Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Malá Terezka přijíždí na prázdniny k babičce a dědovi, kteří tvoří svéráznou dvojici. Zatímco děda Malý, vesnický všeuměl, se celý život pokouší, samozřejmě marně, létat na rogalu, jeho žena vše shovívavě pozoruje a v klidu přitom pokuřuje doutníky. Prázdninová pohoda však netrvá dlouho. Místní zbohatlík a nepoctivec Napakunk chce, aby mu děda vyřezal sochu jeho dcery Pepiny v životní velikosti. Děda však odmítne. Pepina je totiž tak tlustá, že nenajde tak silné dřevo. Další den proto Napakunk porazí památnou lípu, pod níž se kdysi děda seznámil s babičkou, a přiveze ji dědovi. Ten ho však vyhodí a rozzlobený lakomec v noci zničí strašidelný park, který děda vyrobil pro Terezku. Té se podaří zachránit jediné dřevěné strašidýlko, Cvikýře. Ten nečekaně obživne a předvede Terezce své zázračné dovednosti. Nemůže sice konat dobré skutky, jen strašit, ale i toho dokáže Terezka využít. Od té chvíle se Napakunk stává obětí soustředěného útoku zlomyslných kouzel. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (90)

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Film mého dětství. Vždycky jsem potají záviděl malé Terezce ty strašidla, jak pro ní její děda udělal :-). Zajímavá herecká dvojice Hrušínský st.-Štěpánková, která působí dost různorodě a komicky. Nesmím také zapomenout na let rogalem a nežádané obarvení vlasů malé Terezky. Nevím proč, ale když někdo řekne, že tetování a resp. snaha zbavit se ho je bolestivé, vždy si vybavím scénu s panem Dočolomanským... ()

Jirkacek 

všechny recenze uživatele

Snímek Strašidla z vikýře o malé Terezce na prázdninách u babičky se mi vždy docela líbil, i když to pro mne není TOP pohádka. A vzhledem k průměrné kvalitě ani nemůže být tou nejlepší, možná protože zde chybí zámky, princezny a pohádkové bytosti. Ty zde zastupuje pouze dřevěné strašidýlko, které občas čaruje a spíše pomáhá, než že by někomu ubližovalo. Dále je tu spousta dalších postav - svérázný děda v podání Rudolfa Hrušínského, který se snaží postavit rogalo na domácí způsob a jeho manželka Jana Štěpánkvá v klidu přitom pokuřuje doutníky. Nejlegračnější ovšem podle mne je místní zbohatlík Napakunk, který šidí v obchodě zákazníky a jemuž strašidýlko nejvíce ztrpčuje život. Občas je ve filmu díky tomu legrace, kterou umocňuje místní mladík Michal Dočolomanský, v té době hodně populární herec. I když mne tedy tato pohádky nevadí, moc se na ni nedívám, protože mi zde chybí jak kvalita, tak ta pohádkovost jako taková. Spíše se jedná o prázdninový příběh s lehkým nádechem nadpřirozena, který neurazí a lehce pobaví. Strašidla z vikýře tak za to ode mne dostávají průměrné tři hvězdičky ***. ()

Reklama

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Na tu dobu jedna z těch moderních filmových pohádek která mě nikdy nějak moc významně nezaujala a nenadchla možná jsem byl už tenkrát přeci jenom trochu náročný divák. Trochu zmatený děj kdy figurka strašidýlka Cvikýře ožije aby následně došlo k napravení vesnického hrabivce a zbohatlíka. Nevim jestli byl účel tohoto filmu pobavit tehdejšího nezkušeného dětského diváka či ho trochu znejistit a uvést do rozpaku a dezorientace. Za roli dědy Malého který to trošku oživil a za hlas J. Bohdalové jakožto strašidýlka Cvikýře dávám nakonec za 2*. ()

nash. 

všechny recenze uživatele

Malá docela milá dětská komedie, s tuctovým námětem potrestání lumpa za pomoci nějakého toho nadpřirozeného blbnutí, které dodávají jiskru především skvěle ujetí prarodiče v podání vynikající dvojky Hrušínský a Štěpánková a kde mě asi nejvíc štvala Bohdalová, která svým děsným hlasovým projevem zničila postavu neobvyklého strašidýlka. ()

dopita 

všechny recenze uživatele

Je to typickej dětskej snímek z dob komunismu, a to nemyslím nijak špatně, protože tehdá sme uměli udělat parádní filmy pro děti a mládež. Pro mě je to srdeční záležitost, viděl sem to eště jako prcek a hrozně se mi to líbilo. Včera sem to viděl znova a pocity mám stejný jako kdysi, i když tam dnes už vidim spoustu nedostatků, nemůžu jít pod čtyři hvězdičky. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (4)

  • Natáčeno v obci Machová v okrese Zlín. Dále v obcích Kojetín a Mysločovice, na zámku Račice, lomu Drysice a Kroměříži. (Vitex26)
  • Vůz, v kterém ve filmu jezdil Napakunk (Josef Somr), byl Mercedes Benz W 123 vyráběný od roku 1976. (JARDAHONDA)

Reklama

Reklama