Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Britsko-americký film anglického režiséra Charlese Jarrotta Tisíc dnů s Annou zavádí diváky do anglické historie první poloviny šestnáctého století, do doby vlády krále Jindřicha VIII., kterého filmoví diváci znají jako manžela šesti žen – tak ho alespoň vylíčil režisér Alexander Korda ve své slavné historické komedii Šest žen Jindřicha VIII. z roku 1933 – kterého však historie zaznamenává jako představitele počátku absolutismu v Anglii a zakladatele anglikánské církve. Pouhých tisíc dnů prožila po Jindřichově boku jeho druhá žena, mladičká Anna Boleynová. A z tohoto tisíce dnů byl jenom jediný, kdy se jejich láska potkala a kdy byli oba dokonale šťastni. Králova přelétavost se Anniny krásy brzy nasytila, a když mu ani ona nedokázala dát vytouženého syna, začal přemýšlet, jak by se jí mohl zbavit... Jindřicha VIII. ztvárnil slavný britský herec Richard Burton, jeho druhou manželku ve filmu hraje kanadská herečka Genevieve Bujoldová. Návrhářka kostýmů Margaret Furseová byla za svou práci oceněna Oscarem. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (105)

NinonL 

všechny recenze uživatele

Tento film stojí za to vidět i s jeho nadprůměrnou délkou. Marťan popsal děj bravurně, podrobnosti, jak to všechno bylo, lze nalézt na wikipedii. Nejvíce mě překvapila Genevieve Bujold v roli energické, ambiciózní a drzé Anny Bolein (skvělý dabing Jorgy Kotrbové). Richard Burton hrál roli malicherného a panovačného krále Jindřicha VIII. dobře, jak jsme u něho zvyklí. Ale nejvíc si na filmu cením podrobný popis rozchodu anglického vládce s Vatikánem a katolickou církví (vznik církve anglikánské, kde hlavní autoritou není papež, nýbrž anglický král). Mocichtivá a destruktivní role církve je zde popsána skvěle a bez jakékoli přetvářky. Včetně dialogů, které jasně ukazují, o co katolické církvi šlo (jde?), že spása lidských duší to není ani náhodou. Proto hodnotím plným počtem. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Veľké udalosti anglických dejín spracované veľkolepo a s takou iskrou vo všetkých osobnostiach, že som sa napriek svojmu odporu ku kostýmovým historickým dielam neodtrhol od obrazovky po celé dve a pol hodiny. Kráľ a hlavne Anna boli prvotriedni v podaní svojich trochu poetických preslovov, vášnivých hádok a práve tá básnická reč ma zaujala. Príbeh, ako sa najmocnejší kráľ stane otrokom svojich vášní, hračkou v rukách slabej ženy a schytajú to hlavne nevinní, je tentokrát dosť odlišný, ako v novšom filme Kráľova priazeň, ale tu je spracovanie o niečo lepšie. –––– Jak nemoudré dát mu všechno a nežádat o nic. Jeho Milost šílí po tom, co se mu odepírá. Co získá bez námahy, tím opovrhuje. Stratilas ho! –––– Já královou milenkou nikdy nebudu, i když mi žehná sám kníže svaté církve! ()

Reklama

Garson 

všechny recenze uživatele

Byly doby kdy našeptávači z řad církve byla ta nejhorší pakáž která kdy existovala,horší než všichni králové co vládli diktátorskou rukou.Herečka Geneviéve Bujold,která ztvárnila Annu Boleynovou byla moc roztomilá,do určité doby nevinnost sama,ale bohužel padla do oka královi kterému bylo jedno s kterou bude žít,nebo že zrovna s nějakou žije a bylo mu i jedno koho svým jednáním v nejbližším okolí zasáhne.Svobodné rozhodování pro mladé dívky téměř žádné a vše podřízeno královské moci.Církev dál držela dohled nad milostným životem Jindřicha VIII kterého tak výborně ztvárnil Richard Burton i když v těch barevných královských kostýmech působil až moc dobrácky něco jako Waldemar Matuška ve filmu Noc na Karlštejně.Král se stále pokoušel dobývat chladné srdce Anny,ale ona sama nevěděla co skutečně cítí,ale věděla,že král je jejím touhám stále dost vzdálený.Vzpurná Anna,kterou král dobýval jako Robert Peary Severní pól se nakonec podrobila státníkově vůli.Bylo to prosté a jednoduché jako facka,Anna Boleynová zatoužila po moci stejně jako později Marie Antoinetta u dvora Ludvíka XVI a proto obě dopadly stejně a život jim ukončil kat neboť každá moc má kluzké schody a na podpatcích se snadněji uklouzne.Královi v uzavření sňatku bránilo jen stále platné manželství s královnou Kateřinou,které ho začalo velmi tížit a ve vykonstruovaném soudním procesu proti ní díky nesouhlasu církve neuspěl.Jindřich VIII proto upevňuje svou moc schválením nových zákonů a potlačením práv církve které nemůže zapomenout,že mu dlouhodobě omezuje jeho absolutismus.Anna dosáhne sňatku s Jindřichem VIII a stane se královnou-KDYŽ CHTÍČ JE JAKO BIČ,PAK LÁSKA POZNÁ LYNČ...První dítě které nová královna porodí je dcera Alžběta.Rozepře královského páru se po narození dcery ještě víc prohloubily,ta upnutá touha na jeden cíl,tedy zplodit syna ohrozilo celé manželství.Jako další dítě se narodil mrtvý syn což královu zlobu nafouklo do obludných rozměrů a jediné o co pak královi šlo bylo vymyslet jak se zbavit Anny a tak jí obvinil z cizoložství které se rovnalo vlastizradě a nejvyšší trest na sebe nenechal dlouho čekat.Církev zde ukázala svou temnější tvář která však nikomu chytrému nezůstala nikdy utajena.Výborný herecký výkon všech představitelů a výborný dabing,ale historický film Panenská královna který jsem viděl minulý rok byl mnohem lepší. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Napriek tomu, že historické témy nie sú mojou parketou, som si Tisíc dní s Annou užil, ako keby to ani nebola história. Pretože záujmy, politika, intrigy, úklady, zrada a napríklad aj výroba priznaní mučením sú tu prítomné dodnes. Menia sa iba kostýmy. Za tie dnešné síce nikto nedostane Oscara, ale dnes je ťažké aj zohnať takého presvedčivého predstaviteľa Henricha VIII., akým bol Richard Burton. Napriek tomu, že film bol neokázalý, bez veľkolepých a masových scén, skvelé herectvo, výborné dialógy a divadelné ladenie mohli prikovať diváka na 145 minút ku kreslu. So mnou sa im to podarilo. A Richarda Burtona zaraďujem do svojej Top Ten. ()

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Úplně ze všeho nejdřív musím napsat, že Richard Burton je v roli Jindřicha VIII. bezchybný, propůjčil hlavní postavě ohromné charisma, lásku i vášeň, pochyby i zklamání.. Tuším, že tento výsek z historie britských dějin patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy viděla.. Touha po synovi zdá se býti mocným hybatelem událostí.. Mimochodem Jindřich VIII. je pro mě přece jen jaksi komplexnější.. ()

Galerie (64)

Zajímavosti (3)

  • Říká se, že na půvabnou kanadskou herečku Geneviève Bujold (Anne Boleyn) Elizabeth Taylor natolik žárlila, že se objevila mezi komparzisty v kostýmu dámy s maskou, jen aby mohla být Richardu Burtonovi nablízku. V titulcích však žádnou zmínku o jejím účinkování v tomto filmu nenajdeme. (Pavlínka9)

Reklama

Reklama