Reklama

Reklama

Padlý idol

  • Velká Británie The Fallen Idol
Trailer

Obsahy(1)

Psychologické drama milostného trojúhelníku, viděné očima malého chlapce ,se odehrává na francouzském velvyslanectví v Londýně mezi majordomem, jeho ženou a jeho milenkou. Chlapec poznává, že jeho vysněný idol zdaleka není dokonalý. (Hans.)

Videa (1)

Trailer

Recenze (19)

Aky 

všechny recenze uživatele

Skvost, nádhera. Graham Green převedený na plátno, jak si zaslouží a jak byl určitě spokojený. Příběh začíná jako idylický život v bohatém domě, napětí v něm narůstá pomalu a nepozorovaně až k závěru, kdy už drnčí jako napjatá tětiva. Herci jsou naprosto dokonalí, člověk zcela sdílí jejich nálady, obavy, prostě ohromný zážitek. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Asi som mal väčšie očakávanie, než film nakoniec ponúkol. Za prvé, žiadny trilerový prvok sa vo filme nevyskytuje, ide o klasickú drámu na pozadí jednoduchej polokriminálnej zápletky. A za druhé, filmu chýbal silnejší motív. Síce nenudil, aj keď som sa toho po zdĺhavejšom začiatku trochu obával, ale jeho tempo ostávalo nevalné. Žiadny z hercov nijako nevtŕčal a s výkonmi niektorých hercov som bol až nemilo prekvapený, ako sú odfláknuté. Snáď len pôvabná Michèle Morgan stála za pozornejší pohľad. "Chlapec poznáva, že jeho idol zďaleka nie je dokonalý" - toho chlapca som mal mnohokrát chuť sfackovať, čo sfackovať, rovno zobrať remeň a naložiť mu tak, že by si týždeň nedokázal sadnúť, tak bol problémový a otravný. Jeho prejav bol naviac neprirodzený. Škoda, že to nešlo sfilmovať bez neho. Zostala tak aspoň dobrá starosvetská atmosféra. ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Poviedky ci novela ci roman ci co od Grahama Greena ma vskutku zaujal. Do thto filmu mal rezsier Carol Reed na konte len kvalitny film The Young Mr. pitt  1942 a priemerne filmy ako A girl must live 1939, Night train to Munich 1939  a Girl in the News 1940. Milostne trojuholniky som vo filmoch videl uz velakrat, no tuna ide o milostny trojuholnik z uhla pohaldu amleho chlapca kdesi v Londyne 40. rokov minuleho storocia. Suhlasim, ze prvych skoro 40 minut sa nic nedeje, uvod je to dlhy a reziser si dal zalezat, aby sa vecu budovali len postupne. No po 40. minute to uz slo, hoci na rozdiel od 3rd mana je tuna vacsian scenok interierovych. No nic, Reed vedel filmovat, dialogy su namakane /hlavne ako pisem od 40. minuty, dovtedy je to vlekla nuda/. Celkovo ale hodnotim ako jeden znajlepsich Reedovych filmov, perfektna konzervacka   100 % ()

Sandiego 

všechny recenze uživatele

Čekal jsem thriller ve stylu Hitchcockova Ani stín podezření - tedy rafinovanou variaci na hru kočky a myši. Padlý idol je však spíše tragickým melodramatem, viděným očima malého chlapce, který příliš neuspokojuje, co se týče budování napětí a jeho vyvrcholení je překotné a ne zcela naplňující po předchozí pomalé gradaci. Po filmové stránce však snímek působí až labužnicky - práce s hloubkou ostrosti, vynalézavá kamera pracující s rakurzy a přebírající subjektivní dětský pohled, noirová atmosféra, někdy dosahující až hororových kvalit. Navíc herecký výkon malého chlapce je velmi přirozený a plně přispívá sympatické snaze snímku vytvářet vnímání světa odpovídající jeho věku - tedy s určitou naivitou, nechápavostí, zvídavostí i nepokryteckou upřímností. Rozhodně pozoruhodné dílo dobové kinematografie, ale Reed se přeci jen více vytáhl následujícím Třetím mužem. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Filmový oldschool se vším, co k tomu patří (kostýmy, účesy, soundtrack, černobílá kamera, naprostá převaha interiérových scén...). Rozjezd mi přišel poněkud nezáživný a uvažoval jsem dokonce, zda se na to nevykašlat. Jméno Graham Greene mě však přimělo doufat, že ten film přece nemůže být špatný, což se nakonec potvrdilo - film mě začal bavit v momentě, kdy si Baines přivede Julii na ambasádu, tzn. teprve v 38. minutě. Vše, co poté následuje, už je zcela skvostné, a film zde dává zapomenout jak na nudný začátek, tak na to, že od jeho vzniku už letos uplynulo 70 let. Ačkoli mě postava malého Phillipa postupně začínala iritovat - v závěrečné scéně už je zcela nesnesitelný! - nápad založit film na konfrontaci dětského a dospělého světa a jejich subjektivním vnímání reality, mi přišel velmi nosný, a vzdáleně mi připomněl klasický Kurosawův snímek Rašómon z r. 1950. Za sebe jsem tak velmi rád, že jsem se o tomto filmu dozvěděl, a jeho zhlédnutí pro mě nakonec bylo nečekaně obohacující. ()

Galerie (62)

Zajímavosti (3)

  • Scénář napsali WIlliam Templeton a Lesley Storm na motiv povídky Grahama Greenea "The Basement Room". (KlonyIlony)
  • Fascinace Filipa (Bobby Henrey) tím, co se děje za "zelenými polstrovanými dvěřmi", vychází z Greenovi osobní fóbie právě z tohoto druhu dveří, kterou měl v děství. V mládí za dob, kdy jeho otec pracoval jako školník, žil Greene právě za takovými dveřmi, které pro něj symbolizovali hranici  mezi domácím a školním životem. "Zelené polstrované dveře" v anglické literatuře často odkazují na část domu vyhrazené pro služebnictvo. (KlonyIlony)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno