Být šťastným – to je to pravé životní dobrodružství... Příběh podle světového bestselleru Johna Irvinga začíná v roce 1944, kdy se zdravotní sestra Jenny (G. Closeová), co se nechce upsat manželství, ani být nijak vázaná na muže, vyspí s umírajícím vojákem T. S. Garpem, aby počala dítě. Z tohoto aktu vzejde syn pojmenovaný po otci Garp (R. Williams), který své dětství prožívá s matkou na univerzitním kampusu a sní o tom, že se stane pilotem jako jeho otec. Poté co vyroste, se však rozhodne stát spisovatelem a odejít do New Yorku. To namotivuje i matku, a ta začne psát o vlastním životě. Její debut se svérázným pohledem na život a sexualitu se stane hitem a feministickým manifestem, co z Jenny učiní kult. Garp se také snaží, ale jeho knihy nejsou ani zdaleka tak úspěšné jako ty matčiny, z jejíhož stínu se není sto vymanit, to mu však nijak nebrání hledat životní optimismus a užívat si života, tak jak to jen jde, i přes nástrahy osudu… (Česká televize)

mortak

Jedna stará scénáristická moudrost praví, že když vypravujete historku o muži, kterému useknou hlavu, nemůžete skončit na cestě k popravišti. Hillovi se podařilo odstranit z knihy veškeré koření a šťávu a výsledný pokrm je bez chuti, zápachu, prostě rozteklá kašovitá hmota. Z Irvingova nekompromisního odhalování všeho z Garpovy životní cesty udělal večerní selánku pro moderní babičky, které sice nejsou tak úzkoprsé jako za starých časů, ale vše se jim musí servírovat předžvýkané s certifikátem nezávadnosti. ()

Chasm

Já tu knihu tak miloval..:( Neměl jsem se na ten film dívat... George Roy Hill neměl tolik štěstí ani odvahy jako Hallstrom a jeho nápad - zfilmovat Irvingovo veledílo - dopadl zoufale... jediné co mohu vyzdvihnout byl výkon Glenn Close... Williams se sice snažil, ale nemnoho současných herců by zvládlo zahrát tak komplikovanou postavu jakou je Garp, a tak mu nebudu ani nic vytýkat... ()

Movie Gourmet

Svět podle Garpa? Nechápu. Spíš by se ten film měl jmenovat "Svět podle Jenny Fieldsové", Garpovy mámy. Skoro bych chtěl napsat: "Kdo nečetl knihu, nepochopí.", ale nebyla by to tak úplně pravda. Román, který ve své době znamenal revoluci a byl něčím podobným (podobným fenoménem), jako je dnes třeba Harry Potter. Otevřeně se v něm hovoří o sexu (to však ale i v jiných knihách, vzpomeňme např. Milence Lady Chatterley(ové) od D.H. Lawrence, 1928), ale hlavně zde jde o práva žen a doslova feministickou revoluci. Knižní předloha poměrně náročná na zpracování se dočkala své filmové podoby a řekl bych, že výsledek není sice nějak extra skvostný, ale není ani špatný a zaslouží si pozornost. Dobrý scénář a režie byli prostorem pro takové hvězdy jako je přesvědčivý Robin Williams, výborná Glenn Close a v roli Roberty uvěřitelný John Lithgow. Námět filmu neřekne mojí generaci a těm následným vůbec nic a je to již poměrně dlouhou dobu, co přestal být ve většině zemí světa aktuální, přesto... Vidět dobré filmové zpracování kdysi velmi slavné knižní předlohy není vůbec na škodu a nebude to ztracený čas. Verdikt: 3 1/2* a 75 %. PS. Zajímá-li Vás, jaké to je žít značnou část svého života pod vlivem a dozorem vlastní mámy, první polovina filmu Vám to zodpoví. ()

heyda

Knihu neznám, ale film na mě docela zapůsobil. Herci byli skvěle vybraní a natočeno to bylo taky obstojně. Nejsilnějším momentem byla asi nehoda a to, co jí předcházelo i co po ní následovalo. Akorát mám takový pocit, že ta část po narození dcerky (asi posledních 20 minut) už byla jaksi navíc. Samozřejmě jde o přepis knihy na filmová plátna, ale mě už to ke konci nebavilo a celý vrchol filmu se odehrál podle mě ihned po nehodě. Přesto mám pocit, že jsem zrovna dokoukal něco víc než jen průměrného a proto hodnotím tak, jak hodnotím. 75% ()

Han22

Knihu jsem nečetl a ani jsem netušil že existuje, o filmu jsem věděl jen že je slavný a vůbec o čem je. Takže jsem poměrně spokojený. Svět podle Garpa je takový milý příjemný filmík, někde mezi komedií a dramatem se skvělým Robinem Williamsem, kterému role padne přímo na tělo a v takových věcech ho mám nejradši. Skvělý je i Lightgow v netradiční roli a Closeová. Osobně se mi více líbil začátek a první půlka z dospívání, historka o stvoření Garpa je nezapomenutelná, stejně jako balení pozdější ženy, potyčky se psem. Později to začne být takový moc vážný a ve finále se odehrává jedna tragédie za druhou, přišlo mi to až trochu moc a docela se mi to do takovýho filmu nehodilo. EDIT 2024: Poetická filmařina s výborními herci (Lightgow hrající ženu, debutující Closeová od mládí po starší paní, ale i Hurtová a samozřejmě Williams). Na víceméně rodinnou komediálně-dramatickou ságu neskutečně tragické. A hlavně bizarní - kde jinde uvidíte ukousnutý penis či psí ucho, piano padající na člověka či letadlo zaparkované v nově koupeném domě. Zkrátka "jiný" ale výborný film. ()

• Cameo si zde střihl autor knihy John Irving jako rozhodčí wrestlingu. Cameo zde měl i režisér George Roy Hill, a to jako pilot letadla, které se zřítí do domu. (CliffLee)
  • John Irving komentoval první pokus převést jeho knihu "Svět podle Garpa" na filmové plátno slovy: „Nevadí mi, co tam dali, ale to, co vynechali. Je to jako by hodili rodinu do pračky, ale čekal jsem neco horšího.“ (Zuzanka.R)
  • Glenn Close hrála matku Robina Williamse, přestože je jen o 4 roky starší než on. (CliffLee)