Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Krimi
  • Dokumentární
  • Akční

Recenze (3 104)

plakát

Epilog lásky (2020) 

„Konvertovala jste, když jste se vdala?“ - „Ano.“ - „Jak se v tom cítíte?“ - „Jak se cítím? Nevím. Nosím tohle oblečení déle, než jsem nosila jiné.“ - „Muselo to být těžké. Vše to na sebe přijmout.“ - „Tehdy jsem pro svého manžela udělala něco, co by nikdo jiný nedokázal.“ Jenže ani to manželovi nestačilo…Před zhlédnutím jsem se snažil co nejvíc oprostit od svých předsudků (konvertování k jakémukoliv náboženství kvůli partnerovi mě silně dráždí). Což se mi naštěstí podařilo. Díky tomu můžu film docenit. Jde o drama velmi komorní, úsporné, s pomalým tempem a niternými pocity. To utváří ideální podmínky pro to, aby se divák co nejvíc dokázal napojit na hlavní hrdinku Mary, ale nejen na ni. Divák musí přistoupit na to, že se jí daří hrát svou absurdní roli a získat si důvěru. Pokud to přijme, začne jí fandit, aby se neprozradila příliš brzy, neb se pohybuje na tenkém ledě. A platí, že morálka je opravdu velmi subjektivní. Přesto reakce všech protagonistů se dají pochopit. A konec s kazetou je zas velmi lidský…snímek zaujal, dám slušné 4*.

plakát

Rychlochůze (2014) 

„Chci s vámi mluvit, kluci. Máma se starala o vaši výchovu, já o tom nevím ani ň. Tak jsem myslel, že teď už jste velký kluci. Pojďme se domluvit, že aktuálně jsme dospělí, a každý z nás tří se bude starat sám o sebe.“ Přinést čerstvému vdovci chlast a porno časopisy je opravdu svérázný způsob vyjádření upřímné soustrasti…bohužel to však byl také 1 z mála momentů, který mě skutečně pobavil. Jako největší problém Rychlochůze vnímám jeho nepříliš fungující žánrové ukotvení. Mnohdy nešťastné přepínání mezi smutným dramatem, a naopak odlehčenou tragikomedií sázející na pubertální humor dospívajících dětí docela dřel. Nedokázal jsem se na to emocionálně naladit, a to ani na postavy, které mi nebyly příliš sympatické (jen tu musím podotknout, že ve zdejším obsazení neuvedený Dencik je opravdový herecký chameleon a dokáže zaujmout v jakkoli úchylné, klidně i vedlejší roli). Minul mě i konec. Oceňuju sice Martinův závěrečný, zcela výmluvný pohled, ale hodnocení už nezachrání. Za mě podprůměr, od Opleva jsem zvyklý na jinačí kvalitu.

plakát

Neviňátka (2021) 

„Ty s mámou byste něco takového nikdy neudělali, že ne?“ - „Neudělali! Ido, samozřejmě, že ne! Neměla bys tak přemýšlet. Samozřejmě bychom ti nikdy neublížili. Víš…její matka byla nemocná, měla…bludy v hlavě.“ Jenže proti bludům v hlavě se těžko brání, když vám je tam někdo nečekaně nastrčí…Režisér Eskil Vogt mě zaujal už svou prvotinou Slepá. Od Neviňátek jsem tedy čekal podobně neotřelou podívanou. A dostal ji. Není to přímo horor, ale to znepokojení diváka, kam až dítka (především tedy Ben) mohou zajít, narůstá. Už zhruba po hodině film navíc postoupí na novou úroveň zla (soused), která ale snímek posune někam, kde předtím nebyl, i co do pravidel samotného fikčního světa. Vůbec to fungování schopností dětí v tomto dílku občas hapruje, což je škoda. Kapitola sama o sobě je pak závěrečný epický (ne)souboj, který ale má cosi do sobě přesně v téhle podobě (s reakcemi ostatních dětí). Celkově ovšem tenhle film díky místy mrazivé atmosféře a dost zajímavému pojetí nemám sílu strčit do průměru, takže dám ještě slabší 4*.

plakát

Dcera (2015) 

