Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Britsko-americký film anglického režiséra Charlese Jarrotta Tisíc dnů s Annou zavádí diváky do anglické historie první poloviny šestnáctého století, do doby vlády krále Jindřicha VIII., kterého filmoví diváci znají jako manžela šesti žen – tak ho alespoň vylíčil režisér Alexander Korda ve své slavné historické komedii Šest žen Jindřicha VIII. z roku 1933 – kterého však historie zaznamenává jako představitele počátku absolutismu v Anglii a zakladatele anglikánské církve. Pouhých tisíc dnů prožila po Jindřichově boku jeho druhá žena, mladičká Anna Boleynová. A z tohoto tisíce dnů byl jenom jediný, kdy se jejich láska potkala a kdy byli oba dokonale šťastni. Králova přelétavost se Anniny krásy brzy nasytila, a když mu ani ona nedokázala dát vytouženého syna, začal přemýšlet, jak by se jí mohl zbavit... Jindřicha VIII. ztvárnil slavný britský herec Richard Burton, jeho druhou manželku ve filmu hraje kanadská herečka Genevieve Bujoldová. Návrhářka kostýmů Margaret Furseová byla za svou práci oceněna Oscarem. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (105)

misterz 

všechny recenze uživatele

Naprosto jedinečné, famózne a verné spracovanie tisícdňového obdobia anglickej kráľovnej Anny Boleynovej (1533-36). Strhujúca dobová atmosféra, vycibrená kamera, hudba a typovo geniálne vybratí herci ústredných postáv, hlavne Richard Burton mi tu náramne zapasoval. Odteraz, keď sa mi v hlave vybaví niečo v spojitosti s Henrichom VIII., tak už len ako obraz tohto pána herca. Toto všetko robí z filmu nezabudnuteľný zážitok, ktorý ocení aj široké publikum. Inak ešte šťastie, že uznali to manželstvo s Annou, pretože prorocké slová nespravodlivo odsúdenej kráľovnej o ich spoločnej dcére Alžbete sa do bodky naplnili... Tomuto poviem príkladný historický film. ()

danecek24 

všechny recenze uživatele

27. Zlatý Glóbus za rok 1969 - cena (4) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herečka (drama) - Geneviève Bujold, *Nejlepší režie - Charles Jarrott, *Nejlepší scénář - Bridget Boland, John Hale + nominace (3) - Nejlepší herec (drama) - Richard Burton, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Anthony Quayle, Nejlepší hudba - Georges Delerue ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Tak nevím, jestli šlo tvůrcům o to ukázat zajímavou a poměrně věrně zaznamenanou kapitolu z britských dějin, nechat pár herců se teatrálně vyřádit anebo vypíchnout fakt, že ženy byly pro muže jen hadry čili onuce, a tito muži pak v porovnání s králem trpěli příměrem totožným. Kontroloval jsem v průběhu sledování fakta na wikipedii a musel jsem přestat číst, abych si neprozrazoval další vývoj filmu. Jako drama skvělé, protože dvou a půl hodinový dialog bez hluchých míst se nepovede každému (ovšem, na Kavčích horách v roce 1977 ještě nešidili dabingy). Richard Burton vás donutí nenávidět anglického krále (a ještě víc jeho osobu) a jestli je tu někdo, kdo na konci nebyl genderově znechucen, měl by se nechat vyšetřit. Mon dieu, ať se dívá jinam! ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

Luděk Muzar a Jorga Kotrbová - v roce 69 měl ještě český dabing dobré režiséry, skvělé dabéry a kvalitu filmu zvyšoval. Říká se, že sci-fi ukazuje svět, jaký nikdy nebude a historické filmy ho ukazují, jaký nikdy nebyl. Přesto si myslím, že je dobré točit historické filmy a jsou i takové, které se povedou. Tento k nim bezesporu patří. Pro větší pochopení doby doporučuji i film Člověk pro každé počasí. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Před projekcí tohoto filmu jsem si přece jen šla něco přečíst o těchto postavách do wikipedie i když jsem měla možnost číst i knihy, kde se nám spisovatelé snažili oživit tyto postavy. Byla jsem nadmíru spokojená, protože nejen že Jindřich s Annou odpovídali historickým faktům co nejvěrněji, ale hráli bezkonkurenčně výborně. Ta posedlost Jindřicha, který udělal maximum pro svou nalezenou krásku, kde na něj působilo asi i její vystupování, či šarm a jistý půvab, ale i vášeň, že z toho málem zešílel. Richard Burton byl vynikající. A pak Anna, která to měla vše velmi dobře spočítané, ale kdo ví, co my víme, třeba ho nakonec také přece jen trochu milovala. Genevieve se této role ujala také výborně a tu její až krutou tvrdohlavost, hrdost, vypočítavost, ale nakonec smutný konec jsem jí věřila. Co jsem si asi neměla číst, byl fakt o jedné její ruce, protože jsem tomu věnovala víc pozornosti než bylo nutné, ale holt ta ženská zvědavost.....Zkrátka nádhera a nenechte si to ujít, stojí to za to. ()

Galerie (64)

Zajímavosti (3)

  • Říká se, že na půvabnou kanadskou herečku Geneviève Bujold (Anne Boleyn) Elizabeth Taylor natolik žárlila, že se objevila mezi komparzisty v kostýmu dámy s maskou, jen aby mohla být Richardu Burtonovi nablízku. V titulcích však žádnou zmínku o jejím účinkování v tomto filmu nenajdeme. (Pavlínka9)

Reklama

Reklama