Reklama

Reklama

Na sever Aljašky

  • USA North to Alaska (více)
USA, 1960, 122 min

Režie:

Henry Hathaway

Kamera:

Leon Shamroy

Hrají:

John Wayne, Stewart Granger, Ernie Kovacs, Fabian, Capucine, Mickey Shaughnessy, Karl Swenson, Joe Sawyer, Kathleen Freeman, John Qualen, Stanley Adams (více)
(další profese)

VOD (1)

Obsahy(1)

Sam McCord (John Wayne) je úspěšný aljašský zlatokop s pověstí starého mládence, který se odmítá oženit. Jednoho dne jej jeho přítel George (Stewart Granger) pošle do Seattlu, aby mu přivedl jeho snoubenku. Ta je však již dlouhou dobu vdaná. Sam poté v místním nevěstinci najde „náhradu“ za Georgeovu milovanou, a to krásnou a půvabnou prostitutku Michelle (Capucine). Té nabídne bohatství, pokud s ním odejde na Aljašku. Michelle tuto nabídku však pochopí tak, že se má stát ženou Sama, nikoli George, a tak přijímá. Věrný přítel Sam sice chce svému kamarádovi pomoci nalézt lásku, ale až příliš pozdě si uvědomí, že ji nalezl také… (Česká televize)

(více)

Recenze (62)

helianto 

všechny recenze uživatele

Čistá romantika na kovbojský způsob. Když říkám čistá, míním vypíglovaná, vyčištěná a vyblýskaná do naprosté americké dokonalosti. Drsní hrdinové amerického Západu v čisťoučkých nažehlených oblečcích, kteří ctí ženu tak, že si to v ničem nezadá s ideály středověkých rytířů, prostitutka, která by z fleku mohla být svým vybraných chováním a vystupováním ozdobou salonů té nejvyšší společnosti a čistá jako Matka Boží, přátelství tak obětavé, že se nám až chce zamáčknout slzu. Lehce zdlouhavý, ale ne nepříjemný, příběh, vyvedený v krásných barvách ideálu a dokonalosti, zakončený alespoň pořádnou závěrečnou rvačkou ve stylu Bud Spencera a Terence Hilla. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Westernová hříčka, orámovaná dvěma poměrně originálními bitkami s veselými prvky, ze kterých jakoby čerpala i naše hezká česká "Koňská opera" (1964). Kvalita děje, který se nachází mezi nimi, však ke škodě věci poznenáhlu, leč nezadržitelně uvadá. Nedá se říct, že by ubylo komediálních momentů, ale hravá lehkovážnost, s níž se zápletka sbratřila hned v úvodu, se jí nenápadně - a snad i trochu podrazácky vzdaluje. Výsledek sice lze označit jako pozitivní, nicméně už ne jako přehnaně zdařilý. ()

Reklama

Autenticita 

všechny recenze uživatele

On to, naštěstí pro mě, není ani tak western, ale konverzační vztahovka, která mě přibila do gauče. Je to takové "dřevní", žádná pořádná výprava, ale uvnitř... vtipné, rafinované, čapne a už nepustí. // Jeden zavile staromládenecký zlatokop má odkudsi svému kamarádovi přivézt snoubenku, ta se však mezitím vdala, a tak mu jako útěchu - náhradu chce přivézt někoho jiného, zkusí profesionální tanečnici. Tu však vybere podle vlastních měřítek (jak jinak) a tím se chytí do vlastní pasti... :-) . Jde o krásnou Francouzku, a ač profesí "lehčí", má neuvěřitelnou dávku nefalšované noblesy a trpělivosti. // Za obdivuhodně noblesní Capucine, a za připomenutí existence něžných oslovení "Mon chou" a "Mon chouchou" dávám jinak nezasloužených 5*, ale prostě nemůžu jinak. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Komedie: 50%_ Groteska: 30%_ Western: ten zbytek_ Zábava: 100%ní____ Některé lokace byly roztomile kýčovité až umělé (údolí s jejich dolem, piknik u jezera v Seattlu).___ senor"Hlavní záporák na konec dostane pěstí do koulí a ukážou se i kozy". Omyl, film se naopak odehrává ve vší počestnosti a tak nic takového jako ženská ňadra erotikychtivý divák na severu Aljašky nenalezne. Neříkám ovšem, že by to v podání tehdy dvaatřicetileté kostičky Capucine nebylo miloučké zpestření. ()

sator 

všechny recenze uživatele

Oddycháč co má tempo... Akorát že se zlatokopové chovají společensky a i na klamu mají sebou společenské obleky a vanu uáááááááá..........Velkou část filmu provází melodie a píseň "North To Alaska". Tento hit z roku 1960, nazpíval Johnny Horton. Píseň napsal Mike Phillips spolu s Tillmanem Franksem. Členové Western Writers of America  ji vybrali jako jednu ze 100 nejlepších westernových písní všech dob. V roce 1973 ji převzala do svého repertoáru skupina Greenhorns (Zelenáči) do češtiny ji přebásnil Mirek Hoffmann. ()

Galerie (53)

Zajímavosti (8)

  • Velkou část filmu provází melodie a píseň „North To Alaska“. Tento hit z roku 1960 nazpíval Johnny Horton, který se však úspěchu nedočkal, jelikož 8 dní před uvedením filmu zemřel při dopravní nehodě. Píseň napsal Mike Phillips spolu s Tillmanem Franksem. V roce 1973 ji převzala do svého repertoáru skupina Greenhorns a do češtiny ji pod názvem „Bílej sníh“ přebásnil Mirek Hoffmann. (sator)
  • Na stejném místě, kde v tomto filmu leží srub u potoka, byl natáčen i film Maršál (1969), ve kterém hrál také John Wayne. Jednalo se o scénu, ve které zemře postava Dennise Hoppera a jeho bratra. Poté bylo stejné místo ještě použito ve filmu Nevada Smith (1966) se Stevem McQueenem, konkrétně ve scéně, kdy se postava McQueena poprvé potká s postavou ztvárněnou Brianem Keithim. Na stejném místě se točil také film Z pekla do Texasu (1958). (Mol)
  • Při závěrečné bitce vběhnou mezi rváče kozy. V jednom se záběrů je vidět, jak má jedna koza na rohou přivázány lanka kterými je pohybováno její hlavou. (Mol)

Reklama

Reklama