„Měla bys mu to říct dnes večer. Zaslouží si to vědět. Pravdy se bát nemusíš.“ Jistě, tedy pokud to nezničí život všem okolo, že…Obyvatelé jednoho města by si žili docela klidně, kdyby se zrovna nezavírala místní pila. Ale tahle nepříjemnost není nic proti tomu, co způsobí jeden návrat. Sice se pak zdánlivě jeví, že je vše v pořádku, ale divák od chvíle, kdy se dozví jistou informaci při posezení u ohně, začne tušit, odkud asi vítr vane. A hádá správně, takže jen čeká při oddalování nevyhnutelného, co to se všemi udělá. A postupně se z Dcery vyklube pořádně emocionální a depresivní drama, vhodně podpořené výborně zahranými postavami. A potvrdí se mu, že znát pravdu nemusí vždy nutně znamenat štěstí. Stejně jako fakt, že k tomu, aby se člověku sesypal jeho dosavadní život jako domek z karet, opravdu není zapotřebí mnoho. Pár mušek bych na snímku našel. Vygradování bylo možná až příliš, stejně tak to, jak se zachovala Hedvig vůči Christianovi či ten necitlivě useknutý konec. Ale jinak u mě převládá spokojenost a dávám slušné 4*.

plakát

Celý život (2023) 

„Smrt prý rodí nový život. Říkaj lidi. Ale smrt nerodí nic. Smrt...je studená ženská.“ - „Co že je?“ - „Studená ženská. Nemá tvář. Nemá hlas. Přijde, vezme a odejde. Hodí tě do černý díry a v tom kousku nebe, co ještě uvidíš, než tě zaházejí lopatou, se znovu objeví ta studená ženská, a ještě jednou na tebe dejchne. A jediný, co ti zbude, je tma a zima.“ Andreas nemá od dětství na růžích ustláno kvůli despotickému strýci. A divák mu tak začne rychle fandit. Navíc, Andreas má pořádně tuhý kořínek…Film o člověku a jeho malém světě, ve kterém mu vlastně nic nechybí. O jedinci žijícím téměř celý život v nádherných, ale nemilosrdných horách, které co dají, také vezmou (a že těch ztrát Andreas zažil celou řadu). A tak jde místy o sice smutný, ale jinak hezký příběh podpořený kouzlící kamerou (Alpy kam se podíváš!) a hudbou. Posledních cca 20 minut (po návratu) bych drobně prostříhal, ale nic to nemění na tom, že mě tenhle jeden život bavil a líbil se mi i konec. Za mě to budou slušné 4*. „Je to zlomené!“ - „To se…z toho vyrosteš! Jako ze všeho v životě.“

plakát

V hodině rysa (2013) 

„Nebyl to právě ten typ výletu, o kterém bych snila. Ale ještě nikdy jsem nebyla v tak přísně střeženém zařízení. A pak ten mladý, Bohem povolaný muž…byla jsem prostě zvědavá.“ A hlavní hrdinku Helen čeká setkání, které změní mnohé…Film na nic nečeká a vyrukuje na diváka se silně zneklidňujícím začátkem, který mě zaujal. Stejně jako lehce mysteriózní atmosféra. Jenže postupně se film začne stáčet úplně jiným směrem. Takovým, který mnohé diváky zmate a nejspíš i zklame. Před filmem bych asi i já ocenil trochu jiné vyústění, ale podařilo se mi do jisté míry naladit i na tuhle změnu kurzu. A to i díky výraznému hlavnímu představiteli pacienta stejně jako farářky (tu jsem ostatně v této roli neviděl poprvé). I pasáž s dědou měla cosi do sebe, navzdory tomu, že se vyvinula jinak, než by člověk asi čekal. Zásadní problém mám ovšem s tím, že díky tomuhle vysvětlení nedával zpětně chlapcův skutek ani jeho chování příliš smysl, což dost pohřbívá vyznění filmu. Celkově jen čistý průměr. „Pokud za vámi přijde Bůh, neměl by ho člověk přijmout?“

plakát

Pravda a spravedlnost (2019) 

„Co člověk potřebuje, aby se někam dostal? Stoupnout si na vrchol kopce. Odtud může vidět, kam půjde. A tak začíná jeho cesta. Kráčí po silnici. Cestou, lesem. Přešlapuje z hrbolku na hrbolek, překračuje bažinu. Najednou se zastaví a uvědomí si, že neví, kam dál. Co udělá člověk, který zabloudil a neví, kam dál?“ Přijít na místo, kde předchůdci selhali a vzdorovat všehoschopnému, pořádně slizkému sousedovi, to chce odvahu. A protože hlavní hrdina Andres je odvážný sympaťák, není vůbec těžké mu začít ihned fandit. Ale ne po celou dobu. Protože stejně jako jeho bohatý protivník je to tvrdá palice a diváka čeká vpravdě generační souboj 2 přebujelých eg. Čímž se dostávám k délce filmu. Stopáž je opravdu velkorysá, a jistě chvályhodná pečlivost tvůrců se v tomto případě přenáší i na pomalejší tempo, což jistě nebude každému divákovi po chuti. Já se nenudil, ale ke konci jsem už byl k Andresově chování vcelku kritický, což je docela škoda. Proto dávám slušné 4*. „My dva se tu dostaneme do problémů.“ - „Chudí to nemají nikde snadné.“

plakát

Barbar (2009) 

