Reklama

Reklama

Série(4) / Epizody(26)

Prvních sedm dílů oblíbeného loutkového seriálu viděli malí diváci televize už v roce 1987. Už tehdy přijali dva malé kluky, jejich dědu Lebedu i lakomého souseda Krkovičku velmi dobře. Animované loutky výtvarníka Jana Tippmanna je příjemně překvapily a jednoduché příběhy s nenásilným výchovným posláním je zaujaly. Do roku 1998 přibyly další příběhy i jedna postavička, sestřenice Míla a šestadvacetidílný seriál se ve vysílání České televize zařadil mezi ty úspěšné. Typickou tvář mu vtiskl režisér Lubomír Beneš, který bohužel během natáčení zemřel. Režie se proto ujal animátor František Váša za přínosné režijní supervize Břetislava Pojara. Literární scénář napsali Stanislav Havelka, Petr Chvojka, Lubomír Beneš a později i Marek Beneš. Všem těmto tvůrcům se podařilo vytvořit postavičky s vyhraněným charakterem, ať už to je malý a trochu nešikovný Jája nebo rozvážný děda Lebeda, bývalý námořník. Ovšem nejvyhraněnější je lakomec Krkovička, na kterého naše trojice svým vtipem a umem vždycky vyzraje. Také vypravěči, byli na celém seriálu celkem tři, František Filipovský, Petr HaničinecVáclav Postránecký významným dílem přispěli ke zdaru seriálu. (Česká televize)

(více)

Recenze (179)

Haller 

všechny recenze uživatele

Spojení zlaté klasické animace, jednoduchosti a prvotřídního dabingu pana Filipovského. I s několika málo postavami se dá stvořit večerníček, který netratí na oblíbenosti ani s plynoucími léty, a to právem. Nejsympatičtější postavou je pro mě lakomý Krkovička. Je sice záporák, ale ale právě na tom se staví neopakovatelné komické situace, zatr sakr :-) Pokračování namluvené panem Haničincem (jinak mimořádným hercem) je slabým odvarem, chtějícím přistavět k hotovému domku podkroví, do kterého ale zatéká. Příchod nové postavy na scénu bývá předzvěstí konce dobrých nápadů. Poslední ránu zasadil Krkovička, který v pokračování není už zdaleka tak lstivý, čímž se vytratil základní efekt. ()

maoc 

všechny recenze uživatele

Scénář je sice místy řidší a až příliš orientovaný na různé polní prace, občas modifikované do qvazizemědělství (pěstování párků, prasat z ocásků atd.), ale všechno dohání vizuální zpracování, výborná hudba, skvělý dabing a dětská poetika. Plné hodnocení však nemůžu dát, vzhledem k nucené propagaci "těch správných" myšlenek a postupů. Není to až taková agitka, ale... ()

Reklama

zdeny99 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jája a Pája je jeden z nejlepších Večerníčků. Ovšem musíme rozlišit vynikající první dvě série z 80. let a pak o hodně slabší dvě série z 90. let. Ty první dvě série jsou opravdu famózní. Nádherné loutky, vynikající scénář, excelentní dabing Františka Filipovského, úžasné příběhy a překrásná animace. A hlavně ten parádní úvod každého dílu, kdy Jája propadne z kamen kalhotama a povídá: "Zítra to musím umět napoprvé jako Pája!" Za to děda Lebeda na to jde s námořnickou rozvahou... Bohužel tohle vše, čím byly série z 80. let tak úžasné, už v 90. letech vyprchalo. Úvodní znělka se změnila. Jája už si kalhoty obléká hned napoprvé. Ale hlavně animace utrpěla a samotné příběhy už nejsou tak zábavné jako ty staré. Václav Postránecký se také coby dabér nemůže Františku Filipovskému rovnat. [6828. hodnocení, 172. komentář, 84%, 280. nejlepší seriál] ()

Oyer 

všechny recenze uživatele

Ponejprv jsem dal tomuto večerníčku pět hvězdiček, nakonec jsem přemýšlel dokonce nad třemi. Čím to? Po shlédnutí druhé série (začínající dílem: Víla Míla) jsem byl trošku otráven. František Filipovský byl vyměněn Petrem Haničincem a Václavem Postráneckým. Takže nové hlasy postav. To by však nevadilo (i když pan Filipovský je nenahraditelný). Horší to bylo s obsahem. Krkovička už tak nějak přestal škodit, děda Lebeda chvílemi totálně ztrácí svou důstojnost, roztlačuje Krkovičkovi auto, rázem padá a důstojnost starého vysloužilého námořníka je ta tam. Druhá série je z větší části nudná. Nebýt perfektních, nápaditých a veselých dílů z první série, tak by to celé spadlo na hvězdičky tři. ()

topi80 

všechny recenze uživatele

Když chtěl Hollywood znásobit ničivý efekt při invazi mimozemských civilizací, neváhala dát do jednoho filmu Vetřelce s Predátorem. Pokud bychom chtěli znásobit vychcanost, závist a milion dalších špatných vlastností, nebylo by špatné udělat celovečerní film a narvat do něj Krkovičku a Trautenberka. Ti dva si jsou až neuvěřitelně podobní a efekt takových padouchů v jednom filmu by mohl dosahovat absolutních hodnot. Každopádně máme čest rozjímat zde o jednom z nejlepších večerníčků, pohyby loutek jsou skvostné a o dabingu Františka Filipovského snad ani nemá smysl se rozepisovat. Krkovička každopádně patří mezi 5 největších večerníčkových celebrit. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (3)

  • Krkovičkovo křestní jméno je Alois. (me116)

Reklama

Reklama