Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Britsko-americký film anglického režiséra Charlese Jarrotta Tisíc dnů s Annou zavádí diváky do anglické historie první poloviny šestnáctého století, do doby vlády krále Jindřicha VIII., kterého filmoví diváci znají jako manžela šesti žen – tak ho alespoň vylíčil režisér Alexander Korda ve své slavné historické komedii Šest žen Jindřicha VIII. z roku 1933 – kterého však historie zaznamenává jako představitele počátku absolutismu v Anglii a zakladatele anglikánské církve. Pouhých tisíc dnů prožila po Jindřichově boku jeho druhá žena, mladičká Anna Boleynová. A z tohoto tisíce dnů byl jenom jediný, kdy se jejich láska potkala a kdy byli oba dokonale šťastni. Králova přelétavost se Anniny krásy brzy nasytila, a když mu ani ona nedokázala dát vytouženého syna, začal přemýšlet, jak by se jí mohl zbavit... Jindřicha VIII. ztvárnil slavný britský herec Richard Burton, jeho druhou manželku ve filmu hraje kanadská herečka Genevieve Bujoldová. Návrhářka kostýmů Margaret Furseová byla za svou práci oceněna Oscarem. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (105)

Jezinka 

všechny recenze uživatele

Nevím jestli filmu byla za předlohu divadelní hra, ale propracovanost dialogů by tomu odpovídala. Nebo byly dřív lepší scénáře. Hra s city se tu opravdu rozehrála, ač šlo o nenávist či lásku. Odpustím i Annino prorocké prohlášení ohledně malé Alžběty (vítěz píše dějiny). Za vším hledej ženu a za každou nepravostí právníka ()

Cafú 

všechny recenze uživatele

Historické drama z doby krále Jindřicha VIII. Geniální dialogy i herecké výkony. Zejména Geneviéve Bujold strhla veškerou pozornost na sebe a převýšila velikány Burtona nebo Quyala. Vůbec se nedivím těm historkám o žárlivé Taylorce, která se prý pro jistotu nechala upíchnout u komparzu jen proto, aby měla svého Richarda a tuhle mladou charismatickou žábu pod dohledem. Pokud bych měl zmínit i nějaké negativum, tak snad jen to, že ten patetický a příliš doslovný závěr se záběry na malou Alžbětu a opakováním Anniných slov v snovém ozvěnovém aranžmá zavánělo úlitbou pro méně vzdělané americké publikum, kterému se musí školomecky připomenout, jaké historické vyústění příběh má. Škoda, stačila (SPOILER!) poprava a šmytec. ()

Reklama

troufalka 

všechny recenze uživatele

Luděk Muzar a Jorga Kotrbová - v roce 69 měl ještě český dabing dobré režiséry, skvělé dabéry a kvalitu filmu zvyšoval. Říká se, že sci-fi ukazuje svět, jaký nikdy nebude a historické filmy ho ukazují, jaký nikdy nebyl. Přesto si myslím, že je dobré točit historické filmy a jsou i takové, které se povedou. Tento k nim bezesporu patří. Pro větší pochopení doby doporučuji i film Člověk pro každé počasí. ()

danecek24 

všechny recenze uživatele

27. Zlatý Glóbus za rok 1969 - cena (4) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herečka (drama) - Geneviève Bujold, *Nejlepší režie - Charles Jarrott, *Nejlepší scénář - Bridget Boland, John Hale + nominace (3) - Nejlepší herec (drama) - Richard Burton, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Anthony Quayle, Nejlepší hudba - Georges Delerue ()

vesper001 

všechny recenze uživatele

Richard Burton je nejlidštější Jindřich, jakého jsem zatím viděla, a Geneviève Bujold je hezká, ačkoli ne tak zajímavá Anna jako třeba Natalie Portman. Valerie Gearon je sice tou nejošklivější Mary a Wolsey Anthonyho Quaylea nesahá Wolseymu v podání Davida Sucheta ani po lem kardinálské sutany, ALE hudba je u tohoto filmu bezkonkurenční a celkový dojem výborný. ()

Galerie (64)

Zajímavosti (3)

  • Říká se, že na půvabnou kanadskou herečku Geneviève Bujold (Anne Boleyn) Elizabeth Taylor natolik žárlila, že se objevila mezi komparzisty v kostýmu dámy s maskou, jen aby mohla být Richardu Burtonovi nablízku. V titulcích však žádnou zmínku o jejím účinkování v tomto filmu nenajdeme. (Pavlínka9)

Reklama

Reklama