Televízna inscenácia o životných osudoch jedného z prvých archeológov na Slovensku baróna Hoeninga. Tento príbeh sa odohral na sklonku 19. storočia v okolí Púchova. Je to zvláštny príbeh o človeku, ktorý sa podujal vykopať minulosť. Bol barónom, dôstojníkom, statkárom ale aj hráčom a dobrodruhom. Nakoniec všetko obetoval jedinej vášni - archeológii. Domnieval sa, že v okolí Púchova našiel pozostatky dilúvia, staršej doby kamennej, a sám sa dokázal korigovať podľa jediného nálezu - bronzovej spony. Je to príbeh o človeku, ktorý veril, že sa mu splnil jeho životný sen, no v záujme pravdy sa ho vedel zriecť. (oficiální text distributora)

majo25

Kvalitná inscenácia o amatérskom archeológovi, ktorému sa práve na našom územi podarilo urobiť niekoľko skvelých objavov a vlastne objavil jedno z najstarších archeológických nálezísk na našom území, keď nie najstaršie. Herecky dobre obsadená, scenáristicky na televíznu inscenáciu prepracovaná a takmer po celý čas pútavá. Plusom sú aj humorné vložky. ()

Autogram

Televízna inscenácia o priekopníkovi archeológie na území Slovenska, vo vtedajšom Uhorsku, aj takáto perlička sa občas urodí v televízii. Emil Höning bol aj dobrodruh a hráč, bez toho by sa nemohol pustiť do niečoho tak nezvyčajného ako vykopávky v zaostalej uhorskej krajine. Spolu so ženami a intrigami to dáva inak nudnej téme šťavu. Film má spád, zaujímavé charaktery, dobrých hercov aj scenár, takže spokojnosť. –––– Jeme samé sedliacke jedlá a sedliaci sa nám stále mocú popod nohy. Strašné, Filoména. Strašné! A pán barón kopú. Bojím sa, že nakoniec nevykopú nič. –––– Čo je na tom za vzrušenie vyhrabať zopár črepov a kostí. Neurazte sa, pán barón, ale kosti u nás vyhrabe každé psisko. –––– Dedo, my spolu toho predpotopného človeka ešte nájdeme! ()

Hombre8

Obsah distributora je výstižný, snad až na to, že se spíše jedná o životopisný film. Další informace přinesl spoluautor scénáře Pavel Dvořák například ve svém cyklu Stopy dávnej minulosti (k dispozici na YT). Film není příliš atraktivní, táhne ho v podstatě jen samotný Leo Haverl. Ostatní hlavní postavy jsou veskrze negativní jak ve smyslu příběhu, tak i hereckém. ()

IdaHutt

Snímek se všemi předpoklady k úspěchu: zajímavé téma, výborní herci, účast skvělého scenáristy - Jaroslava Dietla, a přece - nevím proč - ve výsledku vznikla únavná, bezbarvá, nudná inscenace. Nejspíše kvůli monotónně, staticky pojaté kameře a lhostejné atmosféře, v níž asi pospával jak režisér, tak herci. ()

sportovec

Pozoruhodné upozornění na nevšedního amatéra, který pro rozvoj slovenské archeologie a prehistorie vykonal mnohé s výtečným Haverlovým výkonem v titulní roli. A současně smutné svědectví o rozvratu kvality slovenského dramatu i scénáristiky. Ale i to se už stává "jen" historií. ()