Seriál zobrazuje históriu slovenskej spoločnosti v prvých desaťročiach nášho storočia a zanecháva hlbokú vieru v človeka a národ. Životný príbeh Pavlínky, dcéry robotníka a krčmára, ktorej osud je vyplnený láskou, spoločenskými ambíciami, neuskutočnenými životnými snami a ktorá sa napokon vracia k základu života, k životnej prirodzenosti a múdrosti. (oficiální text distributora)

Arsenal83

"Čo je život? Ťažko povedať. Unáša nás a my nevieme kam. Nemá konca kraja." 700 stranové dielo v 6 hodinovom filmovom materiáli, ktorý výborne poukazuje na život ľudí tesne pred prvou svetovou vojnou a počas nej. Zaujímavá bola ukážka toho, že ešte aj v roku 1914 sa čulo maďarizovalo a nebyť pádu monarchie, zrejme by sme ako národ neprežili. Zároveň je to film o živote na dedine, kde aj počas vojenských operácií niekde veľmi ďaleko život išiel ďalej, naďalej sa žilo podľa sociálneho pôvodu, pozeralo sa na postavenie, majetnosť. Všetko zosobnené v jednej hlavnej postave, žene, ktorá túži po splnení svojich snov, no k šťastiu vedie cesta priúzka. Mnoho ďalších postáv poukazuje na skostnatenosť systému a lipnutiu k hodnotám, ktoré dávno prestali mať zmysel. ()

jhrasko

DOBRÍ ĽUDIA SÚ PRED ŽIVOTOM BEZMOCNÍ. AKO DETI. A ČO JE VLASTNE ŽIVOT? ŤAŽKO POVEDAŤ. UNÁŠA NÁS A MY NEVIEME KAM. NEMÁ KONCA KRAJA. Život akokoľvek nekonečný podľa Františka Švantnera očami Miloslava Luthera čoby brilantná ukážka osobitej literárnej adaptácie. Určite jej mnoho k dokonalosti chýba, napriek tomu každým ďalším pozretím vo mne vzbudí pocit obdivu. Vďaka kongeniálnemu spojeniu výberu a vedenia hercov, navodenej atmosféry a originálne použitej hudby Svetozára Štúra s motívmi symfónií Gustava Mahlera. Navyše s jedinečnou mizanscénou (kto by bol povedal, že ju budem obdivovať v slovenskom seriáli z roku 1982?!). Postava matky je pre mňa jednou z najtragickejších v slovenskej literatúre, postava otca z najsmutnejších. Ďakujem, pani Viera a pán Leopold. Legendy! ()

Eilean Donan

Prvá časť bola čarovná. Stará škola, ale dobrá a viac ako to. Vystavuje na výslnie roztopašnosť spoločnosti, tragiku a silu osobnosti. ()

fabecc1222

Oproti jiným Slovenským dobovkám je Život bez konca převážně klasickou vztahovkou, kterou dění na pozadí v rámci politický či společenských změn ovlivňuje spíše jen minimálně. Celý příběh by se dal shrnout do toho, že Pavlínka je hodná naivka, která se snaží najít štěstí, ale má furt smůlu...Na chlapy, na život...Jana Krausová předvádí dost možná nejlepší výkon své kariéry a to ztělesnění naivity se jí daří velmi pěkně. Celkově se nabízí srovnání třeba s Tisícročnou včelou, kdy tady nevidíme tu mystickou stránku, a je otázka, jestli by z toho třeba právě Jakubisko nedokázal vytlačit ještě něco víc. Každopádně i tak tu máme minimálně 3 velmi kvalitní díly, které nabídnou dostatek zajímavých dějových zvratů. ()

• Podľa slov Jany Krausovej sa seriál natáčal od konca, keďže na začiatku nakrúcania vážila len 47 kíl a kvôli chorobe syna Davida bola psychicky zdevastovaná. (Arsenal83)