmer vo všetkých smeroch. Menej niekedy býva viac a pre mňa z tohto filmu ostane v pamäti rozhodne súboj "na stenách úzkej uličky". I keď som zvedavy, ak sa mi raz dostane do rúk nezostrihaná cca 240 min. verzia, nakoľko dokáže eliminovať slabiny kinoreleasu. ()

imf 

všechny recenze uživatele

Tsui Hark se bohužel nedokázal vzpamatovat ze své režisérské dovolené, která trvala pár let a ambiciózním "remakem" Sedmi statečných dokázal, že mu jaksi ujel vlak. Sedm mečů má tempo, kterému by se posmíval i hlemýžď, ale když se opovážíte mrknout, možná o něco přijdete! Hark zkrátka i v dvou a půl hodinové stopáži (původně měl snímek trvat čtyři hodiny, předloha je obrovská bichle, dalo by se podle ní natočit deset filmů) využívá dost ostré odbočky a zkratky, takže po hodině budete otupělí, aniž byste poznali jakoukoliv z postav, prostě jen víte, že jsou to machři a chtějí pomoct vesničanům. Kéž by alespoň to machrování během akčních scén bylo přesvědčivé, ale Hark jako by ztratil cit pro rytmus střihu a své pověstné kamerové nájezdy... z filmu se postupně vytratí jakýkoliv náznak výjimečnosti. Jediný kdo z toho vyjde s hrdým štítem je Donnie Yen, který si vydupal vynikající akční scénu v úzké uličce a jehož postava se dočkala nějakého uzavření. Všichni ostatní jsou jen matnými šachovými figurkami v mimořádně nudné a dlouhé partii. Dokoukal jsem to jen z úcty k režisérovi. Podruhé už se ale mučit nenechám. (5/10) ()

Galerie (50)

Zajímavosti (9)

  • Ačkoliv si snímek zakládá na uceleném fiktivním příběhu, nepostrádá základní prvky tradičního čínského wuxia příběhu, tzn. hrdinsko-romantické novely, "Qijian Xia Tianshan". Ta se po částech čtenářům denního tisku představovala od 15. 2. 1956 do 31. 3. 1957 v hongkongských novinách Ta Kung Pao. Autorem dnes již tradiční novely není nikdo jiný, než jeden z průkopníků tzv. nové spisovatelské školy wuxia příběhů, Liang Yusheng ("Baifa Monü Zhuan" (白髮魔女傳), "Xiagu Danxin" (俠骨丹心). (Conspi)
  • Cheung Chi-sing, výkonný producent snímku a zároveň hlavní scenárista, předložil filmovému studiu svoji první verzi scénáře, která pracovala s materiálem délky přesahujícím čtyři celé hodiny. Filmový distributoři se pochopitelně obávali, že by s takovou délkou mohly nastat během promítání určité potíže, a tak se Chi-sing rozhodl pro alternativní zkrácení. To se dočkalo alternativy v podobě dvou verzí; 150 minutové a 120 minutové. A protože 120 minutová verze nedokázala pokrýt veškeré důležité vztahy mezi jednolitými charaktery, rozhodli se filmový zástupci pro verzi 150 minutovou, kterou nakonec diváci po celém světě měli možnost shlédnout. (Conspi)
  • Snímek měl představovat úvodní část historické šestidílné ságy, tzv. hexalogie. To se ale nakonec nestalo. Ačkoliv Tsui Hark na filmovém scénáři dvojice následujících snímků pilně pracoval i v době, kdy se primárně zabýval jinou filmařskou prací, zasvěcení pracovníci ještě v roce 2008 pevně věřili, že Tsui svoji představu dotáhne do zdárného konce. Nicméně ani v roce 2011 se žádného zdárného konce nikomu z nich nedostalo, neboť Tsui o žádných pokrocích do této doby nikoho neinformoval, a protože za dobu čítající takřka několik dlouhých let Tsui nepodal žádné zprávy o případném vývoji, či nejednal s žádnou z filmových společností o výrobě, které zřejmě díky nevýrazné divácké pozornosti původního snímku neměly o výrobu snímků navazujících žádný zájem, další vývoj původně zamýšlené hexalogie se nikým již neočekává. (Conspi)

Reklama

Reklama