„Ti stoupenci bílého Krista. Odpadlíci. Velmi zcestovalý muž mi jednou vyprávěl, že pojídají svého boha. Jedí jeho maso, pijí jeho krev. Ohavnost. Nenávidí nás. Chtějí naši smrt. Modlete se k bohům, aby nás ochránili. Máme mnoho bohů. Oni mají jediného.“ Od filmu jsem příliš nečekal. Na druhou stranu režisér Nicolas Winding Refn mě do tohoto snímku téměř žádným filmem nezklamal. Tentokrát to však neklaplo. Především jsem se hrubě přepočítal v otázce žánru. Zdejší databáze se výjimečně shodla i s IMDB na „akčním“ a „dobrodružném“, ale těch pár soubojů, kterých by člověk napočítal sotva na prstech jedné ruky, rozhodně film nedělá. Barbar staví na „cool“ vizuálu, výrazné hudbě a dosti pochmurné atmosféře. Jenže zároveň i na velmi pomalém tempu, hypnotické kameře a minimu mluveného slova. Tohle všechno dělá ze „světového“ dílka (kvůli castingu i angličtině film zjevně cílí na zahraniční, nikoli dánské publikum) pro část diváků těžko skousnutelnou podívanou, navíc s mnoha nezodpovězenými otázkami. Dávám slabší průměr.

plakát

Sborovna (2023) 

„Jak by vám bylo, kdybych vám lhala? Ne moc dobře, že ne? Tome?“ - „Co mám říct?!“ - „Chci, abys věděl, že tvoje chování není fér vůči ostatním. Pravidla platí pro všechny. Chápeš to? Chápeš to, Tome?“ Jestli má mít cenu tenhle film sledovat a brát ho vážně, divák musí akceptovat fungování školy tak, jak nám ho tvůrci představili. U tohohle snímku totiž vůbec není problém divákova emoční nezaujatost, nezájem o děj či nepochopení hlavní hrdinky Carly, právě naopak, o tyhle zjevné klady se může dílo zcela opřít. Nedostatek autenticity nevidím ani v chování dětí (jakkoliv by se o něm dalo místy minimálně diskutovat). Ne, problém je v chování zaměstnanců školy. Scéna s peněženkami, konfrontace s nahrávkou, tolerance vůči chování obviněné a jejího syna, podpora učitelky…přišlo mi, že uvěřitelnost jednání postav má stále vážnější trhliny. Což je škoda, protože houstnoucí atmosféra, zvyšující se tlak na Carlu i divákův nepříjemný pocit za ni, to vše funguje. Takhle (i díky mdlému závěru) musím dát jen slabší 4*, což je škoda, film mě totiž dlouho bavil.

plakát

Sex, drogy a daně (2013) 

„Chci dělat jen s lidma, co mají odvahu.“ - „To jsem já!“ - „Tak se do toho dáme.“ A že se do toho pustili pořádně…Mnou dosud viděné Boeovy snímky Rekonstrukce a Složka 64 byly natolik odlišné, že jsem netušil, do čeho jdu v případě tohoto filmu. Nakonec jsem se dočkal dočista klasického životopisného díla, které sice vybočuje hlavními hrdiny, ne však způsobem natočení. O ústředních postavách jsem dopředu nevěděl vůbec nic, takže mi nezbývalo než věřit úvodnímu lehce podvratnému prohlášení tvůrců filmu podle skutečných událostí. A taky neskutečných. A že některé věci se zdály být skoro až neuvěřitelné (Morgensovy daňové machinace stejně jako Simonovy sexuální výstřelky). Tak či onak, obchodní partnerství a nerovný, přesto výhodný vztah těch 2 byl do jisté míry fascinující. Tedy, dokud nenarazil na jisté problémy…Film drží nad vodou především duo hlavních protagonistů, oba byli výborní. A jestliže chválím, musím zmínit i práci maskérů, zvlášť Nicolas Bro je tu k nepoznání. Za mě to bude čistý průměr.