Sport na Ukrajině

Dokumentární / Sportovní
Sovětský svaz, 1951, 53 min

Režie:

Michail Sluckij

Sovětský dokumentární barevný film střední metráže o rozmachu tělovýchovné a sportovní činnosti na Ukrajině. Zaznamenává vynikající výkony předních ukrajinských sportovců, zdůrazňuje základ sovětské tělovýchovné soustavy discipliny odznaku GTO Připraven k práci a obraně", a všímá si vzrůstající oblíby různých druhů sportu nejen u pracujících v průmyslových městech, ale i u ukrajinských kolchozníků. (FILMOVÝ PŘEHLED 16 / 1953) (oficiální text distributora)

ripo

„Naše země pracujících potřebuje milionové armády lidí fysicky silných, lidí vůle, odvážných, energických a houževnatých; jim patří budoucnost, jejich ruce budou bojovat za právo stavět nové základy lidské společnosti", — jsou slova V. I. Lenina. Sovětští lidé dobře pochopili, jak výchově takovýchto lidí napomáhá tělovýchova, organisovaná v nejširších vrstvách pracujících. Barevný dokument „Sport na Ukrajině" poskytuje poučný přehled o správně prováděné tělovýchovné činnosti na Ukrajině. Znovu si při jeho promítání uvědomujeme, jak nové pojetí sportu a tělovýchovy v Sovětském svazu se příkře odlišuje od provozováni sportu v kapitalistických státech, kde je více nebo méně v rukou obchodních spekulantů, kteří mají na zřeteli především finanční efekt a pramálo jim proto záleží na takových věcech, jako je získání co největšího počtu lidí pro aktivní sportovní činnost nebo využití tělovýchovy a sportu pro zvýšení pracovní zdatnosti a branné schopnosti všeho lidu. Film také přesvědčivě dokazuje správnost zásady, že jen při masovém provádění sportu se může v konečných výsledcích dospět k takovým úspěchům, jakých dosáhli sovětští sportovci na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952. Filmový přehled 16/1953 ()